Agia Napa - paljonko menee rahaa?

bubibi

Olemme suunnitelleet matkaa kesällä kaveriporukalla Agia Napaan ja haluaisin tietää näistä hinnoista vähän. Olemme siis opiskelijoita eli onko kovin kallis kohde opiskelijoille? Hotellit ja lennot näyttävät olevan suht halvat mutta onko paikan päällä sitten kallista? Tarkoituksena olisi lähteä bailulomalle eli meniskö baareissa yms paljonkin rahaa? Paljonko kannattaisi ottaa rahaa mukaan?

12

1779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olly

      Taitaa olla liian vaikeaa tällä hetkellä edes arvella, mikä raha siellä kesällä tulee olemaan...

      • bubibi

        mitenniin?


    • bubibi

      mitenniin?

    • eroaako eurosta

      Lue uutisia

    • bubibi

      Okei, jos eroaa eurosta niin vaikuttaaks se hintoihin?

      • Olly

        Jos eroaa Eurosta, uusi valuutta laitetaan ilmeisesti kellumaan. Voisin kuvitella, että valuutan arvo jää melko matalaksi, silloin "eurolaisille" olisi halpaa.


    • 100 euroa päivässä

      Vaikka eroaisikin eurosta, veisi valuutan muuttuminen oman aikansa.
      Joku pärjää vähemmällä ja joku saa rahaa menemään vaikka miten paljon.
      Riippuu mitä tekee ja ostelee. Halvemmaksi kuitenkin tulee kuin esim. lapinloma porukalla.

    • tarja18

      Uskaltaakohan sinne sitten matkustaa? Vaikuttaako nämä Kyproksen ongelmat turisteihin mitenkään? Heinäkuussa olisin nimittäin sinne lähdössä.

      • Larnacaan

        Meillä myös matka varattuna Kyprokselle heinäkuussa, siihen on piiiiitkä aika vielä.

        Iltalehdessä (torstai 21.3.2013) näin:
        "Suomen Kyproksen-suurlähettiläs Anu Saarela uskoo maata koettelevan pankkikriisin helpottavan ennen suomalaisten turistisesongin alkamista.
        -Tervetuloa Kyprokselle, suomalaiset, Saarela sanoo.
        -Turistilennot alkavat vasta huhtikuussa, silloin kaiken pitäisi olla ohi, hän sanoo."

        Olimme Kreetalla pian sen jälkeen kun siellä oli median mukaan ollut levottomuuksia maan talouden takia, paikan päällä sitä ei huomannut mitenkään, turismista elävät pitävät huolta turisteista satoi taikka paistoi.


      • tarja18
        Larnacaan kirjoitti:

        Meillä myös matka varattuna Kyprokselle heinäkuussa, siihen on piiiiitkä aika vielä.

        Iltalehdessä (torstai 21.3.2013) näin:
        "Suomen Kyproksen-suurlähettiläs Anu Saarela uskoo maata koettelevan pankkikriisin helpottavan ennen suomalaisten turistisesongin alkamista.
        -Tervetuloa Kyprokselle, suomalaiset, Saarela sanoo.
        -Turistilennot alkavat vasta huhtikuussa, silloin kaiken pitäisi olla ohi, hän sanoo."

        Olimme Kreetalla pian sen jälkeen kun siellä oli median mukaan ollut levottomuuksia maan talouden takia, paikan päällä sitä ei huomannut mitenkään, turismista elävät pitävät huolta turisteista satoi taikka paistoi.

        Toivotaan!


    • Jim.

      Ennen euron käyttöön ottoa baarien hinnat olivat suunnilleen samalla tasolla kuin Suomessa. Niinpä olenkin vältellyt Kyprosta jo kauan aikaa.

    • Ayia Fucking Napa

      Tässä viime elokuun hintoja: 0,5 olut baarissa. 2,5e kaupassa 1e, Ruuan hinta vaihtelee ravintoloittain suuresti. Älkää silti eksykö sika hintaiseen pizza huttiin. Monessa baarissa paukut n. 4-5e luokkaa mutta suosittelen jäämään alkuillaksi "baarikadun" alkupäähän jossa muutamassa paikassa maksat 15-20e ja juot tunnin/2 mitä tykkäät ja kuinka paljon... Monessa paikkaa työnnetään ilmaisia drinkkilippuja ja paukkuja joten itse viinan lipittäminen tulee paljon halvemmaksi kun esim. turkissa tai kreikassa. Mitään reissuja en suosittele ottamaan matkatoimiston kautta vaan paikallisilta. Hyvänä esim. Finmatkat tarjosi 1,5h veneretkeä 49e sisältäen ruuan. Otettiin paikalliselta liput laivareissuun joka kesti 5-6h, sisältyi ruoka, matkustaja vakuutus ja laivalla jauhoi poppi kokoajan ja sai pomppia kannelta mereen. Hinta 20e. Rannoilla aktiviteetit suht kalliita kestoon nähden. Vesijetti ajo tais olla 40e 15min. Taas jos vuokraa oikein firmasta niin oli ehkä kympin kalliimpi koko päiväks ja ne tuo sen rantaan ja vie pois. Buggy vuokrat tais olla 70e päivä sisältäen bensat 100km... Meillä makso matka hotelleineen n. 500e ja rahaa paloi yhteensä 1600e :D mutta joka päivä aamusta iltaan kaikkea mitä vähääkään tuli mieleen ja illalla yökerhoissa. Rahaahan saa palamaan niin paljon kun sitä vaan haluaa. Mutta joka tapauksessa suosittelen lämpimästi. Ayia Napa pesee Rodoksen, Alanyan ja Palman ihan 6-0 jos bilettään on lähdössä. Rannoilla alkaa biletys aamu 10 ja jatkuu aamu 6-7 asti että semmosia :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3017
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2961
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2367
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1863
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1719
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1684
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1275
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      38
      1252
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe