Ajattelinpa kysästä onk muualla??Olen vaikeavammainen ja minulla on ollut reilu kolmevuotta avustaja .Palvelu on ollut maksutonta *vammaispalvelulaki*.
Nyt ollaan taas kierroksessa,,ne joilla on ns.henkilökohtainen avustaja ,palvelu on edelleenkin maksutonta,ne joilla käy avustaja sosiaalitoimen puolesta..muuttuu maksulliseksi,,meidät ollaan siirtämässä vanhustyön tiimiin.
Enpä ole lähelläkään vanhusikää vielä,,näin siksi,että saatais taas säästöjä aikaan,miksihän sieltä herrapuolelta ei koskaan säästöjä lisää vaan heille rahaa muodossa tai toisessa.
näin täälä
4
245
Vastaukset
- särkelä itte
Ei tuo nyt johdu herroista eikä narreista, siis tilanteesi. Teeppäs seuraavaa, jos kerta olet vaikeavammainen. Mene lääkäriin, pyydä lääkärintodistus palveluasumista varten. Sitten menet vammaispalveluun, haet palveluasumista kotona. Kun tämä on sinulle myönnetty, avustaja muuttuu subjektiiviseksi oikeudeksi ja palvelut ovat sinulle ilmaisia. Pysyt vammaispalvelun piirissä elämäsi loppuun saakka, ellet koe ihmeparantumista. Aina kannattaa ottaa asioista selvää, eikä ensimmäiseksi hakea syytä herroista eikä mistään muustakaan. Jokainen on oman elämänsä herra.
- henkinen helvetti
Kiitos Särkelä tiedosta.Ei kai minulla muuten kävisikään avustajaa jos en näin olisi toiminut.Lääkärinlausunnot on,pomo vammaispalvelusta on käynyt,,kahdenviikon kartoitus on tehty.Ihmeparantumista ei tapahdu.Laki ns subjetiiviestä vammaispalvelulaista on tiedossani,näin se vaan ikävä kyllä monellakin paikkakunnalla menee,ja tuo herra-narri juttu oli kait vitsi.Totta on ,ettei niitä säästöjä,aleta hakemaan ekaks sieltä herrapuolelta,,kyllä ne yritetään sieltä heikoimmasta päästä aina ensin..nyt en tarkoita vaikeavammaisia,,vaan yleensä.
- ATDT'2
Voihan olla, että kunnan sosiaalitoimi kokeilee kepillä jäätä. Päätös pitää hakea kirjallisena ja riitauttaa. Voi tietysti olla, että joudut menemään jonnekin hallinto-oikeuteen asti tai käymään muuten läpi helve**llisen valitusprosessin, mutta sellaista se on on, kun kunta päättää säästää.
Oletko keskustellut asiasta kunnan vammaisasiamiehen tai vastaavan kanssa? Useimmissa kunnissa on sellainen virkahenkilö.- henkinen helvetti
Näin juuri,,kepillä koetellaan josko menis 'miinaan*.Monet kunnat antavat mennäkkin hallinto-oikeuteen,päätös kun viipyy niinkauan ,että säästöä tulee.Tämän kertoi erään liiton lakimies.Vammaisasimies on heikoilla kunnassamme,sosiaalitoimeen kun tuli uus pomo ja hän yrittää näyttää kyntensä,ymmärtämättä vammaispalvelulaista yhtikäsmittää.Siihen miinaan en mene,et ns myyn itseni heidän oikuilleen,saatan menettää muutkin palvelut kuulema kun en suostu esim..siihen et avustajan mukana tulee tämä pomo kellottaan mitä mihinki menee aikaa.Kattellaa nyt millo jäät sulaa pääsiäisenaikaa itsekullekkin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1256227Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto635161SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun724290SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023864Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost133642Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213210SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522556Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352519Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT902258Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672252