Tietääkö kukaan hyvää perunkirjoituksen tekijää Riihiäeltä? Kokemuksia?
Miel. joku lainopillinen henkilö.
PERUKIRJOITUS
19
3304
Vastaukset
- Perukirja
Lakiasiaintoimisto Jyrki Miettusta Oitista. Teki meidän perikunnalle perukirjoituksen ja kävi Riihimäellä hoitamassa sen sekä toimitti asiapaperit eteenpäin. Voin suositella.
Lakiasiaintoimisto Jyrki Miettunen, avoin yhtiö
Puhelin 050 - 069 5985
Faksi 019 - 785 888
Käyntiosoite Koirakoski
12100, Oitti
Y-Tunnus 1077747-0- tutkittu on
Tekijä kannattaa valita jäämistön suuruuden perusteella.
- ojhdshh
Kirjoittaja kehuu omaa yritystään.
Älä ota vakavasti tätä vihjettä. - riihimäkeläinen
Perukirja: (Miettunen)
Ei Oitti ole Riksussa.
Eikä tämä palsta ole mainoksia varten (joku taisi sanokin).
hausjärveläisten kierojen lierojen businessjemmarigolfareiden. - Anonyymi
Ei kannata missään nimessä käyttää Miettusta.
Ylilaskuttaa !!!!! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kannata missään nimessä käyttää Miettusta.
Ylilaskuttaa !!!!!Ehdottomasti en suosittele. Huolimaton, ei vastaa s-posteihin ja ihan mielettömän kallis suhteessa tuloksiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehdottomasti en suosittele. Huolimaton, ei vastaa s-posteihin ja ihan mielettömän kallis suhteessa tuloksiin.
Huom.
Hän ilmoittaa olevansa OTK
Oikeustieteiden kandi?
Eli opinnot ovat jääneet kesken???
Mahtava pätevyys 😂
- itse tein
Eihän siinä lakimiestä tarvita. Kuka tahansa pystyy sen tekemään. Lakimiehet rahastaa
- 1616
Oletan, että pankitkin tekevät perukirjoja. Tiedustele omasta pankistasi.
- näinnetekee
Tekeehän ne pankit, mutta rahastavat siitäkin kaksinkertaisen hinnan muihin lakimiehiin verrattuna. Ja kuittaavat sen ylisuuren palkkionsa kysymättä kuolinpesästä.
- ???????????????????
http://www.yhteishyva.fi/koti-ja-puutarha/kodin-talous-ja-vakuutukset/perunkirjoitusohjeet/0218010-70863
http://www.lakineuvo.fi/useruploads/files/perukirja_perunkirjoitus_perunkirja_lomake.pdf
Ei ole varmaan mikään mahdotomuus itse sitä tehdä, ellei sitten vainajalla ole omaisuutta enemmänkin ja perillisiä liuta, jotka eivät pääse yhteisymmärrykseen.- mallia netistä
Perunkirjoituksessa ei jaeta vainajan omaisuutta, siinä vaan luetteloidaan hänen omaisuutensa ja velkansa.
Perinnön jakaminen on täysin eri asia, josta perikunnat joskus riitelevät hyvin verisesti.
- vainajan tytär
Minä tein perunkirjoituksen itse.Se on yksinkertainen homma silloin kun vainajan omaisuus ei ole kummoinenkaan.
Ohjeita löytyy netistä googlaamalla. - Pillujaska
Pitäis vähän ihmisten ajatella jälkikasvua. Itse elän sillälailla, että kellee
ei tule mitää maallisia murheita poistumiseni jälkeen. Aika hyvin asiat on
edennyt. Korkeintaan jonkun grogin saattaa joillekin pystyyn jäädä.- Tyhjä Tasku
Hyvä periaate, että elämä ja omaisuus loppuvat yhtä aikaa.
Perukirja pitää joka tapauksessa tehdä. Oikeakätinen lakimies tekee sen vasemmalla kädellä vajaassa tunnissa ja laskuttaa vähintään 800€.
- Paskamaksa
Ai satana, tota en ajatellu. Täytyy pistää jolleki merkonomille förskottia,
niin ei pirulauta mistään jää riideltävää. - Anonyymi
Itse käytin Hok Elanto Tikkurila, hoiti myös hautajaiset. Varoituksen sana!
Toimeksiannossa pitää olla tarkka, jokainen heidän kontaktointi erilaisten dokumenttien tilaamisessa velotetaan erikseen. Jouduin toppuuttelemaan ja muutamaan toteamaan että tilaan itse. Hinta menee perittävän omaisuuden arvon mukaan ja päälle sitten nuo erilaiset fokkareiden hankinnat.Lisäajan hakeminen 60 euroa verovirastosta.Piti olla helppo homma,vain minä kuolinpesän osakkaana, mutta ilmoittamatta minulle haettiin toinen 3kk lisäaika, minä koin, että heidän oman ruuhkansa takia.kun kysyin, sanoivat että perustuu toimeksiantosopimuksen, jonka allekirjoitin. Ennen kuin menee toimistoon tai juristi puheille, kannattaa srk tilata sukuselvitys ja omat virkatodistukset.
Jos on esim toisesta vanhemmasta kyse,pitää olla ensin kuolleen perukirja,avioehto mukana. Nostan hattua itse perukirjoitukseen tekevälle. - Anonyymi
Tää lesobon täys huijari
- Anonyymi
Kysy pankin lakimieheltä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2753445Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1101770Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2481466- 741356
- 661245
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991107Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:521099- 631001
- 22937
IS viikonloppu 16.-17.5.2026
Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.35883