kiinnostaisi tuo.. Paljonko noi laskuttaa rakennusliikkeeltä? 30 eur tunti? Kauanko menee työn oppimiseen?
etuputsarin tai paikkarin palkka?
6
4905
Vastaukset
- Selvää tämä!
Tuollaisen työn osaa melkein jokainen ja jos ei osaa niin viikossa oppii.
Kyseessä on yksi rakennusalan helpoimmista töissä jossa ei osaamista juurikaan vaadita . Piikkauskoneen ja timanttihiomalaitteen sekä rälläkän pysyttävä käsissä ja siedettävä pölyä sekä rasitusta.
Ulkomaalaiset firmat laskuttaa tuosta työstä noin 25 euroa tunti alv ja suomalaiset hieman enemmän.
Jos aiot työskennellä rakennuksilla niin hanki joku oikea ammatti äläkä edes haaveile tuollaisesta huuhaa työstä. - Kirvaripiikkari
Aivan sama mikä työ rakennuksilla on, opettelua se vaatii jokainen tehtävä.Kätevä voi tehdä mikä on mieluista.Naulata tai piikata. Kilauta kaverillesi ja kysy hyviä työnantajia, ne on harvassa. Huonommista virmoista suomalaiset hakeutuu toissiin virmoihin ja taas on paikka auki.
- Tim poika
Juu. Kusettajia ja raivohulluja idioottejarakennusalan työnantajista löytyy huomattava enemmistö. Osassa firmoja ovi käy koko ajan kun vittuuntuneet duunarit lähtevät haneen.
- huhhuh111
Miten vitussa jotain voi KIINNOSTAA piikkaaminen, hiominen ja muiden virheiden paikkaus. Yleensä työhön liittyy vielä pöly, huonot työvälineet, paskat telineet.
Miettisin jotain oikeaa ammattia.- Anonyymi
Työhön liittyy muutakin kuin paska hommia.etuputsari tekee myös vaativia tasoitus töitä. Kaikista ei todellakaan ole oikaisemaan monta senttiä kieroja seiniä tai kattoja. Lattian tasoituskin voi olla 100neliötä suuri huone joka ylitasoitetaan kokonaan. On monella menny sormi suuhun ku on annettu iso liippa käteen ja sanottu että tasoitappas koko lattia nolla korkoon:D
- Anonyymi
Älkää ihmeessä palkatko 20vuotta alalla ollutta putsaria. Ne on kaikista huonoimpia lähes jokaisella on selkä tai olkapää paskana koska työ on niin raskasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017573
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075658- 835077
- 1394466
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113170- 542869
- 522779
- 612397
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102384Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.561986