Murkkutyttö netissä

Huolestunut_äiti

Kirjoitan tämän nyt tännekin

Miten opettaisin murkkutytölle, maailman vaaroista. Tarkoitan kun jotkut miehet kyselevät netissä tytön kuppikokoa alusvaatteista. Ja tyttö vielä lähtee juttuun. Olen löytänyt meidän yhteiseltä tietokoneeltamme, jota koko perhe siis käytämme yhdessä, kuvia alastomista miehistä ja kuvia alastomasta tytöstäni. Olen poistanut niitä jo pari kertaa, mutta niitä ilmaantuu aina lisää. Miten varoitan häntä, ettei nuo miehet tarkoita hyvää? Olen itse langennut nuorena juuri tuohon "ansaan" ja lähdin vieraan miehen perään, joka sitten hyväksikäytti minua ja jolle tulin raskaaksi. En toivo samaa kohtaloa tyttärelleni, mutta pelkään, että niin on käymässä.
Miten te muut vanhemmat hoidatte saman tilanteen?

6

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 948

      Selaushistoriasta pystyy katsomaan (jos ei poistanut.) sivut voi estää ohjelmilla mutta järkevää on puhua sivuista... jotka on sallittuja.

    • 0808078ghg

      No jos teillä on yhteinen kone perheellä, niin pistä koneeseen salasana ja estä teinin täysin valvomaton koneen käyttö. Jos kerta tekee tyhmyyksiä netissä.
      Meillä vain vanhemmat tietää salasanan ja kun teini haluaa nettiin niin syötämme salasanan koneeseen. Kone sitten kiinni klo 22 mennessä. Näin vältytään tilanteelta, että teini tekee tyhmyyksiä esim. yömyöhällä kun muut nukkuu.

      Ja oikeasti jos olet huolissasi niin voihan noista alastonkuva-tyypeistä ilmoittaa poliisille. Kyllähän ne voi selvittää koneeltasi kuvien lähettäjien IP-osoitteet, jos siis jotkut pervot on oikeasti tekemisissä lapsesi kanssa.

    • minäääääääääääää

      Sivuhistorian pystyy ainaki Firefoxilla sekä poistamaan että sen jälkeen palauttamaan. Kannattaa se tarkistaa. Jos sieltä löytyy jtn. niin puhut asiasta suoraan. Piste

    • vaneri

      Aivan älytöntä tää nuorten meininki. Luuleko sun lapses olevansa joku pornotähti? Kyllä mun mielestä yksikin alastonkuva lisää niin puhu lapsellesi vaikka että ''löysin tuolta koneelta sun alastonkuvia. Että heti (esim.) ruokailun jälkeen niitä poistamaan ja kone pois kuukaudeksi.'' Estät pääsyn tietyille sivuille. oon samaa mieltä 0808078ghg:n kanssa, että itse laitat koneeseen salasanan ja sitten ei pääse koneeseen ilman lupaasi. Kyllähän se murkkua masentaa, mutta kyllä se kohta löytää parempaakin tekemistä kuin aivojen paskantaminen koneella.

      • joku86t

        se ettii vaan toisen koneen jostain kaveriltansa....


    • arjensankari69

      moi ihmiset

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      63
      4675
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      127
      3033
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      47
      2920
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      65
      2237
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      446
      1886
    6. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      75
      1469
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      62
      1327
    8. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      63
      1251
    9. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1097
    10. 45
      1008
    Aihe