Näytönohjain Hercules 3D Prophet DDR-DVI alkaa sekoilemaan aina kun on jonkun aikaa konetta käyttänyt. Sen tuuletin ei pyöri mutta kun sitä sormella vähän auttaa niin se pyörähtää vähän. Kuuluuko sen pyöriä aina? Putsasin varovaisesti kyllä pahimmat pölyt pois. Missäköhän vika vai onko?
Kuuluuko pyöriä aina?
7
3130
Vastaukset
- Juuso
Taitaa se hyrrä vedellä viimeisiään. Kuuluko siitä jotenkin normaalista poikkeava ääni? Suosittelen että et hirveästi rasita näytönohjainta jos siinä ei kerran tuuletus toimi. Voi olla, että sieltä kärvähtää joku osa ja sitten ei oo kellää kivaa.
- geforce
Saako noita tuuletinhyrriä jostain? Sehän on helppo vaihtaa ja ei luulisi maksavan paljon mitään?
- geforce
Lataamani SpeedFan-ohjelma kertoo vain Fan ykkösen nopeuden. Kakkonen ja kolmonen(?) ei näytä mitään. Missä on kolmas tuuletin?
- Juuso
geforce kirjoitti:
Saako noita tuuletinhyrriä jostain? Sehän on helppo vaihtaa ja ei luulisi maksavan paljon mitään?
...jos haluaa ihan tavallisen hyrrän niin ne ei maksaa n. 10 euroo ja siitä ylöspäin. Eriasia käykö se siihen siiliin (metallimötikkä). Jos ei käy niin tulee muutama euro lisää. Ja ei pitäis olla hirveän vaikea vaihtaa. Marssit vaan ATK-alan liikkeeseen näytönohjaimesi ilmoitat merkin ja mallin nii eiköhän ala tapahtua.
- Juuso
geforce kirjoitti:
Lataamani SpeedFan-ohjelma kertoo vain Fan ykkösen nopeuden. Kakkonen ja kolmonen(?) ei näytä mitään. Missä on kolmas tuuletin?
Vastataan nyt sitten tähänkin. Tietääkseni tuo Speedfan ei ole mitenkään kytketty näytönohjaimen tuulettimeen. Se Fan 1 on prosessorin tuuletin ja Fan 2 ja 3 ovat mahdollisia lisäkotelotuulettimia varten. Näin luulen siis. Joku voi korjata jos olen väärässä.
- Keukeu
Nimittäin mulla rupesi näyttö sekoilemaan keskiviikkona ja sitä sitten ihmettelin, että missä vika. Palaneen käryä oli hieman ilmassa ja pellit avattuani huomasin, ettei näyttökortin tuuletin pyörinyt. Siis toimi aina hetken aikaa ja kun lämmöt nousi, niin alkoi sekoilla. Onneksi oli takuu voimassa ja sain uuden kortin. Kylläpä sen tuuletuksen tulee toimia jotakuinkin kaiken aikaa. "Tyhjäkäynnillä" ollessa saattaa hetkeksi tuuletin pysähtyä, mutta tämä on kortti/malli kohtaista.
- Anonyymi
Se on sen verran uusi että alkaa pyörimään vasta pelissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1621384
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä40985Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38715- 14630
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28622- 36616
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20592Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30567Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17553