Painajainen vuokralla

luutturätti

Olipa kaverilla kelvoton vuokralainen. Ensin jättää vuokrat maksamatta monelta kuukaudelta. Häätöhän ei ihan heti onnistu! Ulosottoviranomainen oli käräjäoikeuden päätöksellä antanut vaihtaa lukot. Toki ensin siitäkin olivat vuokralaiset valittaneet. Ja tietysti, kun ovat varattomia, niin yhteiskunta maksaa näiden asianajopalkkion.

Se siivo siinä asunnossa. Tavaraa, vaatetta, lehteä, kaljapulloa ja-tölkkiä...... Kolme peräkärryllistä kaatopaikalle tavaraa viety. Asuntoa ei ole siivotttu vuosiin. Rikottu kaappien ovet, niin keittön kuin vaatekomeroiden. Reikiä seinissä ja väliovissa, laattoja halki, kiuas lattialla ym ym tuhoa.
Ja tietentään nämä varattomat ei ole edesvastuussa tekemistään.

´Monen laista eläjää olen kotisiivojayrittäjyyteni aikana nähnyt, mutta tämä on kaikista pahin. Siivouslasku lähentelee jo 600€. Vielä pitää lattiat hioa ja lakata, seinät, ovet korjattava, laatoitettava, sähkötöitä ym ym. Sitten vielä siivottava kertaalleen, että uusi vuokralainen voi muuttaa.

4

473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuokranantaja12

      Älä sinä ryhdy vuokranantajaksi.
      Vanha ja pätevä sanonta kuuluu, että kerro millainen kaverisi on, sellainen olet itsekin.

    • Ennaltaehkäisyä

      Luottotiedot kannattaa tarkistaa ennen sopimuksen tekoa. Asunnon kuntoa voi käydä katsomassa pari kertaa vuodessa.

    • uusi asenne

      Vuokraaminen toimintana tarvitsisi uudet toimitavat. Eli, tulevaisuuden varalta kannattaa tarkistaa kaikin laillisin keinoin hakijoiden taustat. Ja todellakin olla hyvin tarkka noita vuokralaisia valittaessa.

      Sillä jos satut päästämään jonkun spurgun tai nistin tai rikollisen vahingossakaan omistamaasi kiinteistöön asumaan niin siitä voi olla varma, että niin kiinteistö kuin ne siivosti ja kiltisti elävät ihmiset tulevat kärsimään meluhaitoista yms joka alentaa asunnon arvoa ja viihtyvyyttä. Meneehän siinä sen asuinalueen mainekkin kun kaikki sekopäät örveltää.

      • Et sillein

        Asunto myös säretään spurgu vuokralaisten toimesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      196
      1523
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      123
      1278
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      52
      1042
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      72
      955
    5. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      52
      873
    6. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      58
      873
    7. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      840
    8. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      102
      824
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      820
    10. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      42
      804
    Aihe