Mielipiteitä tarvitaan!!

*Riksu*

No niin elikkäs tarvin teidän mielipiteitä kysymyksiini!!
Onko teidän mielestänne typerän näköistä, jos kadulla tulee vastaan ihminen joka ulkoiluttaa kissaa??
Meille on nimittäin hommattu kissan pentu ja haluasisin tietää mitä mieltä te olette!! Itse olemme meinnanneet ulkoiluttaa kissaa, koska nopean liikenteen vuoksi kaikki banhat kissamme ovat jääneet autojen alle!=(

Ja toinen kysymys; Kuinka moni teistä on käynyt maatiais kissan kanssa näyttelyissä??? Kullostaako se teistä tyhmältä?? Entä voiko niiden kanssa edes mennä näyttelyihin??

Tarvitsisin paljon erilaisia vastauksia!!Kiitos ja etukäteen auttaneille!!^^

9

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kisu

      Ei toki ole tyhmää käyttää kissaa hihnassa ulkona!! Päin vastoin... näkee että kissasta välitetäänn, kun sen kanssa vietetään aikaa myös ulkoillen!

      Ja mitä näyttelyihin tulee, maatiaisille omat luokkansa. Eikä sekään missään nimessä tyhmää ole :)

      Rohkeasti vaan sekä ulkoilemaan, että näytille!!

    • Maatsu

      Ei mitenkään typerää, vaan kissan hengen kannalta erittäin suotavaa.

      Kotikissanäyttelyitä on paljon, en kylläkään itse ole käynyt niissä.

    • Tabby

      Jos joskus näkisin kadulla tulevan vastaan ihmisen, joka ulkoiluttaa kissaansa valjaissa, pitäisin tätä ihmistä todella fiksuna. Täällä kotikaupungissani en ole nähnyt kertaakaan, sen sijaan vapaasti ydinkeskustassa autojen keskellä seikkailevia kissoja näen päivittäin. Niiden omistajia pidän harvinaisen tyhminä ja laiskoina ;). Entisessä kotikaupungissani olen nähnyt monta kertaa ihmisiä ulkoiluttamassa kissaa, ja samassa kerrostalossa asui nainen, joka teki kissansa kanssa aina tosi pitkiä lenkkejä - ihan kuin koiran kanssa =). Kissa oli tosi tyytyväisen näköinen.

      Me olemme käyneet toisen maatiaisemme kanssa näyttelyissä. Toisen luonteelle se ei ainakaan vielä ole kovin hyvä juttu (Laku stressaa vielä kaikenlaisesta aika helposti, ja stressatessaan saattaa raapia pahastikin). Peku sen sijaan rakastaa olla näyttelyissä =). Kotikissanäyttelyitä järjestävät SUVAK http://www.suvak.net ja KOKIS http://www.kotikissa.org Rotukissanäyttelyissä on myös aina kotikissoille oma luokkansa, mutta mielestäni kotikissoja ei arvostella rotukissanäyttelyissä niin kuin kuuluu. Nehän arvostellaan viimeisinä ja tuomarit ovat väsyneitä ja tulokset ovat yleensä sen mukaiset *huokaa syvään*. Siksi kannatan kotikissanäyttelyitä, emmekä ole Pekuakaan vieneet muualle kuin kotikissanäyttelyihin. Ainakin SUVAKin näyttelyissä on tosi mukava ja leppoisa tunnelma, ja siellä tapaa paljon mukavia kotikissaihmisiä ja uusia ihania kissoja =). KOKISin näyttelyissä emme ole vielä käyneet.

    • Kotona

      ..näyttää fiksulta mennä kissan kanssa ulos!Mitä nyt jotkut hienohelmat eivät sitäkään ymmärrä mutta minä kuljetan pienimpiäni ulkona valjaissa! Siitä vaan!

      Osallistutaan maatiaiseni kanssa piakkoin näyttelyyn!

      • Nasu

        vaan fiksua... Itse käyn kolmen kissani kanssa joka ilta ulkona (erikseen jokaisen kanssa). Se on kissoille selvästi päivän kohokohta. Meillä on myös iso verkotettu parveke, jossa kissat saavat oleskella vaikka koko päivän.


