Apulaisoikeusasiamies Jussi Pajuojalle, jolle kannattaa tehdä AINA KANTELU jos vähänkään epäilee viranomaisten toimien laillisuutta!
Siinä ei menetä mitään, koska kantelun voi tehdä SÄHKÖPOSTILLA eikä se maksa mitään!
Apulaisoikeusasiamies Pajuoja ratkaisee asiat, jotka koskevat muun muassa poliisia, sosiaalivakuutusta, työvoimahallintoa, syyttäjälaitosta ja puolustuslaitosta.
Käytä suojattua yhteyttä, kun lähetät aineistoa, joka sisältää salassapidettäviä tai muuten arkaluontoisia asioita.
Suojattu sähköposti: https://turvaposti.eduskunta.fi/
Merkitse vastaanottajaksi: [email protected]
Tee KANTELU huonosta kohtelusta
7
380
Vastaukset
- Kiitos vinkistä
Kiitos vinkistä, jokaisen tulee puolustaa oikeuksiaan.
- MiksiNäin
Testailin tuota palvelua, mutta eipä suostunut lähettämään meilia työkkärin osoitteeseen :
[email protected] - työtön mies37
Mulla on ollut karenssi yli 4 vuotta. Työkkäri väittää ett mulle tarjottiin töitä ja siksi sain karenssin. Ei ole tarjottu mitään töitä mut en voi sitä todistaa tietenkään vaan sana sanaa vastaa. Työtön siis häviää aina. Voiko tälläisestä tehdä kantelun?
- dooreemiifaa
Et ole käynyt ilmoittautumassa työnhakijaksi - kaiketi. Aina kannattaa käydä karenssin saadessaan heti käydä ilmoittautumassa työnhakijaksi.
Näin tietämättömiä täällä Suomessa vedetään höplästä.- työtön mies37
Olen käynyt ja koko ajan on ollut voimassa työnhaku.
- näin on tosi
Ei kaikkia työkkärissä sanottuja pidä uskoa, huijjaava virasto se on. Kysyn aina mihin lakiin tai ohjeeseen tuo perustuu, useinkaan lakia tai ohjetta ei löydy, silloin alkaa työkkärin tädillä änkytys josta ei selvää saa.
Ei kannata uskoa ihan kaikkea mitä työkkärissä, sossussa tai kelassa virkailija kertoo. Tuon olen monta kertaa huomannut. On todella huolestuttavaa että virkailijat huijjaavat asiakkaita. Siksi kannattaa äänittää kaikki virastoissa käytävät keskustelut ja kyseenalaistaa ainakin noiden virastojen virkailijoiden virkatoimet kysymällä niiden laillisuuden perään. - just just.
Huonosta kohtelusta!
No, jos multa esim. työvoimapoliittisen koulutuksen valintatilaisuudessa kysellään ainoastaan sellaisia kysymyksiä kuin: "Miten suhtaudut maahanmuuttajataustaisiin opiskelijoihin? Miten suhtaudut siihen, että meillä toiset kurssit ovat paikalla vain esim. kerran viikossa?" Niin tota, kannattaisiko tehdä kantelu, kun minun mielestäni ainakaan nämä eivät ole mitenkään asiallisia kysymyksiä kurssin valintatilaisuudessa, kurssin joka on siis ammattikurssi, tarkoitus saada jotain ammattiosaamista kurssilta.
Tai jos poliisi vitsailee ja päästelee suustaan törkeyksiä, teenkä kantelun ja mitä se hyödyttää, jos viranomaiset kohtelevat kuitenkin täysin vitsinä. No, enpä taida kuule tehdä kanteluita!
Ai niin, huono käytös ei ole kriminalisoitu vielä - eli viranomainenkin voi käyttäytyä huonosti, tosin viranomaisen pitäisi käyttäytyä asiallisesti ja kohdella ihmisiä asiallisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1245171Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1814915"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste693359Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1072956Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan242272Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2361712- 991259
Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.771251Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.74960Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä
Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.96907