Susikantojen lasku

Onkohan kannan vähenemiseen voinut vaikuttaa luontoaktivistien voimistunut metsästyskielteisyys? Kentällä on voinut käydä niin, että petokantoja 'hoidetaan' hiljaisesti. Toimittajat voivat katsoa myös peiliin.
13277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tilastojahan on aina kaunisteltu, kaunistellaan tänäänkin ja tullaan AINA kaunistelemaan yleisen mielipiteen mukaiseksi.
Olen liikkunut luonnossa vaelluksilla, hiihtäen, metsästäen ja marjastaen vuosikymmenet.
Koskaan aiemmin en ole tavannut suden ja ilveksen jälkiä niin usein kuin viime vuosina on tapahtunut.
Asiaan ei lien kuin kasi selitystä;
1. Sudet ovat saaneet adhd;n jolloin vähäisempi määrä susia saa aikaan enemmän jälkiä kuin isompi lauma.
2. Susikantalukuja kaunistellaan.
Kukin olkoon oikeassa omassa mielessään - minä en usko susikantojen romahdukseen. Vahva uskoni perustuu runsaisiin havaintoihin luonnossa.

Äänestä

Mitenköhän nyt rktl selittää kun helssinkissä on virallisesti tutkittu että 90% salakaadoista jää pimentoon. Laskutaitoiset voivat laskea susikannan suunnilleen jos on paljastunut noin 6 salakaatoa. Ne joille laskeminen on vaikeampaa voivat varmaan sitten nostaa jonkinmoisen äläkän.

Äänestä
  • Juu jos salapoliisi ei tekis hommiaan salaa olisi se pelkkä poliisi. Miksi kaikki salaa tehtävät jää pimentoon ja miten ne pimennossa olevat asiat sitten voidaan prosentuaalisesti tietää ihmettelen?? Yrittihän Hassikin tehdä remonttia pimeästi mutta jäi kiinni ja ei tietenkään eroa kun ei muutkaan rikollis poliitikot.
    Oli miten oli tuo metsästyksen jatkuva mustamaalaaminen on vihreiden propakandaa minkä voi jättää omaan arvoonsa. Mun pitäis metsästäjänä sitten tuntea salakaatajia hurumykket mutta kas kummaa kun en tiedä ensimmäistäkään vai valehteleeko kaikki ja valehtelenko minäkin? No joku varmaan pystyy verovaroin tutkimaan tuonkin mitä mä oikein edes ajattelen.

    Äänestä

Susista ja ylipäätään kaikista petoeläimistä ei ole muuta kuin harmia. Olen sitä mieltä että kaikki pedot hävitettäisiin.

Äänestä

Todellisia "luontoystäviä" nämä metästäjät.Oikeasti pahimpia luonnonvihaajia mitä löytyy,ja näillä vielä aseet!

Äänestä
  • "Huhhuhhhh" taidat itse olla luonnonvihaaja oikein pahimmasta päästä. Vai miten selität ajatuksenkulkusi että "petoeläinten vihaaja" olisi metsästäjä?
    petoeläinten vihaajan kirjopitelmassa ei edes epäsuorasti vihjata että hän metsästäisi!
    Jos "Huhhuhhhh"in muutkin johtopäätelmät ovat yhtä hataran tietotaidon varassa niin älä ainakaan sähkömieheksi ryhdy!

    Äänestä

Miten voidaan puhua salatapoista joinakin lukuina jos ei pohjana ole kun arvailuja. Jos on kerta varmaa tietoa niin kertokaa sitten montako sutta kuoli esim kapin kourissa? Lajitoverithan huolehtii ruumiit.

Äänestä
  • Totta, susihan ottaa ravintonsa sieltä mistä sen helpoimmin saa. Jos suden veli tulee kipeäksi se syödään pois. Tämä tietenkin tapahtuu salaa, eli kysessä lienee salatappo. Kaikki asiantuntemushan on, niinkuin ??????!! varmaan hyvin tietää, helssinkin ohitustien ja rannan välissä. Jos siellä tutkitaan että salatappoja on tietty määrä niin se on varmaa tietoa.
    Maalla asuvana muistan kun isoäitini kertoi pulavuosista. Kansanhuolto oli arvioinnut sadon määrän yläkanttiin ja kovat kuulustelut oli olleet kun normi ei ollut täyttynyt. Voidaanko meitä maalla asuvia sitten joskus rangaista jos huomataan että tuo salatapponormi ei täytykkään. Täytyy vain toivoa että rktl:n kynämiehet osaavat silloin ruksata susikannan sopivan kokoiseksi.

    Äänestä

Kuusi kymmenestä
kalman kohtaamasta hukasta
on saanut tuta
lajitoverinsa hampaista.

Äänestä

Naurattaa tämä viherpiipetäjien vouhotus susien uhanalaisuudesta. Susihan ei ole uhanalainen laji ainakaan Suomessa. Itärajan takana on jokunen kymmenetuhatta sutta jotka odottavat pääsyä tänne tekemään reviiriään - heti kun tilaa ja ruokaa riittää. Jos täällä tapetaisiin jokainen susi, parin vuoden kuluttua susitilanne olisi ennallaan. Sensijaan noiden tekopyhien suojelijoiden luulisi
olevan huolissaan esim. metsäpeurakannasta, joita ei ole koko maailmassa kuin jokunen sata, nekin vähät Suomessa. Kuitenkin nekin vähät halutaan syöttää niille "uhanalaisille" susille - ai että mitä ääliömäisyyttä tämä voikaan olla.

Äänestä

Hieno kirjoitus, nimim. "vedenerottaja1".
Se miksi nuo "viherpiipetäjät" eivät puhu sanaakaan metsäpeurakannasta
johtuu siitä ettei niille ole kukaan asiasta puhunut.
Heidän oma ajattelukykynsä kun ei riitä kuin yhteen asiaan kerrallaan ja siihenkin
vain ylempien tasojen ohjaamina.
Yleensä ottaen ihmisiltä puuttuu kyky itsenäiseen ajatteluun ja - anteeksi vain - juuri noilla mainitsemillasi tuo puute kulminoituu joskus ihan älyttömyyksiin asti!

Äänestä
  • Jos susi olisi kulinaristista herkkua niin sitä tuskin suojeltaisiin henkeen ja vereen kuten nähdään metsäpeuran osalta. Sen suojelu ei kiinnosta koska sillä on METSÄSTYKSELLISTÄ ja ravinnollista arvoa ihmiselle. Vaikka kaikki kuolisivat sukupuuttoon niin viherhihhulit tuskin korviaan loksauttaisivat metsäpeuralle sillä suojelu perustuu vaan ja ainoastaan metsästys vastaisuuden lietsomiseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


korven asukas kirjoitti:

Onkohan kannan vähenemiseen voinut vaikuttaa luontoaktivistien voimistunut metsästyskielteisyys? Kentällä on voinut käydä niin, että petokantoja 'hoidetaan' hiljaisesti. Toimittajat voivat katsoa myös peiliin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu