Kirjoja miesten näkökulmasta

lasseeewq

Kertokaa hyviä kirjoja, jotka kertovat esim. mieheksi kasvusta, miehen elämästä, ongelmista ja ajatuksista.

26

2190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Charles Bukowski:

      Siinä sivussa
      Pystyssä kaiken aikaa
      Postitoimisto
      Naisia
      ja
      Hollywood

      Oikeastaan Buko kertoo koko ajan samaa tarinaa. Tekstin näennäisen helppouden ei pidä antaa hämätä; pinnan alla on jämäkkää ajattelua.

    • EyelessInGaza

      Aldous Huxleyn "Eyeless In Gaza". Uskomattoman tarkkanäköinen kirja. En tiiä, mikä on suomennoksen nimi... Onko sitä?

    • Suomalaiset Väinö Linna ja työläiskirjailija Toivo Pekkanen.
      Ihan konkreettisesti kolmen kirjan verran venäläinen Maksim Gorki (Lapsuuteni, Maailmalla, Nuoruuteni yliopistot)
      Amerikkalaiset Ernst Hemingway (naisen silmään hirveä macho) ja John Steinbeck.

    • Leo. Lebis

      Koko Alpo Ruuthin tutanto; myös naiskuvaus on syvällistä ja erinomaista.

    • Hoopee3

      Tony Halme -elämäkerrat "Jumala armahtaa, minä en" ja "Tuomiopäivä".

      • antakkee armoo

        hahahahahaha


    • deidaaa

      david deida, the way of the superior man

      Ehdottomasti paras aiheeseen liittyvä kirja, aloittajan kysymykseen.

    • kirjamies1
    • -kp-

      lue musashi!ehdottomasti!halmeen bukowskin ja hemingwayn kirjat on kyllä hauskoja.linnat ruuthit ja pekkaset pelkkää potaskaa.musashin opit kun sä oivallat niin sitten sä olet mies.musashi voitti n.50kaksintaistelua.eikä hävinnyt koskaan.sen neuvot kelpas shoguneille ja daimioille.monissa nykyajan bisneslafkoissa oletetaan että musashi on luettu.niinkuin von clausewitz ja sunzu!

      • Ruuth rules

        Toi musashi taitaa olla kaappi-pelkuri (=kp).

        Hoitoon,hoi mies!


    • Siksi siis

      Anderson Sherwood : Mustaa naurua.

      Ei muut ehtiny viel mainitsemaan niin siksi siis..

    • Itsekin hetero
    • Tervoisia

      Jari Tervo: Kallellaan

    • --..,,

      Mun mielestä kannattaa lukea Kati Tervon kirjoja.

    • Kitte1

      Jalosen Poikakirja, Hannu Väisäsen kirjat, Jussi Valtosen Tasapainoilua ja Vesiseinä, Linnan trilogia, Petersonin Hevosvarkaat, Kyrön Mielensäpahoittaja (vanhemmasta miehestä tämä), Markku Lahtelan kirjat. Tässä aika monipuolisesti jo.

    • kikulihousu1

      http://www.seksinovellit.com/

      Tuolta löytyy aika paljon miesten näkökulmasta kerrottuja novelleja.

    • Lukija.

      No oikeastaan kaikki sellaiset sotakirjat, jossa tekijä on itse ollut aitiopaikalla todistamassa tapahtumia. (Jos tällainen näkökulma kiinnostaa).

      Esim. Eero Tuomaala kirjoittaa erittäin hyvää ajankuvausta, jossa on samalla mukana aika paljon ihan yleistettävääkin miesten ajattelutapaa. Juuri kaikenlaiset pohtivat aihepiirin kirjat hyviä ovatkin monesti, joku toki haluaa lukea vain historiallisesta ja toiminnan näkökulmasta ja kyllästyy jos koko kirja suunnilleen istutaan kannonnokassa odottamassa mitä tapahtuu ja ruoditaan vähän erilaisessa ympäristössä elämänkulkua.

      (Joskin jos haluat tietää nykyään vaikka miten yksityiskohtaisen jutun tapahtumat sota-ajalta, joka on kummiskin tietoa jonka kuka vain Matti tai Maija Meikäläinen jostain bongaa, niin yleensä kyse onkin jo sen tason yleisestä asiasta, että sitä varten on sitten Google jos haluaa vain päälinjat ja tapahtumat tietää.. Kirjat ja ajan/aikalaiskuvaukset sitten eri asia).

    • Oiva40

      Kannattaa lukea sellainen kirja kuin Deittimörkö. On kirjoitettu miesnäkökulmasta.

    • Mikä nyt sitten on hyvä kirja ja mikä miesten elämää...?

      A. Kivi: Seitsemän veljestä
      K. Päätalo: Ihmisiä telineillä
      A. H. Tammsaare: Maan lupaus

      Ajankohtaisempaa:


      M. Y. Joensuun Harjunpää-romaanit. Ei ehkä äijämäisyyttä eikä dekkareina hurjimpia, mutta hyvää inhimillistä kuvausta miehestä ja työstä.

      Matti Mäkelän esseeopukset. Väittäisin maskuliinisimmaksi suomalaiseksi nykykirjailijaksi. Rakkausromaanin tosin voit jättää tältä listalta, vaikka se yhden sortin reipas kärjistys onkin, ja sellaisena lukemisen arvoinen.

    • sepä se

      Juha Vuorinen: Juoppohullun päiväkirja

    • -kp-

      ton ruuthrulesin kun sais sellaseen paikkaan missä ei olis todistajia eikä turvakameroita!mä tekisin siitä vaivasen ja ettisin sitten missä se syö ja nukkuu.kävisin kattomassa onx siellä samanlaisia lisää!tekisin niistäkin torsoja!

    • loe-doppler

      erlend loe : doppler
      mies muuttaa lähimetsään ja ...

      voi olla liian fiktiota, mutta itse pidin aikoinaan.

    • k m wallenius kirjoittaa hyvin kaunista tekstiä. hänen ruijan ihmisen karusta elämästä kertovat kirjat muotoilevat miehen elämää naista ylistäen. suosittelen!

      • tämä siis imperfektissä. kurtista kun aika jätti jo vuosia sitten.


    • suositus

      Päätalon Iijokisarja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      88
      1815
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      276
      1687
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      291
      1458
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1359
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      945
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      50
      938
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      70
      927
    8. 66
      904
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      891
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      50
      873
    Aihe