Kävin näöntarkastuksessa Instrumentariumilla. Toisen silmään tuli -1 ja toiseen -0.5, kummassakin hitusen hajataittoa...En nää kovin hyvin kauas ja haluan nähdä koska luennoilla istuminen eturivissä ärsyttää, joten päätin ostaa uudet lasit (koskaan ei siis ole ollut). Ostin Hugo Bossin lasit 259€ ja sitten linssit piti olla 39€ ja koko tarjousjutun kanssa 299€...Mutta kun menin kassalle ja katsottiin hintoja ja sanoin, että haluaisin kovapinnoitteen ettei naarmuunnu ja koska laseissa alhaalla ei ole kehystä niín joudutaan kuulemma hiomaan enemmän, joten tulee kuulemma kalliimmaksi. yhteishinta oli kokonaisuudessaan 508e!! En sitten ruvennut kyselemään miten hinta nousi 208€...Osaisko joku kertoa?
Onko minua huijattu?
6
223
Vastaukset
- ...........
Tuossahan ne hinnat lukee: http://www.instru.fi/linssit
Toisaalta voidaan kysyä, onko optikko virheellisesti kaupannut sinulle varsin tarpeettomia ohennuksia noinkin pienen taittovirheen korjaamiseen, sillä linssisi tulevat muutenkin olemaan varsin ohuita. Ehkä kannattaa käydä liikkeessä mainitsemassa asiasta, voisit myös harkita toisenlaista kehystä, joka jatkuu myös alapuolelle. - harkitse asiaa
Tuollaisiin kehyksiin suositellaan yleensä ohennettuja linssejä. Tavallinen linssi, joka voimakkuuksissasi normaalisti riittäisi, ei ole kovin kestävä vaihtoehto. Eli jos tulee vähän kolhaistua kehystä voi linssistä lohjeta pala, kun ei ole koko kehystä tukemassa. Suosittelisin siis valitsemaan toisenlaisen kehyksen, jos haluat säästää hinnassa.
- Linssit ovat vahvoja
Minulla on ollut 8 vuotta monitehot ilman kehyksen alareunaa. Ei mitään vikoja. Poikani jopa astui lasien päälle autossa. Minulla on suojapinnoitteet.
- Älyhoiäläjätätaas
Suosittelisin vaihtamaan paikkaa.
- Hae rahat pois
Niin minäkin. Instru on muuttunut huonompaan. "Broileritehdas"
Olen yllättynyt pienten optikkoliikkeiden työnlaatuun. Näin verkkosivulla jopa että kehoitettiin vaihtamaan linssit vanhoihin lempikehyksiin jos ovat kunnossa. Ketjuliikkeissä katsovat nenää pitkin jos uskaltaa kysyä.
- Catirasinssa
Silmälaseihin joissa ei ole kehyksiä suojaamassa linssejä (=hengetön) tai kehyksiä joissa alareunassa tai sivussa ei ole kehystä suojaamassa ei voi laittaa normaalipaksuista linssiä (ohentamaton eli taitekerroin 1.5). Ohentamaton linssi murtuu liian helposti.
Ohennetuissa linsseissä ( taitekerroin 1.6 , 1.67, 1.74) on aina murtolujuutta enemmän ja siksi vain näitä linssejä laiteaan kehyksiin, joissa reuna ei suojaa koko linssiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m724164Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o963587Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363309- 512830
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182309- 402248
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222042- 201554
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami121500Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?321486