oikea sairaus, jota on Turun ammattikorkeakoulussa tutkittu 200 potilaalla. Oireita olivat:
jatkuvat unettomuusvaikeudet
väsymys
keskittymis- ja muistiongelmat
lihas- ja nivelkivut
huimaus
iho-oireet
sydänoireet
HS:
Tänä vuonna julkaistava tutkimus antaa tekijöidensä mukaan selvää näyttöä siitä, että sähköherkkyys ei ole psyykkinen sairaus.
Väli-Suomen median Sunnuntaisuomalainen kertoo, että Turun ammattikorkeakoulussa on tutkittu yli 200 sähkölle herkistyneen suomalaisen oireilua. Turussa on myös kehitetty tietokoneen suojalaatikko, sillä sähkölle yliherkät reagoivat voimakkaimmin tietokoneisiin, matkapuhelimiin ja loisteputkivalaisimiin.
Oletko sähkölaitteiden ajatellut aiheuttavan sinulle ongelmia?
jatkuvat unettomuusvaikeudet
väsymys
keskittymis- ja muistiongelmat
lihas- ja nivelkivut
huimaus
iho-oireet
sydänoireet
HS:
Tänä vuonna julkaistava tutkimus antaa tekijöidensä mukaan selvää näyttöä siitä, että sähköherkkyys ei ole psyykkinen sairaus.
Väli-Suomen median Sunnuntaisuomalainen kertoo, että Turun ammattikorkeakoulussa on tutkittu yli 200 sähkölle herkistyneen suomalaisen oireilua. Turussa on myös kehitetty tietokoneen suojalaatikko, sillä sähkölle yliherkät reagoivat voimakkaimmin tietokoneisiin, matkapuhelimiin ja loisteputkivalaisimiin.
Oletko sähkölaitteiden ajatellut aiheuttavan sinulle ongelmia?
Vastaukset 16
Vanhimmat
http://www.hs.fi/kotimaa/Sunnuntaisuomalainen Sähköherkkyys ei ole psyykkinen sairaus/a1360983056191
kai mitenkään todentaa?
Nuo oireet saattaisivat hyvinkin johtua runsaasta tietokoneen ääressä istumisesta.
vaikeata on aloituksessa mainittujen oireiden alkuperää sanoa, kellä tuollaisia oireita on.
vainoharhaisuutta ym - harhaisuutta kun magneettikentät aivoja piirittävät joka puolella asunnossa.
On se kuulemma ihan fyysinen vaiva nk. sähköisille ilmiöille yliherkkyys. Kun siitä kärsivä ihminen muuttaa pois sähkökentästä, oireilutkin poistuvat. Ihmisistä ei tiedetä läheskään kaikkea.
On sitä tutkittu ja todettu täysin humpuukiksi, en vain muista missä yliopistossa. Suomessa kuitenkin.
Kai minullakin jotakin olisi jos sellaista yleensä on olemassa, kun yli 30 vuotta tein kolmivuorotyötä sähkölaitteitten keskellä. Jännitteet jostakin 30 voltista 400 000 volttiin, virrat jopa erittäin suuria ja taajuudet kylläkin suurimmaksi osaksi 50 Hz, mutta muitakin oli. Ja muutamia satoja muita tuttuja eikä sähköyliherkkyyttä kellään.
Niinkauan kun ollaan vapaita , eikä anneta asentaa itseemme "sirua" jolla Katainen
ja Himanen meitä ohjaisivat . Kyllä nämä herrat juhlis meidän kustannuksella.
Vai juhliiko ne jo nyt. ?
Vain ihmisen oma kekseliäisyys on rajana silloin, kun tutkitaan psykosomaattisten oireiden syitä.
Käyttäkööt oireittensa hoitoon ensi hätään vaikka korvakynttilöitä ja magneettirannekkeita. Jos ne eivät aita, niin kuppaaminen ja tiikerisalva varmaan jo tepsivät.
jos vainohARHAISUUTTA aiheuttaa niin sitä täällä on jo liian monella ;-)))))))
kyllä nuo sosiaalidemarit on kateita ja ilkeitä ;-))))))), oikein naapurimaasta käsin pitää täällä ilkkua. oHHoHH
Mut jos sulla onki sähköyliherkkyyttä, kun noin vainoharhainen olet!! Ja aivan itseäsi kontrolloimaton! Normaali ihminen pystyy hallitsemaan itsensä ja omat tunteensa sekä niitten ilmaisemisen!
"Britannian Daily Mail, toisena poikkeuksena, kirjoitti, että sähkömagneettisten aseiden tutkimusta on salaa suoritettu Yhdysvalloissa ja Venäjällä 1950-luvulta lähtien ja että "aiemmat tutkimukset ovat osoittaneet, että matalan taajuuden aallot tai säteet voivat vaikuttaa aivosoluihin, muuttaa tajunnan psykologisia tiloja ja mahdollistaa suggestioiden ja komentojen lähettämisen suoraan ajatusprosesseihin. Suuret mikroaaltoannokset voivat vaurioittaa toimintaa sisäelimissä, kontrollikykyä tai jopa ajaa uhreja itsemurhaan."
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=3&id=7319
Suojaisikohan tuolta edes foliopipo vai tarvitaanko järeämpää rakennelmaa? Joku alaan perehtynyt tietäisikin.
töpseleistään yön ajaksi, ja uni on ainakin ollut rauhaisaa. Voihan se johtua siitäkin, että olen pienenä erittäin säännöllistä elämää kotonani elänyt, päivät täynnä liikuntaa ja työtäkin, yöt unta aina. Olen yöllä ollut valveilla vain nuorena aikuisena lastenhoidon takia lähinnä.
kin, uni on parempilaatuista selvästi.
En ole.
Mutta, aistien vahvuuksien vaihtelut lienevät kovin subjektiivisia, ehkä jollekin toiselle aiheutuukin.
En katso olevani kaikkeuden ainoa, joka ottaa mittaa muista vain omilla eväillään.
Katsellaan ja kuunnellaan, mitä huominen tuo asiasta ja sen kestäjistä.
En pidä ihmisistä, joiden oma totuus on ainoa.