Hygieniapassi

Jarkko-95

Hei. Olen nuori metsästäjän alku eikä kokemusta lupien ym. hommaamiseen oikein ole. Haulikkoa metsästystarkoitukseen olisin hankkimassa. Pitääkö paikkansa että hankkimisluvan liitteeksi pitää olla hygieniapassi.Nimenomaan kun kysymys on metsästysaseen hankinnasta. Onhan selvää että jonkin asteista hygieniaa tarvitaan kun metsästetään riistaa syötäväksi.

7

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tgregreg
    • 20+17

      No mutta ehdottomasti täytyy! Poikkeuksena se jos voit todistaa syöväsi riistan metsässä paljain käsin, suolineen ja verineen. Silloin ei hygieniaa tarvita, eikä näin ollen hygieniapassiakaan. Ja pikku vinkkinä, tulityökortti ja luonnonhoitokorttikin kannattaa liittää valokopioina hakemukseen, ja ompelukonekortti jos meinaat tuhota metsällä paljonkin ryysyjäsi. Natsikortti kannattaa pitää lompakossa, ellei nimismies sitä erikseen kysy.

    • koehenkilö

      Muista myös tulityökortti, koska tuli-aseistahan tässä on kysymys.
      Aikanaan kun hain hankintalupaa pienoiskiväärille, vaadittiin vain pienlupa, eikä haulikkoonkaan muuta tarvittu, kuin haulinkäsittelykoe.

      Nythän kaikki on tarkempaa ja vuodelle -14 ovat vihreät väsänneet hallituksessa ehdotuksen, että lupien hankintaan vaadittaisiin ensin lääkärinlausunnolla ja neuvolakortilla höystetty luvanhankinta lupa, oikeaksi todistettu kopio kahdesta kappaleesta ja bumaska kaupan päälle. Vaikeaksi menee, mutta kyllä kannattaa.

      Kirkonkylän koululla alkaa huhtikuussa metsästäjäliiton valmennuskurssi: Kuinka valmistaudun luvanhankintaan ja sellaiselle kurssille kyllä kannattaa ilmoittautua, vaikka aika kallis onkin. Sieltä saa valmiudet selvittää lupaviidakko ilman teräaseita, koska niihin vaadittaisiin oma lupansa ja kurssinkäyneet saavat diploomin, joka oikeuttaa tekemään max 8 virhettä metsästyskortin kokeessa, jos näätä ja jouhisorsa eivät ole tunnistettavien joukossa.

      ps. hyvä muistisääntö kokeeseen on, että taviokuurna ei oikeasti ole kaviotuurna.

    • Jarkko-95

      Aselupien saanti on todella vaikeata, näin olen kuullut joiltain ampumaseuran miehiltä. Ja kyllä nämä jutut sen myös kertoo. Ennen on ollut kai paljon helpompaa. Tulityökortin olen suorittanut , EA-2 on myös suoritettuna, jotain muitakin päivän kursseja löytyy. Laitan kurssitodistusten ja korttien kopiot mukaan hakemukseen.

    • s2421

      Muista anniskelupassi myös!

      • 11+16

        joo, se on ehdoton mikäli meinaa kaatoryyppyjä ottaa/tarjoilla. peijaisia varten kannattaa hakemukseen liittää vielä järjestyksenvalvojalupa.


    • ehdottomasti...

      Uimamaisterin papereista on hyötyä jos aikoo sorsastaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6134
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4812
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      98
      3065
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      29
      2873
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2125
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1526
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      336
      1081
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      86
      1049
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      126
      981
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe