Näyttelyihin?

amatöörinen

Eli olis kiinnostusta näyttelyihin, ja nytten keväällä tulossa pentu(palveluskoirarotu). Aiemmin on ollut koiria mutta näyttelyissä ei olla käyty. Milloin ja miten aloitatte opettamaan pentua näyttelyihin, ja mitä näyttelyitä suosittelisitte ihan ensikertalaiselle? Oisko pentunäyttelyihin menossa kesällä jotain ideaa? Tietääkö joku hyviä pentunäyttelyitä? Sitten vielä, että onko hihnan värillä väliä, vai kannattaako se ottaa jotenkin oman koiran väriin sopien? Kauhee kysymysmäärä mutta kiitti jos joku vois valaista! :)

6

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen amatöörinen

      Oon vähän samassa tilanteessa kuin itse oot. :) Koirani kasvattaja sanoi, että kannattaa aloittaa ihan pennusta totuttaan näyttelyihin. Mätsärissä kannattaa käydä, me kävimme reilu viikko sitten. Hyvä kokemus oli, vaikka ei "ihan" nappiin mennyt. Hihnahan pitäisi olla aika huomaamaton. Sellainen pannan ja hihnan yhdistelmä.

      Olemme menossa Vaasan pentunäyttelyyn ja jännittää kyllä ihan törkeesti! Meidän koira vetää tosi paljon ja se tässä mietityttää eniten. Pitää nyt alkaa totuttaan sitä näyttelyremmiin ja ravaamiseen.

    • !.fgfj.!

      Aikalailla heti kannattaa alkaa totumaan sitä siihen, että joku tutkii hampaat ja koskettelee muutenkin. Juoksemista ja seisomista kannattaa harjoitellla vähän kerralla ja vaikka nami ensin apuna. Me aloitettiin niin että juostiin vähän ensin ja sitten seisomaan nami nenän edessä. Ensin seisotin sitä 30 sekunttia ja sitten kokeilin pidentää aikaa (arvatkaa vaan kävikö se monta kertaa istumaan :D ) ja vähän ajan päästä otin namunkin pois käytöstä. Nykyään osaa seistä ja juosta kuin unelma. :) Match Showt on hyviä paikkoja käydä harjoittelemassa. Mitä useammin käy niin kyllä se koirakin sen idean oppii. Ja koska kyseessä on pentu ei haittaa vaikka se vähän innokas olisikin. :) Meillä itsellä käytössä lyhyt musta näyttely nahkahihna ja kuristava ketju. Pentunäyttelyissä annetaan vielä anteeksi jos koira ei kunnolla vielä osaa. :)

      • amatöörinen

        Okei kiitti paljon vastauksista teille! Sitten vielä niistä namuista. Kuinka paljon niitä saa antaa, ja onko niiden anto kansainvälisissä sallittua, vai onko se tuomarikohtaista? :)


      • amatöörinen
        amatöörinen kirjoitti:

        Okei kiitti paljon vastauksista teille! Sitten vielä niistä namuista. Kuinka paljon niitä saa antaa, ja onko niiden anto kansainvälisissä sallittua, vai onko se tuomarikohtaista? :)

        Ja vielä että mitä kaikkia kuvioita tuomari voi kehässä pyytää tekemään? Hirmunen kyseleminen..


      • !.fgfj.!
        amatöörinen kirjoitti:

        Okei kiitti paljon vastauksista teille! Sitten vielä niistä namuista. Kuinka paljon niitä saa antaa, ja onko niiden anto kansainvälisissä sallittua, vai onko se tuomarikohtaista? :)

        Tuomari kohtasta. Joillekin tuomareille on ok, että antaa namuja ja jotkut kieltää sen kyllä ehdottomasti.


      • !.fgfj.!
        amatöörinen kirjoitti:

        Ja vielä että mitä kaikkia kuvioita tuomari voi kehässä pyytää tekemään? Hirmunen kyseleminen..

        Yleensä kehässä tuomari pyytää juoksemaan ympyrän, edestakaisin tai sitten kolmion. Tuomarit kyllä sanovat ja käsin näyttävät miten haluavat sinun juoksevan. :) Sitten kun olet juossut mitä pyydetään, niin laitat sen koiran seisomaan siihen mihin tuomari pyytää. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ja taas ammuttu kokkolassa

      Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.
      Kokkola
      66
      6020
    2. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      131
      5353
    3. Helena Koivu on äiti

      Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      449
      3258
    4. Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?

      Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s
      Nettideittailu
      103
      1645
    5. Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.

      Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved
      Maailman menoa
      373
      1237
    6. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      30
      1069
    7. Et ilmeisesti aio enää ikinä olla tekemisissä

      Että näinkö se menee
      Ikävä
      67
      1031
    8. Sydämeni on sinun luona

      Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun
      Ikävä
      46
      936
    9. Trump ja Venäjä

      Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja
      Maailman menoa
      109
      894
    10. Jatkuva stressitila

      On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan
      Ikävä
      52
      869
    Aihe