Onko kukaan tehnyt ko. reissua? Päässee ilmeisesti bussilla ja laivalla. Kauanko kestää, maksaa jne? Mitä kautta matka varattu: paikan päällä vai suomalaisen matkatoimiston kautta?
Kultahietikolta Istanbuliin
Huomenna lähtö
1274
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos haluaa säästää, niin ilman muuta matka kannattaa järjestää paikan päällä. Varmaan löytyy rannikolta matkatoimistoja, jotka myyvät bussilippuja.
En ole itse rannikolta Istanbuliin matkannut, Sofiasta kylläkin. Tämä matka kesti 8 - 9 tuntia. Matka-aikaan vaikuttaa mm. ruuhkat rajalla. Istanbul - Sofia oli pari vuotta sitten 25 dollaria suunta.
Suosittelen Istanbulia! Hotellin voi järjestää paikan päältä: valinnanvaraa löytyy, kun suuntaa Sultanhamet-nimiseen kaupunginosaan. Vieri vieressä on hostelleja, majataloja ja hotelleja. Aina jostain yöpaikka löytyy, eikä hintakaan päätä huimaa.