Chihuahuapentu pelkää, mikä neuvoksi?

Chihupennun omistaja

Meillä on 4kk chihuahuapentu joka on kovin arka ja pelokas.
Luoksetulon kanssa on ongelmia sillä vaikka pentu tulee kutsuttaessa luokse, se jää metrin päähän eikä meinaa antaa ottaa kiinni tai tule muutenkaan aivan lähelle. Häntä heiluu, mutta se on koipien välissä.
Miten saisin rohkaistua pentua? Pentu on muuten hyvin leikkisä ja iloinen, mutta arkuus näkyy monissa asioissa esim. lenkillä muita koiria tavatessa.

Mitä minun pitäisi tehdä?

4

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tehkää yhdessä

      Piilottele nameja, yhteisiä koulutushetkiä paljon ja lenkkeilyä.

    • chihuth

      Anna paljon huomiota ja näytä että välität, oma chihuni oli samanlainen, älä myöskään pakota tulemaan luokse koska tulee kyllä kun on sen aika :) piiloittele nameja ja esimerkiksi kun kutsut luokse annan nami. kyllä se siitä :)

    • Onnea pennusta

      Keksi hauskaa tekemistä ja leikkejä, piilottele just vaikka nameja. Monet chihut on arkoja ensin mutta kun saat siihen luottamuksen chihu tekee melkein mitä vaan vuoksesi:)

    • Ei alisteta

      Meilläkin jonkin verran pelokas, tulee kyllä luokse yms mutta usein häntä kopien välissä ja pelokkaan oloinen. koirani on ensimmäinen mulla oli hyvä kuunnella neuvoja silloin aluksi, siitä miten pitää koiralle tehdä selväksi kuka on johtaja. Nyt luin koirakirjoja joissa nämä saamani neuvot ehdottomasti kiellettiin, ne olivat liian alistavia ja tekee koirasta pelokkaan. Eli pentuna ei saa laittaa kättä pään päälle suoraan ja toinen, koiraa ei saa katsoa suoraan silmiin pitkää aikaa. Minulle kun alussa opetettiin että koiraa katsotaan niin kauan suoraan silmiin että koira kääntää katseensa pois, tämä on koiralle liian alistavaa joten suosittelen lukemaan koiran käytös kirjoja ja ainakin nuo jättämään pois :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      106
      1938
    2. 247
      1711
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      61
      1096
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1030
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      63
      997
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      67
      957
    7. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      66
      848
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      37
      837
    9. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      6
      831
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      805
    Aihe