Työttömän uusikämppä

uuden_kampan_hankita

Tuli tuossa ero naisystävän kanssa ja nyt olisi uuden kämpän ettiminen. Kämpän haku ei ole pahin ongelmani. Sossusta saan 1kk vakuuden tai alle ja itse kämpällä ei ole niin paljon vaatimuksia. Mutta miten tuon asumisjutun ja uudenkämpän vuokran kanssa teen, kun pitäisi sit vielä vanhan kämpän vuokra maksaa. Miten tuo kaikki toimii ja järjestyy?

Kun jos menisin vaikka maanantaina irtisanomaan kämpän, niin enskuun aikaa etisiä kämppä ja tietty maksaa vielä enskuun vuokra. Mutta mites sen uudenkämpän vuokra, asumistuki jne? Kelalta varmaan tulee joku takautuva tuki, mutta tuleeko se riittävän nopeasti? Ensimmäinen kerta itelläkin tälleen.

3

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • polonen123

      Auttakaa nyt miestä hädässä. Itselläni ei ole minkäänlaista tietoa. Tsemppiä uuteen kämpän saantiin.

    • Pari vinkkiä

      Oliko entinen kämppä molempien nimissä? Jos oli, niin sun osuus on siitä puolet ja exä vastaa toisesta puolikkaasta.

      Hommaa uus kämppä siten, ettei ne ole päällekäin. Kaupungista/kunnasta riippuen siellä voi hyvinkin olla sellaisia asuntoja, jotka on olleet tyhjillään jo kuukausia, eli sellaiseen saa vuokrasopparin alkamaan helposti samaan aikaan, kun entinen loppuu, jolloin ei tule päällekäisyyksiä. Tärkeää on kuitenkin se, että uuden kämpän soppari on allekirjoitettuna, kun irtisanot entisen. Itse vuokrasopparin ei tarvi kuitenkaan alkaa, kuin vasta siinä vaiheessa, jolloin se entinen soppari loppuu.

      Jos olet vuokraamassa sitä uutta kämppää yksin, niin on erittäin oleellista, ettet hommaa liian isoa asuntoa. Kelan pykälien mukaan hyväksyttävä maksimi on yhdelle henkilölle 37 neliötä - tuohon voit saada asumistuen koko kämpälle. Varmista myös se, ettei neliöhinta ylitä kelan maksimia. Varmista myös se, paljonko asuinkuntasi toimeentulotuessa saa olla maksimikustannukset yhdelle henkilölle (vuokra vesi sähkö) ja varo sähkölämmitteisiä asuntoja. Sähkölämmitteinen voi vaikuttaa "edulliselta", mutta ne sähkökulut voi olla yksiössäkin helposti 200€/kk talvikuukausina!

    • Pesämuna

      Asu siinä nykyisessä sen aikaa, että saat säästettyä takuuvuokran ja yhsen kuun vuokran verran. Sitten on parempi vaihtaa toiseen asuntoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      102
      6508
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      84
      4954
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      107
      3218
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      3062
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2265
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1636
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1231
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1222
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1136
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      904
    Aihe