mennä itävaltaan kun ei laskettele eikä patikoi pitkiä matkoja?
Kulttuurimatkalla on oltu Itävallassa eli asutiin tsekin puolella, käytiin Itävallassa ja Saksassa.
Maisemat ovat hienoja kaikkialla tuolla.
Kulttuurimatkalla on oltu Itävallassa eli asutiin tsekin puolella, käytiin Itävallassa ja Saksassa.
Maisemat ovat hienoja kaikkialla tuolla.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kokemuksen mukaan kannatta mennä myös Itävaltaan, jos lähtee sellaiselle matkalle, jossa on retkissä varaa valita ja opastus on asiantuntevaa. Vilasepa vaikkapa seuraneiti-sivustoa ja niitten alppimatkaa ens kesänä. Siellä on ainakin tarjontaa.
Kannattaa, jos haluaa katsoa ihania vuoriaisemia! Hiihtohissillä vain ylös, päällä voi sitten käppäillä mitä käppiäilee. Tietenkin jos ei yhtään kävele, niin kannattaa harkita.
Mutta vuorilla voi istua penkillä vaikka 2 tuntia ja ihailla.
Sehän on niin upea ja monipuolinen maa ja lisäksi yllättävän edullinen, että aivan ehdottomasti kannattaa käydä ja vieläpä monta kertaa. Ja jos ei patikoi/laskettele se ei ole mikään hidaste. Ehtiipä sitten nauttia ihanista kylistä ja upeasta historian havinasta sitäkin enemmän.
Itävallassa on menty tilausbussilla. Kivoja kyliä, maaseutu on viehättävää, muutamassa pikkukaupungissa käytiin tutustumassa. Krems oli viehättävä.
Siisitä kaikkialla, sen huomasin.
No en kyllä mitään halpismatkaa edes etsi. Kummallista tuo käsitys että kaikille pitää olla halpaa.
Onko siitä haittaa, jos siellä on halpaa?
Tuskin Itävallassa niin halpaa on, että siellä käymällä jotenkin pahasti leimautuisi. Ei ainakaan Wienissä ole ollut, kun siellä olen käynyt.
Itävalta on vanha maa ja sillä on pitkä historia, jonka merkkejä näkee joka puolella. Jos esim. arkkitehtuuri ja historia kiinnostavat, niin sinne vaan. Linnoja yms. varmasti riittää.
Lisäksi pelkästään maisemat ovat niin upeita ja erilaisia kuin Suomessa, että niidenkin vuoksi kannattaa matkustaa. Jos olet kiinnostunut klassisesta musiikista, niin sitä siellä on tarjolla.
Viinin harrastaja voi kierrellä maistelemassa eri alueiden viinejä.
Itävalta on kaunis niin luonnon kuin kulttuurin puolesta.