Työvoimapoliitisen lausunnon kesto

Ihmetteliä

Jäin työttömäksi 3.1.2013 ja en ole vieläkään saanu lausuntoa työttömyystukea koskevasta päätöksestä. Olen soittanut ja käynyt paikan päällä ja kukaan ei osaa sanoa mitään. Onko kellään tietoa keneen voisin oottaa yhteyttä,että asia selviäisi. Minulla on hankala tilanne, koska en saa edes sossusta rahaa ja säästöt alkavat loppua. Kassasskin vain sanovat,että ota yhteyttä työvoimatoimistoon. Tässä alkaa epäilykset,että joku tekisi tahallaan minulle tämän. Jäin työttömäksi ison yrityksen YT-neuvotteluissa, joten se ei voi olla viivästymisen syy.

4

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10+18

      Ei siihen lausuntoon paria viikkoa pidempään mene. Kyllä työkkärissä pitää osata sanoa miksi sitä ei ole tehty. Uudelleen vaan yhteys työkkäriin ja VAADIT selvitystä miksi sitä ei ole vieläkään tehty ja jos edelleen virkailija änkyttää samaa ettei osaa sanoa, VAADIT sellaisen paikalle joka osaa asiaan jotain selvennystä antaa.

    • Niihänteluulette

      Ei oteta enää vastaan, kutsuvat kirjeellä. Kuolkaa välillä nälkään, niin ette ole ongelmia.

    • eiks se noin mee.

      Olet siis toimittanut työtodistuksen työttömyystoimistoon, ja siinä työtodistuksessa oli sanottu työsuhteen päättymisen syy, ja se oli sellainen syy, joka ei johda karenssiharkintaan. Eli tuossa tapauksessa virkailijan pitäisi heti pystyä kirjoittamaan se myönteinen työvomapoliittinen lausunto.

      Jos ei pysty kirjoittamana, niin silloin kyseessä on karenssiharkinta!

    • näin on tosi

      "Eli tuossa tapauksessa virkailijan pitäisi heti pystyä kirjoittamaan se myönteinen työvomapoliittinen lausunto."
      Näin on mullekin aina tehneet. Kysyneet vain että mihin kassaan lausunto lähetetään vai Kelalle ja tulostaneet mulle oman kappaleen.

      "Jos ei pysty kirjoittaman, niin silloin kyseessä on karenssiharkinta! "
      Tuosta pitäisi tehdä myös lausunto ja ilmoittaa työnhakijalle tuosta karenssiharkinnasta ja sen perusteista VÄLITTÖMÄSTI. Ihme venkoilua ja virkavelvollisuuden laiminlyöntiä työkkärin taholta.

      Jos minun kohdalle tuollainen sattuisi niin lähettäsin kirjallisen selvityspyynnön asiasta sähköpostilla työkkäriin. Venkoilun estämiseksi laittaisin sähköpostiin muutaman lainkohdan.

      Työkkärissä ei juurikaan tiedetä lain sähköisestä asioinnista viranomaistoiminnassa ja hallintolain olemassaolosta eikä varsinkaan noiden lakien sisällöstä, joten on tarpeen liittää sähköpostiin muutama lain kohta joka muistuttaa vastaanottajan velvollisuudesta.

      Tuosta ne todella TYKKÄÄ xD

      "Laki sähköisestä asioinnista viranomaistoiminnassa 24.1.2003/13
      Eduskunnan päätöksen mukaisesti säädetään:
      12 §
      Sähköisen asiakirjan vastaanottamisesta ilmoittaminen
      Viranomaisen on viipymättä ilmoitettava sähköisen asiakirjan vastaanottamisesta lähettäjälle.
      Ilmoitus voidaan toimittaa tietojärjestelmän välityksellä automaattisena kuittauksena tai muutoin.
      Vastaanottamisesta ilmoittaminen ei vaikuta asian käsittelyn edellytyksiin, joista säädetään erikseen."
      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030013

      "Hallintolaki 434/2003
      2 luku
      Hyvän hallinnon perusteet
      8 §
      Neuvonta
      Viranomaisen on toimivaltansa rajoissa annettava asiakkailleen tarpeen mukaan hallintoasian hoitamiseen liittyvää neuvontaa sekä vastattava asiointia koskeviin kysymyksiin ja tiedusteluihin. Neuvonta on maksutonta.
      Jos asia ei kuulu viranomaisen toimivaltaan, sen on pyrittävä opastamaan asiakas toimivaltaiseen viranomaiseen.

      5 luku
      Asian käsittelyä koskevat yleiset vaatimukset
      23 §
      Käsittelyn viivytyksettömyys
      Asia on käsiteltävä ilman aiheetonta viivytystä.
      Viranomaisen on esitettävä asianosaiselle tämän pyynnöstä arvio päätöksen antamisajankohdasta sekä vastattava käsittelyn etenemistä koskeviin tiedusteluihin."
      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030434

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      261
      4103
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      129
      2352
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1501
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      978
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      132
      966
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      949
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      335
      889
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      867
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      810
    Aihe