    • Ali

      Tyhmää - ei ollenkaan! Tyhmää sen sijaan on laskea kissat ulos ja irralleen henkeään koettelemaan, se jos mikä kielii vastuun ottamisen heikkoudesta. Olemme kuitenkin itsemme lisäksi vastuussa lemmikeistämme, sillä ne eivät itse kykene huolehtimaan itsestään ja elämästään.

      Omat kissat kulkevat narussa koti-pihallamme sekä mökillä. Naapurit ovat jo tottuneet näkevään nämä kissat kytkettynä, vaikka silti alueella liikkuu kovasti myös irtokissoja - surullista :( Me tahdomme pitää lemmikeistämme hyvää huolta, kunnioittaa kissattomia naapuriperheitä sekä varjella lintukantaamme. Suosittelen samaa ehdottomasti myös sinne teille.

      Kissanäyttelyistä.. Olen käynyt ja tiedän olevan olemassa kotikissanäyttelyitä, joita järjestää mm. KOKIS(kotikissa-yhdistys). Omaa kissaa en ole koskaan tällaiseen näyttelyyn vienyt koska tiedän ettei sillä olisi näyttelyhermoja laisinkaan. Toinen kissamme (rotua) kyllä saattaisi viihtyä näyttelyissä, mutta rotukissaa ei voi viedä kotikissoille tarkoitettuun näyttelyyn. Suosittelen tutustumaan näyttelymaailmaan ja mikäli oma kissanne sopeutuisi siihen vilskeeseen ja jopa osaisi nauttia siitä niin mikäs siinä :) Lycka till!

    • Vinkuli

      Ei mun mielestä mitenkään tyhmää,siitä vain kisua
      ulkoiluttamaan :)niinhän monet kaupungeissa tekeekin et ulkoiluttaa kisua valjaissa,sehän on vaan parempi
      ku et päästäis vaan ulos ja kisu jäis auton alle.

      Tääl maalla en oo ikinä nähny et jotain kisua
      ulkoilutettas valjaissa,meidän kisu ainakin
      saa liikkua vapaana ja sen reviiri on kyl sen verran
      pieni et autotielle menemisen vaaraa ei ole.

      Ite en oo käyny kisuni kans näyttelyissä,
      mut oon kyllä käyny monta kertaa kahtomassa niitä.
      Vie kisusi näyttelyyn jos siltä tuntuu,
      ei se oo mitenkää tyhmää tai hävettävää :)

      • :o)

        Minä ulkoilutan kuuroa kissaani valjaissa maaseudulla ja tiedän, että minulle vähän naureskellaan, mutta en välitä.
        Muut meidän kissat saavat ulkoilla vapaasti. Täällä ei paljoa kulje autoja ja kissat joiden aistit pelaa, niin pärjäävätkin ihan ok, kun on lähinnä metsää ja peltoa nämä lähiseudut.

        Jos asuisin kaupungissa ulkoiluttaisin kaikki kissani valjaissa.


    • Ei tyhmää....

      Se ei ole missään nimessä tyhmää jos ulkoiluttaa kisuja. Mulla on kaksi kissaa n 5 kuukauden ikäisiä ja vein ne pihalle aika pieninä. Toinen ei pelännyt yhtään,toinen oli vähän arempi. Nyt ne miukuu pari kertaa päivässä ulos. Ne nauttivat ulkoilmasta ja rakastavat puuhun kiipeilyä. Hihnassa minäkin niitä käytän. Naapurissa on myös kaksi kissaa (ulkokissoja) jotka ovat kissani parhaita kavereita. Joskus ajattelin jos minäkin päästäisin kissani ihan vapaaksi pihalle,mutta en kyllä millään raaski. ikinä ei tiedä mitä siellä ulkona tapahtuukaan ja tulevatko kissani enään ikinä takaisin tai jäävätkö kenties auton alle? Parempi että käytän vain valjaissa niitä. En voisi ottaa sitä riskiä,rakastan niitä mun misuja =)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9216
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8034
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5813
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2397
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2114
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1759
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1705
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1470
    9. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1418
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      440
      1389
    Aihe