Kani pissaa ympäriinsä

Kanin omistaja

Mun tyttö kanini on alkanut pissailemaan ympäriinsä.. Häkissään sillä on oma WC-astia johon se on ennen tehnyt kaikki tarpeensa, nyt kuitenkin se on alkanut pissailemaan häkin "kaltereitten" välistä lattialle ja aina jos kani pääsee häkistään ulos se virtsaa heti matolle tai muualle lattialle. Onko kellään ollut samaa ongelmaa ja voisi auttaa mitä kannattaisi tehdä? (:

4

3515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Merkkailua?

      Onko kanisi n. puolen vuoden ikäinen tai sen yli? Kuulostaisi siltä, että se on tullut sukukypsään ikään ja näin merkkailee paikkoja. Kanin leikkauttaminen voisi tuoda apua tähän ongelmaan. Ehkä myös aika voi sitä vähän helpottaa, muttei välttämättä vie kokonaan pois.

    • kanitus

      Kevät tekee myös monelle kanilla sisäsiisteys tepposet, kun alkaa lisääntymiskausi :)

    • Anonyymi

      Apua! Mun naaras kani joka on 2v pissii ihan kaikkialle eikä liiku paljoa, se on pysynyt melkein koko päivän paikoillaan, sillä on niska karvoja irronnut ja se pissaa tosi paljon, sen jalka pohjat on ihan pissassa eikä se anna minun pestä niitä, enkä saa kanin pissaa pois matosta, pitäisikö harkita lopetusta? Kanin pissan haju ei vaan katoa ja tuntuu että kanini on hyvin sairas. Kanini on pissinyt vääriin paikkoihin jo ainakin puoli vuotta. Kumpi:lopetus vai eläin lääkäriin? Apuaa

      • Anonyymi

        Meillä kani kulkee aina vapaana sisällä. Ympäriinsä pissaaminen ja papanointi loppui kun häkkiin tuli mieleiset kuivikkeet pohjalle. Tuli purua pohjalle. Tekee nyt tarpeensa häkkiinsä.

        Kanille pitää tehdä ympäristö missä kani saa luontaisesti pissata mieleiseen paikkaan. Kani pissaa matolle, kun siinä ei kastu tassut. Tee siis pissapaikka missä tassut pysyy kuivana :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      33
      7887
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4553
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      31
      4325
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      189
      3569
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      2753
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2616
    7. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      33
      2339
    8. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2323
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      2023
    10. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      50
      1660
    Aihe