Kumpaa suosittelette?

kulinaruski

Kalasoppaa vai borskeittoa?

5

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • borshka

      No Moskovassa ei oikein kumpaakaan...

      Siellä pitää saada mustaa kaviaaria!

    • Eka ja toka

      Ensin kalaseljankaa ja sitten borskeittoa!
      Moskovasta varmuudella näitä löytyy!
      Opettele tekemään näitä venäläisiä perinneruokia.

    • supyi

      Borsts-keitosta on lukemattomia erilaisia variaatioita - Suomessa tehdään usein se moka että borsts-keittoon kyllä laitetaan punajuurta jossain muodossa ja valkokaalia mutta unohdetaan täysin nää tärkeet: runsaasti valkosipulia ja ennenkaikkea tomaattipureeta tai -murskaa.

      Kalakeitoista Venäjällä on tota seljankaakin tavallisempi uha(a) eli se on sellanen kirkaslieminen kalakeitto.
      Seljankastakin on sitte variaatioita esim, sieni,- kasvis- ja kanaseljanka.

    • ksusha

      Molempia. Makuasia sitten kummasta pitää. Ei oikein voi suositella vaan toista, et kai sitten aio syödä vain sitä ?
      Keitot ovat Venäjällä todella hyviä, luonnollisia, ilman liiallisia mausteita.

    • Anonyymi

      Jälkimmäinen grillikyljen ja maidon kanssa, mutta vai A luokalle. Sitten voi siirtyä hedelmäsalaatteihin samalla, kun vieressä istuu missikisojen riikinkukkoja kauniimpi tapaus, jolle syöttelee pieniä ruokapaloja yhdistettynä eri hedelmäpaloihin.
      Jos on jonkun synttärit tms. homma alkaa hyvänlaatuisella pienellä aterialla useammasta eri kulhosta, jonka jälkeen pidetään jutun jauhamistauko, mikä voi kestää pari kolme tuntia.
      Sitten alkaa juomingit! Ensin lantrataan kaiken muun, kokiksen, mehun, tms. kanssa ja maistellaan eri vodkalaatuja - suosittelen cocktaileja, kareliaa tai tsarskaja zolotajaa., kunnes tottumiskynnys on ylitetty ja aletaan vetää raakana. Ei hätää jos putoat pöydästä, tulet raahatuksi sänkyyn, ja saatat herätä samainen tipu vierelläsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1309
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      35
      840
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      586
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      538
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      521
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      482
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      15
      482
    Aihe