apua kolmikantakeskustelu

hei! minulla on pian sellainen eli paikalla tt-lääkäri ja työpaikan edustaja,voinko ottaa mukaan jonkun joka ymmärtää näitä asioita koska itse olen paikan työs.valtuutettu (nimellisesti vaan) ja en tod.tiedä asioista mitään.Voiko se olla esim.mieheni joka on ns.liitonmiehiä:)ja tietää asioista.
105709
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ilman muuta kannattaa ottaa tukihenkilö mukaan tuohon neuvotteluun ja suosittelen,että se on oman liittosi luottamusmies, joka on sinun puolellasi. Eikö oma esimiehesi ole jo muutenkin kutsuttuna työnantajan edustajana tuohon neuvotteluun?

Omaa kokemattomuuttani olin ensimmäisessä kolmikantaneuvottelussa yksin ja en enää ikinä tee sitä virhettä. Neuvottelussa on todella heikoilla työnantajaa ja työterveyshuoltoa vastaan yksin.Seuraavalla kerralla tukihenkilönäni oli luottamusmies.

Äänestä
  • meillähän on sellainen työpaikka että ei kukaan uskalla alkaa luottamusmieheksi.ja tuo keskustelu on jo ensiviikolla. voi apua,tiedän että mut jyrätään siellä ihan täysin.olin itse paikalla kun esimieheni soitti tätä aikaa tt-lääkärille. olen siis yksityisellä töissä ja omistaja ei tod.ole se helpoin tapaus.

    Äänestä

  • ggggggggggggggggg kirjoitti:

    meillähän on sellainen työpaikka että ei kukaan uskalla alkaa luottamusmieheksi.ja tuo keskustelu on jo ensiviikolla. voi apua,tiedän että mut jyrätään siellä ihan täysin.olin itse paikalla kun esimieheni soitti tätä aikaa tt-lääkärille. olen siis yksityisellä töissä ja omistaja ei tod.ole se helpoin tapaus.

    Ota mukaan joku muu sun tuttava/sukulainen/liiton edustaja/tms...!

    Kansalaisella on oikeus ottaa tuontyyppisiin kuulemisiin mukaan joku toinen henkilö, eikä nuo kuulemisen järjestäjät voi eikä saa sitä kieltää. Mulla oli aikoinaan vähän vastaavanlainen tilanne ja sillon ne kuulemisen järjestäjät käännytti mun "tukihenkilön" ovelta pois vedoten siihen, ettei siellä yleisöä tarvita... myöhemmin sain kuulla, että tuo oli laiton menettely, eikä mun olis ollu pakko siihen suostua.

    Kyseisen henkilön siis ei missään tapauksessa ole PAKKO olla sun työpaikalta!

    Äänestä

  • ggggggggggggggggg kirjoitti:

    meillähän on sellainen työpaikka että ei kukaan uskalla alkaa luottamusmieheksi.ja tuo keskustelu on jo ensiviikolla. voi apua,tiedän että mut jyrätään siellä ihan täysin.olin itse paikalla kun esimieheni soitti tätä aikaa tt-lääkärille. olen siis yksityisellä töissä ja omistaja ei tod.ole se helpoin tapaus.

    Jos työpaikallasi on (hyvä) työsuojeluvaltuutettu, voit pyytää hänet mukaasi.

    Äänestä

Pyysin luottamusmiehen, työsuojeluvaltuutettu on lähes sama kuin työnantaja, useimmiten..

Äänestä
  • Voi olla, että sinun työpaikallasi on näin. Silloin työntekijät saavat syyttää itseään, sillä työntekijät valitsevat työsuojeluvaltuutettun. Omalla työpaikallani kaikki työsuojeluvaltuutetut ovat olleet erinomaisia, mutta ovat luottamustehtävänsä raskaudesta johtuen kukin toimineet siinä yhden kaksivuotiskauden. Tältä pohjalta suosittelin ottamaan hyvän työsuojeluvaltuutetun mukaan, ellei luottamusmies jostain syystä tule kyseeseen.

    Jos viittasit työsuojelupäällikköön, niin se puolestaan on työnantajan valitsema.

    Äänestä

Itsellä oli vastaanvanlainen tapaaminen aikanaan.
Mukana esimies, esimiehen esimies (koko sairaalan pomo), tt-lääkäri ja tt-psykologi. Luulin, että tapaamisen tarkoitus olis tukea paluutani töihin pitkän sairausloman jälkeen. Itse esitin paluutani helpottavia ja työssäjaksamiseen liittyviä muutoksia. Jäin täysin yksin - tt-huolto ei tukenut/ ei uskaltanut nousta esimiehiäni vastaan. Palaverin loppupäätös oli se, että mitään muutoksia ei tule ja jos ei kelpaa niin voin irtisanoutua...

Minulla olisi pitänyt olla tukena ehdottomasti työsuojeluvaltuutettu tms. Palaveri johti lopulta siihen, että aikanaan irtisanouduin. Samalla menetin työpaikkani, ja työttömänä olen nyt ollut jo pitkään.

Älä siis toimi kuin minä eli mene yksin ilman tukea mihinkään palaveriin.

Tsemppiä sulle!

Äänestä

Ota liiton edustaja.

Itsellä on keväällä sama edessä.
Ne on kovia paikkoja. Täytyy tietää missä ollaan menossa.

Onnea kovasti.

Äänestä
  • siis millaisia kokouksia nuo on?
    Onko näillä mukaan tulevilla oikeus kuulla, saada tietää henkilön sairaustiedot?
    Kuka päättää kuka organisaation pomoista tulee mukaan? Jos on arkaluontoisia aiheita, sairaustietoja, esim. HIV, tms.
    Määrätäänkö missä laissa tällaisista kolmikantapalavereista? Ja määrätäänkö ohjeissa, kuka pomoista se on joka saa kuulla diagnoosisi, jos pomoja on "herrahississä" useita alhaalta ylös?? Pitääkö se olla lähiesimies?

    Äänestä

Liiton lakimies opasti, että kyse on sananmukaisesti neuvottelusta. Esim. työehtojen heikennyksiin tai mihinkään ei tarvitse automaattisesti suoralta kädeltä suostua, vaan pitää pyytää lisäaikaa ja selvittää, mitä mikin muutos käytännössä tarkoittaa esim. oman toimeentulon kannalta.

Noh. Käytännön kokemus kertoo, että "neuvottelussa" työnantaja sanelee ehtonsa ja elleivät ne miellytä työntekijää, tämä saa irtisanoutua. Työnantajani on päättänyt useita työsuhteita tuolla taktiikalla. Myös terveyssyistä on ohjattu irtisanoutumaan. Mitkään liitot tai muut tahot eivät ole voineet asianosaisia auttaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


grrrrrrrrrrrrrrrr1 kirjoitti:

hei! minulla on pian sellainen eli paikalla tt-lääkäri ja työpaikan edustaja,voinko ottaa mukaan jonkun joka ymmärtää näitä asioita koska itse olen paikan työs.valtuutettu (nimellisesti vaan) ja en tod.tiedä asioista mitään.Voiko se olla esim.mieheni joka on ns.liitonmiehiä:)ja tietää asioista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu