Luetelkaa provokatiivisimpia taideteoksia joita on koskaan tehty?
Mikä on olut provokatiivista, järkyttävää, näyttävää, suuren huomion kohteena?
Luetelkaa provokatiivisimpia taideteoksia joita on koskaan tehty
8
232
Vastaukset
- tjaaa-a,
tuleehan noita mieleen, siis ainakin sellaisia joissa on pyritty provosoimaan. Genrenä se on aika väsynyt, Nyt eletään jonkinlaista jälki-avantgarden aikaa, jolloin kysymys siitä, mitä SAA taiteen nimissä tehdä, ei ole yhtä kurantti kuin mitä KANNATTAA tehdä. Ainakaan akatemiassa jonkinlaisesta provokaatiosta liikkeelle lähtevät jutut on aika marginaalissa, en ole omana aikanani niitä nähnyt, eikä opettajakunta ole erityisen kiinnostunut tyylilajista. Vähän infantiilina sellaista kai pidetään.
Kannattaa etsiskellä kirja nimeltä " Blasphemy", siellä niitä esimerkkejä piisaa. Ilmeisimmät, ainakin suomessa provosoineet teokset voi varmaan jättää mainitsematta, kun ovat tiedossa muutenkin.Adel Abdessemed on rahallisesti ja/= ilmeisesti taidemaailmassakin aika menestynyt taiteilija. Onko monen jeesuksen ristillä tekeminen piikkilangasta pelkäksi koristeeksi provokatiivista - no ei ainakaan suomalaisesta NYKYnäkökulmasta. Eläin gladiaattorirääkkäys sen sijaan voi ainakin eläinsuojelupiireissä olla suomessakin provokaatio - hän siis heitti monttuun erillaisia eläimiä ja antoi niiden keskenään tapella kuka jää henkiin.
http://en.wikipedia.org/wiki/Adel_Abdessemed
Maurizio Cattelan on toinen menestynyt ainakin konservatiivisesta katollisesta näkökulmasta provokatiivinen taiteilija. Ja kyllä rukoileva Hitler patsas oliko Puolassa herätti holokaustiin suurella tunteella suhtautuvia suorastaan vihaan.orfeus87 kirjoitti:
Adel Abdessemed on rahallisesti ja/= ilmeisesti taidemaailmassakin aika menestynyt taiteilija. Onko monen jeesuksen ristillä tekeminen piikkilangasta pelkäksi koristeeksi provokatiivista - no ei ainakaan suomalaisesta NYKYnäkökulmasta. Eläin gladiaattorirääkkäys sen sijaan voi ainakin eläinsuojelupiireissä olla suomessakin provokaatio - hän siis heitti monttuun erillaisia eläimiä ja antoi niiden keskenään tapella kuka jää henkiin.
http://en.wikipedia.org/wiki/Adel_Abdessemed
Maurizio Cattelan on toinen menestynyt ainakin konservatiivisesta katollisesta näkökulmasta provokatiivinen taiteilija. Ja kyllä rukoileva Hitler patsas oliko Puolassa herätti holokaustiin suurella tunteella suhtautuvia suorastaan vihaan.Marcel Walldorfin pissaava mellakkapoliisi nainen herätti saksan sisäinen pienen kohun.
http://www.marcel-walldorf.de/arbeiten/10
Eli voisi yksinkertaisesti summata että todennäköisimmin 2000 luvulla luot kohaduttavan työn jos teet oikean näköisen vahanuken ihmisestä ja liität sen johonkin epäkorrettiin henkilöön tai/ja aktiin/tekoon.
Seksi, uskonto, eläinrääkkäys - siinä on 2000 luvun närkästyksenkohteet.orfeus87 kirjoitti:
Marcel Walldorfin pissaava mellakkapoliisi nainen herätti saksan sisäinen pienen kohun.
http://www.marcel-walldorf.de/arbeiten/10
Eli voisi yksinkertaisesti summata että todennäköisimmin 2000 luvulla luot kohaduttavan työn jos teet oikean näköisen vahanuken ihmisestä ja liität sen johonkin epäkorrettiin henkilöön tai/ja aktiin/tekoon.
