ISIC-kortti vs. opiskelijakortti

Cahuita

Kenelläkään kokemuksia ISIC-kortista? Verrattuna normaaliin opiskelijakorttiin, onko paljonkin lisää etuja vai onko ISIC ihan turha? Kyllähän normaalissa Lyyra-kortissa lukee englanniksikin että on opiskelija.. eikö muka toimi ulkomailla ilman ISIC-puolta?
Olen siis hankkimassa uutta opiskelijakorttia varastetun tilalle, ja jos nyt haluan sen ISIC-puolen taas mukaan korttiini niin hinta on sama minkä syksyllä jo kerran maksoin, 37e... En tiedä huvittaako ottaa ISIC-puolta (22e tms lisähintaa normikorttiin) jos siitä ei mitään hyötyä ole. Viime kesänä olin Barcelonassa vanhan lukiolaiskorttini kanssa (jossa muuten taitaa lukea vain suomeksi ja ruotsiksi että olen opiskelija) ja sain kaikki alennukset. Toisella puolella kortissa oli euro26-puoli, mutta missään museossa tms ei edes katsottu sitä puolta, riitti että vilautti etupuolta.

0

755

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävä sinua

        Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
        Ikävä
        37
        4906
      2. Oletko sä oikeesti varattu?

        Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
        Ikävä
        82
        3496
      3. Horoskooppikysely

        Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
        Ikävä
        30
        2943
      4. Rakas, kerro mulle

        Miltä se tuntuu?
        Ikävä
        61
        2915
      5. Suuri tulipalo

        Missä mikä palaa?
        Kiuruvesi
        8
        2737
      6. Kesäseuraa

        Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
        Ikävä
        55
        2270
      7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

        Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
        Ikävä
        38
        1763
      8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

        Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
        Kotimaiset julkkisjuorut
        9
        1690
      9. Mies! Lupaatko

        enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
        Ikävä
        18
        1681
      10. Maailmassa monta

        On ihmeellistä asiaa. 😮
        Ikävä
        16
        1574
      Aihe