Savonlinnassa kallista ja huono palvelu...

Joensuu 10+

Monet mietiskelleet miksi Savonlinnasta lopettaa erikoisliikkeet yksi toisensa jälkeen, ja syyksi sanotaan ostovoiman puutetta.
Totuus mielestäni on huono palvelu monissa paikoissa sekä puutteelliset valikoimat sekä tietysti hinnat.

Olemme huollattaneet kolmea autoamme jo neljättä vuotta joensuussa, samoin autot katsastetaan siellä, läppärit, pakastimet, muu elektroniikka tulee meille pohjois-karjalasta, ja käymme myös joensuussa parturissa/kampaamossa sekä hammaslääkärillä ja muullakin lääkärillä kun muutenkin olisi viikottain käyntiä tuolla itä-suomen ehkä parhaassa kaupungissa joten kaikki hoituu luontevasti samalla.
Palvelu on hyvää, ihmiset hymyileviä sekä iloisia. Valikoima hyvä, hinnat kohdallaan, nyt esimerkkinä jääkaappi pakastin sama malli / sama merkki olisi maksanut Savonlinnassa 1800 euroo, Joensuusta lähti 1300 eurolla.

Ihmiset vain äänestää jaloillaan. :)

8

463

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jamaha

      Oot oikeessa,en oo vuosiin huollattanut/korjauttanut mm. moottorikelkkaani ja mottoripyörääni äslinnassa joensuussa huomattavasti edullisempaa ja eritoten siellä palvellaan.

    • neverjoensuu

      Joensuussa asuneena voin sanoa, että se on vihonviimeinen persläpi Suomen kartalla, syrjässä, monopolisoitunut, sisäänpäinkääntynyt ja tympeä. Ilman yliopistoa tämä ns.kaupunki ei olisi yhtään mitään. Savonlinna on sentään Savonlinna, toisin kuin tämä ns. Karjalan pääkaupunki. Hyvä, että pääsin pois. Paljon mukavampaa Slinnassa!

    • Giganttia vailla

      Palvelua ei saa nykyisin suurissa kaupungeissa ja suurissa kaupoissa, mutta ei sitä saa Savonlinnassakaan. Savonlinnan pienet kaupat kuolevat, kun ei palvelu pelaa. Savonlinnassa kauppiaat saati asiakkaat eivät edes ymmärrä hyvän palvelun päälle. Savonlinnan kaupoissa asioidaan, kuin nettikaupoissa tinkiä ei voi kun asiakaspalvelua ei ole.

    • kurakikantti

      Giganttia ei tarvita mihinkään. Sanoin silloin kun se romukauppa tuli, että se menee nurin parissa vuodessa (koska kuka tahansa järkevä tajuaa ettei moinen pärjää kyseisellä paikalla). Ja juuri niin kävi kuin sanoin.

    • Näin jo 10 v

      Käytiin kesärenkaat henkilöautoon ja pakuun Joensuusta, ja samalla kaikki muutkin asiattuli hoidettua.

      Rengasmyyjä sanoi et levittää sanaa et jos olis 5 rengas sarjaa vähintään niin hakevat ja tuovat takaisin ilman lisähintaa. Sama rengassarja savonlinnassa 490 euroo ja joenkaupungissa 310 euroo....

    • Ottaa pattiin vieläkin.

      Minä käytin auton eks-puhdistuksessa kesällä. Tuli käytettyä samalla kaksi kertaa,ensimmäisen ja viimeisen.
      Yrittäjän olisi hyvä palata takaisin maan pinnalle,taikka sitten takaisin hesaan.

    • pese ite

      Minä pesen auton aina letkulla. Ei maksa juuri mitään. Oma apu paras apu. Tietysti pitää olla oma letku, mitä kaikilla ei ole. Ellei sitten järvessä pese, on sekin vaihtoehto - eikä maksa muuta kuin vaivaa. Kyllä sitä voi monessa säästää, mutta kun kaikki ei ymmärrä.

    • Autokorjaamoista en tiedä, mutta ainakin yksi hyvä autoliike Savonlinnasta löytyy.
      Autoliikkeessä jos missä hyvä palvelu on toiminnan jatkuvuuden edellytys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      803
    2. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      41
      776
    3. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      740
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      738
    5. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      41
      704
    6. 50
      616
    7. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      577
    8. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      59
      572
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      526
    10. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      485
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      477
    12. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      25
      466
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      465
    14. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      95
      452
    15. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    16. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      26
      409
    17. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      400
    18. Jos kohtaisimme niin

      Olisitko ilkeä ja kostonhaluinen?
      Ikävä
      43
      397
    19. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      54
      394
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      21
      377
    Aihe