Kumpaa suosittelette?

kulinaruski

Kalasoppaa vai borskeittoa?

5

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • borshka

      No Moskovassa ei oikein kumpaakaan...

      Siellä pitää saada mustaa kaviaaria!

    • Eka ja toka

      Ensin kalaseljankaa ja sitten borskeittoa!
      Moskovasta varmuudella näitä löytyy!
      Opettele tekemään näitä venäläisiä perinneruokia.

    • supyi

      Borsts-keitosta on lukemattomia erilaisia variaatioita - Suomessa tehdään usein se moka että borsts-keittoon kyllä laitetaan punajuurta jossain muodossa ja valkokaalia mutta unohdetaan täysin nää tärkeet: runsaasti valkosipulia ja ennenkaikkea tomaattipureeta tai -murskaa.

      Kalakeitoista Venäjällä on tota seljankaakin tavallisempi uha(a) eli se on sellanen kirkaslieminen kalakeitto.
      Seljankastakin on sitte variaatioita esim, sieni,- kasvis- ja kanaseljanka.

    • ksusha

      Molempia. Makuasia sitten kummasta pitää. Ei oikein voi suositella vaan toista, et kai sitten aio syödä vain sitä ?
      Keitot ovat Venäjällä todella hyviä, luonnollisia, ilman liiallisia mausteita.

    • Anonyymi

      Jälkimmäinen grillikyljen ja maidon kanssa, mutta vai A luokalle. Sitten voi siirtyä hedelmäsalaatteihin samalla, kun vieressä istuu missikisojen riikinkukkoja kauniimpi tapaus, jolle syöttelee pieniä ruokapaloja yhdistettynä eri hedelmäpaloihin.
      Jos on jonkun synttärit tms. homma alkaa hyvänlaatuisella pienellä aterialla useammasta eri kulhosta, jonka jälkeen pidetään jutun jauhamistauko, mikä voi kestää pari kolme tuntia.
      Sitten alkaa juomingit! Ensin lantrataan kaiken muun, kokiksen, mehun, tms. kanssa ja maistellaan eri vodkalaatuja - suosittelen cocktaileja, kareliaa tai tsarskaja zolotajaa., kunnes tottumiskynnys on ylitetty ja aletaan vetää raakana. Ei hätää jos putoat pöydästä, tulet raahatuksi sänkyyn, ja saatat herätä samainen tipu vierelläsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2582
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      325
      2268
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      32
      2002
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1645
    5. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1616
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1519
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1396
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1369
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1325
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1116
    Aihe