Metsästysperinteitä?

Minkälaisia metsästysperinteitä olet Suomessa kuullut olevan? Tehtäväni on välittää tieto Suomen ystävälle Unkariin n3vk päästä.
Oliko isälläsi tai isoisälläsi jokin (erikoinen) perinne? Pienikin? Haluaisin kuulla.
Raapiiko joku maata onnistuneen laukauksen jälkeen tai onko jossain Hubertuksen vala, tai jotakin muuta...
Kiitokset etukäteen kaikille!!!
4337
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mielenkiintoisia kyselet.

Luulisin että Tapiolle osoitettiin jotenkin kunniaa astuttaessa hänen riistaaittaansa.

Miellys metsä, kostu korpi,

Taivu ainoinen Tapio,

Saata miestä saarekselle.

Sille kummulle kuleta,

Jost' on saalis saatavana,

Erän toimi tuotavana.

Mielikki metsän emäntä,

Puhas muoto muori kaunis,

Pane kulta kulkemahan,

Hopia vaeltamahan

Miehen etsivän etehen,

Aina käyvän askelille.

http://www.mhy.fi/metsapohjanmaa/Havainto/fi_FI/halti/

Äänestä

Oliko Väinämöinen siis sinun isoisäsi ?

Äänestä

Mitä tekeo on jollakin muinaisuskonnoilla metsästysperinteiden kanssa ?
Nehän ovat vain tarua, ei mitään tekemistä metsästysperinteen kanssa.
Jos muinoin karhulle peijaisia pidettiin, niin nekin perinteet on haalistuneet lähinnä miehen kaataviin känneihin metsästysseuran majalla.
Suomessa on kovin vähän sen tapaisia metsästysperinteitä, kun mitä Euroopassa ja se johtuu metsästyskultuurin eroista.
Euroopassa metsästys on ollut yläluokan harrastus ja silloin on päässyt kehittymään kaikenlaisia torvetöräyksiä eri elukoille, juhlaparaatissa.
Suomessa metsästys on ollut nälän paikkaamista ja saalistakin on tullut aivan eri tahtiin, johtuen meidän pohjoisesta sijainnista, täällä ei riistatiheyksillä juuri juhlita.
Hyvä jos on jotain saatu nauriin jatkeeksi, vähän siinä on sitten keritty perinteitä kehitellä.

Äänestä

Isoisästä en tiedä mutta mulla itselläni oli ennen tapana ennen jahtiin lähtöä terottaa veitsi ja leikata sillä n. 15 cm havu. Tuon havun sitten kastoin aseöljyyn ja yhdenkerran sivelin aseenpippua ja sitten kummankin jahtisaappan kärkeä ja siihen loitsu. "Kantakoot saappaat kuivin jaloin, hauli pysäyttäkööt kiidon reppuun"

Sitten se havu yhden patruunan paikalle patruunavyöhön.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


hunter308 kirjoitti:

Minkälaisia metsästysperinteitä olet Suomessa kuullut olevan? Tehtäväni on välittää tieto Suomen ystävälle Unkariin n3vk päästä.
Oliko isälläsi tai isoisälläsi jokin (erikoinen) perinne? Pienikin? Haluaisin kuulla.
Raapiiko joku maata onnistuneen laukauksen jälkeen tai onko jossain Hubertuksen vala, tai jotakin muuta...
Kiitokset etukäteen kaikille!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu