kaupan alan mahtavat työnäkymät

Musta tulevaisuus

Näin keväällä,kun moni nuori valitsee tulevaa ammattiaan, olen monesta tuutista kuullut,kuinka kaupan ala on yksi tulevaisuuden suurista työllistäjistä. Mihin tämä oikeen perustuu? Itse kaupan alalla monta vuotta olleena,olen ollut huomaavinani suunnan olevan alaspäin ,ja rajusti. Joka paikassa yyteetä,osa-aikaistamisia,säästöohjelmia. Vanhemmasta päästä jäädään eläkkeellee,siinä taas hyvä säästönpaikka,palkataan tilalle,jos palkataan,osa-aikainen tai pahimmassa tapauksessa extraaja.

Kokopäivätyötä tuskin monessakaan paikkaa on enään tarjolla. Ja eikö kaupan ala ole muutenkin aika herkkää aluetta, jos ei ole ihmisillä varaa ostaa,kun kaikki kallistuu,ei ole töitäkään siinämäärin..

Toki kaupan alalla on monia tehtäviä,mutta tämä havainto lähinnä päivittäistavarakaupasta.

1

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PoxVoks

      Osa-aikaistaminen on ollut alalla iät ja ajat. Tavallisen myyjän lottovoitto olisi muutama vuosi firmassa oltuaan kokoaikaistua. Suurin trendi on työntekijöiden ulkoistaminen. Kaupan vastuu/avainhenkilöt ovat vakkareita, mutta kassatunnit menevät jopa 50% henkilöstövuokrauksen kautta. Oli kyse pienestä K-kaupasta tai Prismasta.

      Hakijoita on jokaiseen avoimeen paikkaan kymmenistä satoihin. Otetaan mielummin täysin kokemattomia, koska ne ovat halvempia kuin "vanhat" viiden tai kahdeksan vuoden tes-palkkaiset. Helppoa opettaa kassa, hyllytys ja feissaus nuorille eikä tarvitse kuunnella kalliiden vanhusduunarien mielipiteitä. Nuoret haluavat miellyttää ja juuri takana käyty pitkä koulutaival jonka pohjana kuuntelu, tottelu ja oman mielipiteen nielentä. Tavara hyllyyn entistä nopeammin, hymyä asiakkaalle ja ole onnellinen, jos saat edes yhden toivomasi vapaan läpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      214
      1427
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1276
    3. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      3
      1067
    4. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      16
      1016
    5. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      928
    6. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      890
    7. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      830
    8. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      59
      828
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      37
      768
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      754
    Aihe