Pentu ei pidä lenkkeilystä..

puudelsson

Meillä nyt siis 5 kk ikäinen kääpiövillakoiran pentu ja ollaan pikkuhiljaa alettu tehdä pientä lenkkiä.. Mutta koira ei selvästikään tykkää lenkkeilystä. Pihassa riehuu ja leikkii ja näyttää nauttivan, mutta kun lähdetään pihasta tielle niin alkaa hyppimään minua vasten. Lisäksi kulkee pysähdellen, eli menee pari metriä ja sitten liinat kiinni ja katsotaan kotiinpäin, sitten rohkaisen jatkamaan ja taas mennään se pari mtriä eteenpäin. Kotiinpäin kun lähdetään ni sitten vedetään hihnassa häntä koipienvälissä... Ajattelin, että kääpiövillakoirasta saisi innokkaan lenkkikaverin, mutta pelkään pahoin, ettei opi nauttimaan lenkkeilystä..

Ja namit eivät auta, niitä on jo kokeiltu.. Lisäksi koira ei tee tarpeitaan lenkillä kun on tottunut meidän pihapiiriin ne tekemään, eikä myöskän pahemmin haistele lenkillä.

Olen pohtinut, liittyykö tämä lenkkeilemisen arkuus siitä, että nyt on talviaika ja on aika paljon välillä ollut pakkastakin ja tuuli on aika purevaa...

Onko kellään samaa ongelmaa tai neuvoja, miten saisin koiran nauttimaan lenkkeilystä?

2

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Be happy smile
    • koiruli__

      Meillä oli ihan sama juttu oman pennun kanssa. Kuitenkin se ajan myötä hävisi. Itse tein niin, että annoin pennulle aikaa. En repinyt väkisin mihinkään, vaan suostuttelin aina innostuneena tulemaan luokse ja myös palkitsin. Tätä jatkui aika pitkään, mutta pentu oppi itse jossain vaiheessa siihen, että ulos on mentävä ja nykyään meillä on täysin toisinpäin. Nyt lenkillä ollaan jo niin innokkaita ettei meinaa sisälle päästä enää.

      Lisäksi tein myös sitä, että kävelin joka tapauksessa tietyn mittaisen lenkin, enkä palannut kotiin vaikka miten pentu oisi vastaan pistänyt. Muutoin jos olisin palannut kotiin kun lenkki ei onnistu, olisi koira heti ajatellut saavansa mitä haluaa. Tätä "pakkolenkkiä" tehtiin kuitenkin pennun oman jaksamisen verran.

      Kasvattajani myös sanoi, että kun pentu alkaa olla "seksuaalisesti virittäytynyt" eli alkaa pökkimään joka asiaa niin alkaa myös ulkoilma kiinnostaa. Niinhän se myöhemmin alkoikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4169
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2634
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2382
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1436
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1436
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      963
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      946
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe