Noin 700m2 paritalo. Alvar Aallon suunnittelema suurin piirtein 1930 rakennettu kiinteistö. Aika huonossa kunnossa. Miten kallista tällaisen kiinteistön peruskorjaaminen on? Katto uusittu joku aika sitten samoin ikkunat. Isoimmat yksittäiset työt:
1. Rappaus. Paikoin irti mutta 90%ok.
2. Patteri / vesi putket
3. Lämmitysjärjestelmän vaihto maalämpöön
4. Sähköt on vielä alkuperäiset
5. kaikki pinnat sisältä uusikis. Maalit seiniin, parketit lattiaan ja katot maalaten.
6. Sauna osasto uusiksi
7. yläkerran kylppäri uusiksi
Onko järkeä? =) Myyntihinnasta ei tietoa.
Lisärasitteet:
1. Kellari haisee perunakellarille eli varmaan homeessa
2. autotalli puuttuu
3. koit pitää omaa elämää talossa =)
4. sijainti muuttotappio alueella eikä varmasti koskaan enää nouse jaloille
5. vanha paperitehdas vieressä. ei näkymää sinne mutta 300m matkaa
Vanhakivitalo ja korjaaminen
5
257
Vastaukset
- Kannattaa se
Rakennus on todennököisesti suojeltu. Ota ensin selvää siitä ja mitä se käytännössä merkitsee. Paikkakunnan kaavoittaja/rakennusvalvonta neuvoo asiassa. Sitten oikeanlaiset suunnittelijat avuksi (ettet pilaa rakennuksen arvoa) ja tarjouksia kyselemään. Ei ole muuta konstia.
- Ilmainen_neuvo
Tuo kannattaa laittaa ehdottomasti myyntiin. Aallon suunnittelemat rakennukset ovat "pyhiä", joita ei saa korjata eikä purkaa. Jos vielä löydät jonkun typeryksen, laita vahinko kiertämään.
- dadsadsada
Onko nuo upm:n taloja myllykoskella? Keskikoskentie 17?
- Kannaatta pysyä
..kaukana tälläisistä Aalto-projekteista! Jos et usko, niin pieni opintomatka Viipuriin ja kirjastoon visiitti siellä.
Kohde on toden näköisesti suojelukohde, eli museovirasto istuu SINUN housuillasi hellalla ja saat kantaa toinen toistaa arvokkaampaa tarviketta, työtä yms. Hyvällä tuurilla voit JOPA saada pientä rahoitustakin projektiisi, mutta sillä ei ole käytännön merkitystä, vain toiset kiillottavat sillä julkisuuskuvaansa.
Että mistäkö tiedän? No, kaverillani sattuu olemaan 400neliöinen pelkkää rahaa imevä suojelukohde, jota museovirasto päsmäröi remonteissa. Työmaa on loputon, ellei löydä ostajaksi jotain asiaan tarkemmin perehtymätöntä. Kaverin ongelma vain on sukurasite, kiinteistö on ollut suvulla liian pitkään.
Niin muuttotappio vielä, huhhuh! - Funkista
Helppo ja halpa korjata siporexista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2062459
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401624Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1411276Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2911063Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3131025Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe561012Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen22965- 55926
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S19804Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58773