Pohjois-Savossa ihmetellään viiden suden katoamista. Iisalmen Sanomien mukaan lauman häviämisestä on tehty ilmoitus poliisille Vieremällä.
Susia on etsitty jo useita viikkoja, mutta niistä ei ole nähty jälkeäkään. Marttisenjärven lauma on kulkenut laajalla reviirillään viitisen vuotta. Kahdella sudella on sähköiset pannat, mutta ne eivät tiettävästi enää toimi.
Petotutkija Seppo Ronkainen kieltäytyy arvailemasta, mitä susille on tapahtunut.
– Olen kuullut, että asiasta on ilmoitettu poliisille. Sen enempää en kyseistä asiaa kommentoi, hän sanoo Iisalmen Sanomille
LOISTAVA UUTINEN!
12
175
Vastaukset
- trehbw
Meidänkin pihasta on jänikset hävinneet. Taidan tehdä ilmoituksen poliisille! V...n ituhipit!
- Kaikki katoaa
Asialla ovat olleet perholaiset metsä"miehet": nehän ampuu susikammossaan kaikkea, mikä liikkuu (parempi on sunkin pysytellä sisätiloissa).
Yst. terveisin, Itu Hippi - hoitaja.
Kaikki katoaa kirjoitti:
Asialla ovat olleet perholaiset metsä"miehet": nehän ampuu susikammossaan kaikkea, mikä liikkuu (parempi on sunkin pysytellä sisätiloissa).
Yst. terveisin, Itu HippiMutta, sinähän olet jo neljän seinän sisätiloissa Niuvanniemessä.
- Hoidokkisi
hoitaja. kirjoitti:
Mutta, sinähän olet jo neljän seinän sisätiloissa Niuvanniemessä.
Tietenkin! Eihän Perhossa ole KENENKÄÄN enää turvallista liikkua, parempi on sunkin pysytellä siinä koneen ääressä, liikkumatta.
- Koiria vain
Nehän olivat RKTL:n mukaan koiria ja irtokoirat voidaan ampua jos niistä on uhkaa.
- Tostavaan
Täällä taas pyssysankarit vaahtoaa .
Tuoki yllä väittää RTKL :n suuhun omia sairaita ajatuksiaan kun suren pelossa
ei tohri nokkaansa ulos laittaa . Iso paha susi tulee ja puhkuu ja puhaltaa sun
mökkis nurin ja syöpi sut suihinsa ! PÖÖ- pärjätty ilmankin.
Mihin susia tarvitaan?
- Kummallinen väite
pärjätty ilmankin. kirjoitti:
Mihin susia tarvitaan?
Yhtä hyvin voisit kysyä, että mihin tarvitaan ylipäänsä mitään petoeläimiä - ajattelitko hävittää kaiken, mitä ei "tarvita"???
Mitä se tarvitseminen mielestäsi tarkoittaa? Onko se sitä, että säästetään kaikki, mitä ihminen ravinnokseen käyttää (hirvet, porot, tietyt kalalajit, jotkin lintulajit, jänikset....) ja kaikki muu joutaa pois (pikkulinnut, hyönteiset, sudet, ketut, ilvekset, karhut, jyrsijät, petolinnut jne. jne.)?
Vastaustasi odottaen, Ihmettelijä - Isä tytärtä jne.
pärjätty ilmankin. kirjoitti:
Mihin susia tarvitaan?
Mihin sinua tarvitaan, ai niin sisäsiittoisen lestapopulaation kasvattimiseksi tietenkin.
- pärjätty ilmankin.
Kummallinen väite kirjoitti:
Yhtä hyvin voisit kysyä, että mihin tarvitaan ylipäänsä mitään petoeläimiä - ajattelitko hävittää kaiken, mitä ei "tarvita"???
Mitä se tarvitseminen mielestäsi tarkoittaa? Onko se sitä, että säästetään kaikki, mitä ihminen ravinnokseen käyttää (hirvet, porot, tietyt kalalajit, jotkin lintulajit, jänikset....) ja kaikki muu joutaa pois (pikkulinnut, hyönteiset, sudet, ketut, ilvekset, karhut, jyrsijät, petolinnut jne. jne.)?
Vastaustasi odottaen, IhmettelijäJos eivät pärjää omillaan, niin kuolkoot vaikka sukupuuttoon, ei niitä tarvitse hommata joka kylälle Suomessa, maailmassa kuolee sukupuuttoon joka vuosi noin 32000 eläintä ja kasvia, ja uusia lajeja löytyy likipitäen saman verran, evoluutio menee eteenpäin, jotkut lajit häviää ja toiset tulee tilalle.
- Mikä hätänä?
Isä tytärtä jne. kirjoitti:
Mihin sinua tarvitaan, ai niin sisäsiittoisen lestapopulaation kasvattimiseksi tietenkin.
Noh noh, poju! HUUHAA-palsta löytyy muualta - mars takaisin.
- Näinkö on?
pärjätty ilmankin. kirjoitti:
Jos eivät pärjää omillaan, niin kuolkoot vaikka sukupuuttoon, ei niitä tarvitse hommata joka kylälle Suomessa, maailmassa kuolee sukupuuttoon joka vuosi noin 32000 eläintä ja kasvia, ja uusia lajeja löytyy likipitäen saman verran, evoluutio menee eteenpäin, jotkut lajit häviää ja toiset tulee tilalle.
Ei ole kysymyskään eläinten siirtoistutuksista tai muusta vastaavasta, vaan TURHANaikuisesta lahtaamisesta. Jos ei jokin laji omillaan pärjää, niin se on sitten siinä, pitääkö siihen meikäläisten/teikäläisten muuten puuttua?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302229- 371629
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510