Hei! Voisikohan joku rippikoulun käynyt kertoa, että kuinka paljon siellä leikitään. Onko pakko osallistua?
Inhoan leikkimistä. Varsinkin kaikki hippaleikit ovat minulle ihan helvettiä. Se on ahdistavaa, ja kuulun niihin valittajiin jotka jättävät leikit aina välistä. Pelottaa että jos koko leiri on vain leikkimistä. En ole ihan varma että kestäisinkö.
PS. Onko ripareilla yleensä paljon porukkaa jotka jättävät leikit väliin?
Laittakaa pliis kommenttia! Tiedän kyllä että asenteeni ei ole parhaasta päästä, mutta se ei nyt ole tämän viestin pointti.
l e i k i t
....................
1
108
Vastaukset
Moikka,
riparilla leikitään ilmapiirin luomisen ja ryhmäyttämisen vuoksi. Ketään ei pakoteta leikkimään, osallistuminen on vapaaehtoista. Kaikki otetaan huomioon. Ehkäpä voisit puhua asiasta leirin ohjaajille etukäteen. Ripari ei ole vain leikkimistä. Pääpaino on muualla.
Hyviä riparihetkiä Sinulle toivoen,
Ilari, Sami ja Rosa NettiSaappaasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1043076
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on872415- 241956
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221510Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291490Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151385- 87912
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26907Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62846Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2769