Seksi, uskonto, eläinrääkkäys - siinä on 2000 luvun närkästyksenkohteet.Ehkä ihmisrääkkäyskin toimii provokaationa silloin kun se ei ole hollywood väkivaltaa tai kauhua vaan oikeassa kontektissa josta ei saa tehdä pilaa kuten Hitler, Guantanamo ja pedofilia, lisäksi viellä ehkä terroristit.
- Ah, niin,
orfeus87 kirjoitti:
Adel Abdessemed on rahallisesti ja/= ilmeisesti taidemaailmassakin aika menestynyt taiteilija. Onko monen jeesuksen ristillä tekeminen piikkilangasta pelkäksi koristeeksi provokatiivista - no ei ainakaan suomalaisesta NYKYnäkökulmasta. Eläin gladiaattorirääkkäys sen sijaan voi ainakin eläinsuojelupiireissä olla suomessakin provokaatio - hän siis heitti monttuun erillaisia eläimiä ja antoi niiden keskenään tapella kuka jää henkiin.
http://en.wikipedia.org/wiki/Adel_Abdessemed
Maurizio Cattelan on toinen menestynyt ainakin konservatiivisesta katollisesta näkökulmasta provokatiivinen taiteilija. Ja kyllä rukoileva Hitler patsas oliko Puolassa herätti holokaustiin suurella tunteella suhtautuvia suorastaan vihaan.kyllähän taiteella SAA ihmisiä provosoitua, ja aika helpostikkin, mutta taiteilijakunnassa en vain ole huomannut että monillakaan olisi siihen tarvetta.Ehkäpä juuri sen helppouden vuoksi. Siitä tulee helposti pyrkyrimäistä pätemisen tarvetta, siitä provosoinnista.
Aikoinaan koulussa oikein mietittiin kuinka tehdään oikein skandalöösi taideteos tai näyttely ja räkätettiin päälle. Jotkut olivat oikeasti toimivia ideoita naurattavat vieläkin kun niitä miettii.
Harmi kyllä monelle kansalaiselle taiteilija tarkoittaa juuri tällaista tyyppiä joka kapakassa pohtii kuinka voisi aiheuttaa seuraavan skandaalin tai muuten vain k.settaa yleisöä. Olen oikeasti joskus keskustellut parinkin ihmisen kanssa jotka ajattelivat taiteilijoiden olevan juuri tuollaisia, eli yleisöä pilkkanaan pitäviksi huijareiksi.
Olen silti tietenkin sitä mieltä, että ihmisiä tulee ja saa haastaa, mutta kellosepän hommaa se on, että teos kasvaa aiheuttamaansa provokaatiota suuremmaksi.
- tempmil
Minuun teki vaikutuksen se Dalin työ "Girafe en feu" - "Palava kirahvi". Joka maalausteknisesti ei ole niinkään vaikuttava kuin aihepiiriltään. En ole tutustunut teoksen kirjalliseen historiaan vielä mutta siitä tuli mieleen että se puhuu metsiemme kaatamisesta ja käyttämisestä huonekaluteollisuudessa ja teollisuudessa. Siinä on etualalla hahmo jonka kasvot on nyljetty ja joka sokeana haparoi, ruumiinsa pelkkä huonekalu. Taustalla on samanlainen hahmo jolla on puun oksisto päänään mikä minulle tuo mieleen metsän ja nymfit jotka edustavat puita. Sillä on punainen vaate kädessään kuin sodanjulistuksena tästä kamalasta teosta joka kuvassa on nähtävissä. Nyljetty metsä josta on tehty huonekalu. Minusta upeaa symboliikkaa mikäli nyt olen tulkinnut oikein ... mutta kamala katsoa työnä.
- prokuraattori
http://en.wikipedia.org/wiki/Guenter_Brus
"Brus urinated into a glass then proceeded to cover his body in his own excrement, and ended the piece by drinking his own urine. During the performance Brus also sang the Austrian National Anthem while masturbating. Brus ended the piece by vomiting and was subsequently arrested."
Pentti Otto Koskinen
http://www.city.fi/artikkeli/Taiteen kauhukakarat/1081/
"Kahvilaan ilmestyy charmantisti harmaantunut tyylikäs mies puvussa. Tämäkö on paljonpuhuttu perseveraatiotaitelija? Mies, jonka performanssissa seisotaan alasti meditatiivisessa tilassa nurkassa sormi peräaukossa, kunnes veri vuotaa?"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609261IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3136463Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?681488Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61351- 1091131
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.831112Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut72963Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43818Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23726MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311718