Valinnan vaikeutta?

Melkeinpä huvittaa

Kumman sinä ottaisit?

1) kaksi vuotta vanha, jo myynnistä poistunut malli Nikon D5000 varustettuna samanikäisellä 18–200-millisellä zoomilla, takuut jo rauenneet, hinta 830 €

http://www.huuto.net/kohteet/259068784

vai

2) tuliterä, takuun alainen Nikon D5100-paketti, jossa kakkulana uudempi kakkosversion Nikkor AF-S DX 18-200/3.5-5.6G VR IFED II, päivän hinta Rajalassa 898 €

Mistä näitä täysin epärealistisia optimisteja oikein piisaa? No, hullu ei ole se joka pyytää, vaan…

4

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ota noista selvää?

      Rajala on siitä hullu kauppa jotta eräässävaiheessa heillä oli myynnissä uusia Nikon D7000 kameroita hintaan 699E (pelkkä runko).
      Ja samaan aikaan muutama käytetty D7000 jo jonkinverran kuvattu vaihtolaite vailla takuuta muutaman kympin halvemmalla vailla takuita.
      Uusimmassa Hesarissa Rajalan mainokses maksaa "Sanomatalon myymälän loppuunmyynnissä" Nikon D7000 runko 899E.

      • Melkeinpä huvittaa

        Katsopa tarkemmin sitä Rajalan ilmoitusta Hesarissa! Pelkkä D7000-runko maksaa ainakin Rajalan nettisivuilla tänään 699 €.

        http://www.rajalacamera.fi/nikon-d7000-runko-/39VBA290AE/dp?openGroup=269

        Hinnalla 899 € saa mukaan 18–105-millisen kittikakkulan.

        Ostin oman D7000-runkoni jo marraskuussa, kun hinta oli edellisen kerran noissa 699 euron lukemissa. Välillä se ehti käydä jossakin 805 eurossa, mutta D7100:n julkistus taitaa painaa nyt hintaa uudelleen alaspäin.


    • Kakkospaketin tässä valintatilanteessa, ykkösen jos se lähtee alle puolen hinnan siitä mitä nyt pyydetään jos olisin rahapulassa. Muutoin kakkosen joka tapauksessa.

      Digirungot ovat huono sijoitus joka suhteessa, minäkin lahjoitan vanhat aina sukulaisille joille ne kelpaavat mainiosti ja tulevat edelleen käyttöön kuten vanhin D70:kin edelleen.

      Lasit/objektiivit ovat eri asia, hyviin laseihin voi investoida mutta sejkin edellyttää merkissä pysymistä koska 10'000€ Nikon putkella ei tee mitään jos siirtyy vaikka Canonin runkoihin mutta missä tahansa Nikon rungossa se on todella edukseen.

      Tuo 1:n myyjä on joskus maksanut noista yhteensä luokkaa 1500 - 2000€ eikä tajua missä mennään, käyttöarvo kun vanhoilla digirungoilla varsinkin on huomattavasti suurempi kuin myyntiarvo. Tuon D5000 rungon arvo markkinoilla lienee 100€ luokkaa, hieman riippuen kuvausmäärästä. Itselläni oli tuo sama zoomi joka joskus maksoi vajaan 1000€ ja jonka viime keväänä lahjoitin alenevassa polvessa toimivalle kuvaajalle, sen hinta voisi olla 1/3 uuden hinnasta (II malli) jos se toimii moitteetta.

      "Ota noista selvää":lle sanoisin, kuten tuossa yllä kirjoitin niin digirunkojen hinnat putoavat nopeasti eikä niihin kannata sijoittaa. Tuo tuo varsin kovan haasteen Rajalalle kuten muillekin kamerakaupoille jotka hyvittävät vanhasta rungosta vaihdossa uuteen. Kun uuden hinta putoaa mallin uusiutuessa alle puoleen alkuperäisestä niin hetken hyllyllä olleen entisen mallin yksilön hinnan pitäisi tehdä samoin mutta sitä ei pudoteta välittömästi koska halutaan päästä eroon uusista ensin. Digiajan kamerakaupassa ei vanhoista kannata paljoa hyvitellä jos ei ole heti uutta ostajaa eli joku on pyytänyt ilmoittamaan josko olisi saatavilla. En usko katteiden kestävän kovia hintoja vähän käytetyistä jos myynti venyy vaikka vuodeksi.

    • yksjukkis

      Huutonetissä on digikamerat ja videokamerat hinnoiteltu sen mukaan mitä ovat n. 3-5v maksaneet ja myyjät ihmettelee kun kukaan ei osta, laiton kerran yhdelle kysymyksen miksi pidät vanhassa uuden hintaa, niin vastaus oli osta sieltä sitten,heh niin ostikin ja sain takuun ja uuden kameran.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3053
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2715
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2325
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2178
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1996
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      54
      1896
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1576
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1537
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1370
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1339
    Aihe