Näyttelyihin?

amatöörinen

Eli olis kiinnostusta näyttelyihin, ja nytten keväällä tulossa pentu(palveluskoirarotu). Aiemmin on ollut koiria mutta näyttelyissä ei olla käyty. Milloin ja miten aloitatte opettamaan pentua näyttelyihin, ja mitä näyttelyitä suosittelisitte ihan ensikertalaiselle? Oisko pentunäyttelyihin menossa kesällä jotain ideaa? Tietääkö joku hyviä pentunäyttelyitä? Sitten vielä, että onko hihnan värillä väliä, vai kannattaako se ottaa jotenkin oman koiran väriin sopien? Kauhee kysymysmäärä mutta kiitti jos joku vois valaista! :)

6

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen amatöörinen

      Oon vähän samassa tilanteessa kuin itse oot. :) Koirani kasvattaja sanoi, että kannattaa aloittaa ihan pennusta totuttaan näyttelyihin. Mätsärissä kannattaa käydä, me kävimme reilu viikko sitten. Hyvä kokemus oli, vaikka ei "ihan" nappiin mennyt. Hihnahan pitäisi olla aika huomaamaton. Sellainen pannan ja hihnan yhdistelmä.

      Olemme menossa Vaasan pentunäyttelyyn ja jännittää kyllä ihan törkeesti! Meidän koira vetää tosi paljon ja se tässä mietityttää eniten. Pitää nyt alkaa totuttaan sitä näyttelyremmiin ja ravaamiseen.

    • !.fgfj.!

      Aikalailla heti kannattaa alkaa totumaan sitä siihen, että joku tutkii hampaat ja koskettelee muutenkin. Juoksemista ja seisomista kannattaa harjoitellla vähän kerralla ja vaikka nami ensin apuna. Me aloitettiin niin että juostiin vähän ensin ja sitten seisomaan nami nenän edessä. Ensin seisotin sitä 30 sekunttia ja sitten kokeilin pidentää aikaa (arvatkaa vaan kävikö se monta kertaa istumaan :D ) ja vähän ajan päästä otin namunkin pois käytöstä. Nykyään osaa seistä ja juosta kuin unelma. :) Match Showt on hyviä paikkoja käydä harjoittelemassa. Mitä useammin käy niin kyllä se koirakin sen idean oppii. Ja koska kyseessä on pentu ei haittaa vaikka se vähän innokas olisikin. :) Meillä itsellä käytössä lyhyt musta näyttely nahkahihna ja kuristava ketju. Pentunäyttelyissä annetaan vielä anteeksi jos koira ei kunnolla vielä osaa. :)

      • amatöörinen

        Okei kiitti paljon vastauksista teille! Sitten vielä niistä namuista. Kuinka paljon niitä saa antaa, ja onko niiden anto kansainvälisissä sallittua, vai onko se tuomarikohtaista? :)


      • amatöörinen
        amatöörinen kirjoitti:

        Okei kiitti paljon vastauksista teille! Sitten vielä niistä namuista. Kuinka paljon niitä saa antaa, ja onko niiden anto kansainvälisissä sallittua, vai onko se tuomarikohtaista? :)

        Ja vielä että mitä kaikkia kuvioita tuomari voi kehässä pyytää tekemään? Hirmunen kyseleminen..


      • !.fgfj.!
        amatöörinen kirjoitti:

        Okei kiitti paljon vastauksista teille! Sitten vielä niistä namuista. Kuinka paljon niitä saa antaa, ja onko niiden anto kansainvälisissä sallittua, vai onko se tuomarikohtaista? :)

        Tuomari kohtasta. Joillekin tuomareille on ok, että antaa namuja ja jotkut kieltää sen kyllä ehdottomasti.


      • !.fgfj.!
        amatöörinen kirjoitti:

        Ja vielä että mitä kaikkia kuvioita tuomari voi kehässä pyytää tekemään? Hirmunen kyseleminen..

        Yleensä kehässä tuomari pyytää juoksemaan ympyrän, edestakaisin tai sitten kolmion. Tuomarit kyllä sanovat ja käsin näyttävät miten haluavat sinun juoksevan. :) Sitten kun olet juossut mitä pyydetään, niin laitat sen koiran seisomaan siihen mihin tuomari pyytää. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      364
      7094
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      77
      6013
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      200
      5521
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      84
      4280
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      56
      3486
    6. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      70
      3439
    7. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      6
      3403
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      60
      3358
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      58
      3154
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      37
      3084
    Aihe