pelkkä iltaimetys jäljellä - riittääkö maito sairastuessa?

maitopartaäiti

Olen yrittänyt lopetella 1veen imetystä, enää jäljellä iltaimetys ja yöllä kerran. Yritän jättää myös yöimetyksen pois, mutta olemme lähdössä 2 pv:n matkalle. Huolena siis se, jos vaikka tulisi siellä mahatautiin tms, eikä juo kunnolla mukista tai pullosta. Riittääkö maito, jos imetän vain kerran vrk:ssa normaalisti, ja siis esim matkalla "hätätapauksessa" useamminkin vai onko maitoa vain yhden imetyksen tarpeisiin?

3

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nestehukkaa voi tull

      älä stressaa. Lapsesihan saa jo nyt suurimman osan päivän nestetarpeesta ihan muualta kuin rinnasta, eli ruuasta ja mukista. :) Se mikä tässä täytyy huomioida, on, että pieni 1v kuivuu tosiaan mahataudissa ollessaan, yllensäki ottaen nestehukassa, aika nopeasti, aikuiseen verrattuna. Tarkkaile pissantuloa reissussa.

    • Tissiä, tissiä

      riippuu varmaankin, että kauanko olet ollut vähällä maidolla, mutta omasta kokemuksestani ainakin minulla maitoa tarvittaessa tulee runsaammin nopealllakin aikataululla esim. lapsen ollessa sairaana. Kaksi vuotta ollaan meillä menty ilta ja aamuimetyksellä pääasiallisesti, sairaan lapsen kanssa sitten päivälläkin. On todella hyvä juttu että maitoa tulee ja reissussa se on erittäin kätevää. Miksi olet jättämässä yöimetyksen pois?

    • äitix3+terkka

      riittää! mitä enemmän imetät, sitä enemmän maitoa tulee! vaikka olisit jo jättämässä imetystä pois ja alkaisitkin imettää enemmän niin maidontuotanto lisääntyy.
      kun maitoa on alkanut tulla, niin sen tuotanto ei lopu yht´äkkiä. vauvoilla on tehoimukausia joilloin he "tilaavat" maitoa lisää että se riittää kasvaviin tarpeisiin. sama pätee näiden taaperoiden kohdalla.
      hyvää reissua teille, nauti siitä ja imetä silloin kun hyvältä tuntuu ja lapsi haluaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3159
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2055
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe