Rokottamaton koira

vahingossa_koira

Eli mulla on 6kk ikäinen chihuahua, joka tuli mun huostaani mummini kuoltua. Tilanne on kuitenkin nyt se, että koiraa ei ilmeisesti ole rokotettu eikä madotettu lainkaan sitten kasvattajalta hakemisen jälkeen. Mitä tässä nyt sitten pitäisi tehdä?

Ei hirveesti huvittais viedä tohon kaupungin eläinlääkärille, kun sieltä tulee kuitenki haukut mun niskaan ja törkee lasku päälle..

Mulla ei todellakaan ole varaa rokottaa koiraa, mutta en voi luopuakkaan siitä, kun menin allekirjoittamaan pesänjakajan kanssa sopimuksen siitä että otan koiran vastuulleni niin pitkäksi aikaa ainakin kun pesä on jaettu.. Eli ainakin seuraavat 6 kk, jos tää omaisuudesta tappelu jatkuu.

Eli toisinsanoen, pärjääkö koira ilman rokotuksia jonkin aikaa (pärjännyt tähänkin asti!) Kun ei se oikeastaan ole muiden koirien kanssa tekemisissä (paitsi appivanhempien rokotettujen fifien..), eli en käy koirapuistoissa tms.

8

476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • otaselkoa

      Ota selkoa koiran papereista onko koira saanut jotakin rokotteita,jos papereita siis on.Ota yhteyttä eläinlääkäriin ja kysele miten kannattaisi toimia.Et saa mitään haukkuja eläinlääkäriltä,vaan hyviä neuvoja miten toimia.Säästä rokotuskuitit,ja annat ne pesänjakajalle.Eivät ne rokotukset paljoa maksa kun käyt paikallisella kaupungineläinlääkärillä koiran kanssa.Ja voithan kysyä hintaa jo puhelimessa,pesänjakajalta voit tietysti kysyä myös että kenen velvollisuus on eläinlääkärimaksut maksaa.

    • huomioitavaa-on

      Jos koira jatkaa edelleenkin eristynyttä elämäänsä, eikä liiku muiden koirien piireissä, se pärjää edelleenkin rokottamattomana. Ei sinulle niitä rokotuksia kukaan korvaa. Mikä on muuten koiran kohtalo? Etsitäänkö sille uusi koti? Jos aiot koiran lopullisesti pitää, suosittelen kuitenkin hankkimaan niitä rokotuksia. Et sinä mitään haukkuja saa, vaan rokotusohjelma aloitetaan alusta.

    • Kyllä ell vaan

      Onko ensimmäinen koirasi? Mietin vaan että kannattaa myös lukea koiriin liittyvää kun vain rokotukset. Koiran olisi myös sen takia hyvä käydä terveystarkastuksessa jos ei ole mummosi hoivassa päässyt.

      http://www.koiranomistajanperuskurssi.fi/

      Hyvää materiaalia koiran pidosta. :)

    • topisaku

      Rokotuskäynti maksaa kaikkine kuluineen n.50-70e sisältäen myös terveystarkastuksen. Sama juttu kuukauden kuluttua tehosterokotuksessa rabies rokote. Seuraava rokotuskäynti vasta vuoden kuluttua ja sen jälkeen kolmen vuoden välein. Summat eivät ole suuria, mutta koiralle elintärkeitä. Ja turha pelätä mitään läksytystä eläinlääkäriltä, maksava asiakashan sinä olet :)
      Jos pennun emo on asianmukaisesti rokotettu antaa se suojan pennulle 12 viikkoiseksi, tämän jälkeen pentu on siis altis kaikelle.
      Matolääkitys annetaan viikkoa ennen jokaista rokotuskäyntiä. Hinta ei myöskään päätä huimaa pikkukoiran kohdalla, esim. Axilur maksaa n.10e jolla madottaa tuon kokoisen koiran monta kertaa.
      Joten tee pennulle palvelus ja hoida asiat kuntoon. Käytä sitä myös paljon ihmisten ilmoilla jotta tottuu ääniin, hälinään yms.
      Tsemppiä teille ja hyvä jatkoa! :)

    • 1320

      Miten sulla on varaa pitää koiraa edes 6kk jos ei ole varaa edes rokottaa sitä??? Ota yhteyttä kasvattajaan, josko hän ottaisi koiran takaisin.

    • Jos hoidat kuolinpesän "omaisuutta", kysy pesänjakajalta kulukorvausta?

    • ...

      Ja kunnaneläinlääkäri ottaa rokottamisesta jonkun 30-50e.
      Matolääke maksaa apteekissa 10e
      Ihan oikeasti...

      Suosittelen kans ottamaan yhteyttä koiran kasvattajaan, jotta koiralle etsitään koti jossa on varaa pitää huolta perusterveydenhuollosta

    • Tilaa Heti

      Kaiketi sitä koiraa ei voi "hukata" mihinkään ennen sitä pesänjakoa, eikös se kuulu pesänomaisuuteen? En tiedä, mutta näin luulen. Ja sama tuli mielen, kuin yllä, että jos se koira on kerran pesään kuuluvaa omaisuutta, niin ylläpitokulut maksetaan pesän varoista (vrt. asunnon lämmitys/vastike tms.). Eli pesänjakajaan yhteyttä! Ja kaikki kuitit talteen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      166
      2991
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      296
      2682
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1758
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      50
      1663
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1530
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1296
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      104
      1213
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      14
      1174
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      375
      1130
    10. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1063
    Aihe