MÄ EN KESTÄ MUN ISOVELJEÄ

vihaan isoveljeäni

mä vihaan mun hullua isoveljeä. aina kun se tulee koulusta se haukkuu ja lyö mua.
kerran mä en muistanut enää mun läppärin salasanaa joten isäni latasi töissä cd levylle ohjelman jolla pystyi murtamaan salasanoja tietenkin isoveljeni pääsi aikaisemmin koulusta kuin minä ja hän oli löytänyt cd levyn ja ohjelma oli murtanut koneestani melkein kaikki salasanat jotka veljeni oli ottanut muistiin. yhden toisen kerran se hullu oli käynyt piirtämässä oveeni suuren hakaristin juuri ennen kuin tulin kaverini kanssa kotiin. omistan myös mopon joten veljeni oli teitenkin käynyt sorkkimassa sitäkin. se oli irrottanut tankin bensa hanan ja moottorin päällä oli bensaa. olin lähdössä normaalisti kouluun mutta kun yritin käynnistää mopoa siitä ei tietenkään tullut mitään ja myöhästyin koulusta. hän on myös muutenkin tehnyt kaikkea todella ärsyttävää eikä vanhempani sano sille koskaan mitään!!!!!!!!

9

606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaiken nähnyt

      Kylläpä outoa jäytöstä vanhemmiltasi jos eivät sinun valituksia ota todesta.Onko veljelläsi jokin psyykkinen diagnoosi?tai jokin muu?Veljelläsi ei ole oikeutta lyödä sinua ja sinullakin pitäisi olla kotona oikeus ilman että tarvitsee pelätä.Käy juttelemassa koulun terveydenhoitajalle tai koulukuraattorille.(He ovat sitä varten) Joskus ainoa tapa auttaa perhettä on koulun tekemä lastensuojeluilmoitus.Kuitenkin yritä puhua asiasta ensin vanhemmillesi vaikka niin että veljesi ei ole läsnä.

    • huonosta isoveljestä

      Tuo on aika "normaalia" käytöstä ahdistuneelta teini-ikäiseltä. Veljelläsi on varmastikkin ongelmia ja hänen mielessään varmasti kuohuu jo pelkästään iän takia. Tuo ei ole aikuisen sivistyneen ihmisen käytöstä laisinkaan ja jos hän jatkaa samaan malliin, niin hän kyllä luultavasti joutuu todella pahoihin ongelmiin.

      Se, että vanhempasi katsovat asiaa sormien läpi johtuu luultavasti siitä, että he katsovat veljesi tekevän näitä asioita leikkimielellä ja eivät voi olla välttämättä varmoja siitä onko reaktiosi liioiteltu. On myös hyvin tavallista, että jos ei ole muita poikalapsia talossa, niin vanhemmat eivät kauheasti sano mitään. Näin on monessa taloudessa, jossa vanhemmat eivät lue raamattua. Vastaavanlaisen tilanteen tiedän ainakin äitini veljen kohdalta joka oli mm. laittanut nastoja maton alle äitini ollessa pieni.

      Sinuna koittaisin vedota vielä vanhempiini. Pyydä heiltä hieman aikaa, pyydä heiltä, että juttelisitte isoveljestäsi. Sinä voit vaikka kertoa mitä hän on tehnyt ja miten se sinuun vaikuttaa.

      Tsemppiä! Koitahan jaksaa siellä. Hyvää alkanutta kevättä.

    • jouman87
    • Isoveli on hullu

      Se tunne kun joutuu pelkäämään kodissaan ja jopa omassa huoneessaan. Mä tuun hulluks kohta! Tänääki, ku olin just heränny, se vaan yhtäkkiä hyökkäs mun kimppuu. Mä oikeesti itkin ensimmäisen kerran vuosiin. Meinasin lähtee kodista ja sanoo et en mä tullu takas matkalta hakattavaks! Mä ikävöin sitä matkaa jo niin paljon, vaikka oon kohta ollu vasta 24 tuntii kotona. Ja kaiken kruunaa se, että se on jo 19v, et ei mitkää teini rage kohtaukset käy syyksi. Ite oon 16v.

    • puolustaudu

      Jaiks! Kun se seuraavan kerran käy suhun käsiks niin ala vaan kiljua niin kovaa kuin kurkusta lähtee. Sitten se jättää sut rauhaan. Älä ota siihen mitään kontaktia ainakaan kuukauteen, jos mitenkään mahdollista.

    • toimii aina

      tarjoa sille bj sillä ehdolla että lopettaa

    • 112

      Soita saatana poliiseille! Jos vanhempas ei usko sun puheisiis, nii mitä muutakaan voit tehä? Et saa antaa kenenkään kohdella ittees noin.. Poliiseille siis soitat ja sanot että sun veljes pahoinpitelee sua. eiköhän lennä nilkki sinne mihin kuuluukin.

      • Linnakutsuu

        Oon kyl sunkaa samaa mieltä. Tollanen naistenhakkaaja pitäis vittu linnaa mennä nii oppis vähä käytöstapoja saatana!


    • SOITA!

      Sun veljes on hullu, soita valkotakkisille..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3073
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      41
      2704
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1523
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1350
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1261
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      41
      1016
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      126
      922
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      33
      839
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      29
      673
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      621
    Aihe