Peltipurkkien ampuilu ja rikkoutuneet ikkunat liittyy monella ajatukseen ilkkareista.
Itsekin olen tuota hupailua harrastanut ja yhä vieläkin mökin kuistilta.
En oikeesti ikkunoita o rikkonu, mutta mättäällä klaksahtava einespurkki palkitsee.
Tää helposti mielletään julppien touhuks, mutta kyllä ilmakivääreihin voi myös suhtautua vakavasti, etenkin, kun ensvuonna menee tehokkaimmat luvallisiks.
Harrastajia ja aseen omistajia on paljon ja kun niistä puhuminen voi "oikeista asemiehistä" tuntua vastenmieliseltä (kokemus joistain palstan kommenteista),
niin ehdotankin, että ylläpito perustaisi alaosion ILMAKIVÄÄRI nimikkeelle.
Saako minkälaista kannatusta, tai vastaavasti vastustusta ja pienin perusteluin kiitos.
Ärsyttääkö ?
6
257
Vastaukset
- Latailija...
Kyllähän ilmakiväärillä ampuminen on ihan kivääri ammuntaa, varoalueet vaa pienemmät ja meluhaitat. Tunnen paljon miehiä jotka ampuvat myös ilmakiväärillä paljon vaikka ovatkin ns "asemiehiä".
- Ilma K. Ivääri
Ilmakivääri-aiheisia aloituksia on lähes jokaisessa aihealue osiossa, joten niiden kerääminen yhden ja saman otsikon alle olisi hyvä juttu.
Kannatan ehdottomasti.- Samaa mieltä
... jää pois ne kyselyt:
" Mä haluun tehokkaan ilmakon, onx GAMO vai Diana tehokkaampi "
- ilmakkoharrastaja
Tänän katselin lohjan motonnetissa gamoja. Joku sellainen pitäs kesäksi saada. Kannattaako ostaa kiikarilla vai ilman ? Oli sellasiakin missä ei ollut edes jyvää vaan kiikari. Onko gamo hyvä ilmakko?
- !!!!!!!!!
En tiedä nyky gamojen laatua, mut itselläni 30v vanha ja vielä käypänen peli.
- --------------------
Gamot eivät ole miten super-hyviä ilmakoita. Välttävät kyllä, mutta parempiakin on.
Kuten esimerkiksi saksalainen Weihrauch.
Jos Gamo on pakko saada, niin sitten kannattaa ostaa ainostaan sellainen malli missä on kiinteä piippu. Siis ase joka viritetään vivulla joka (yleensä) sijaitsee piipun alla.
Toinen asia mikä Gamoissa on merkityksellinen on liipasimen heikohko toiminta. Fiksu harrastaja tilaa netistä Gamoonsa GRT-viritysliipaisimen.
Löytyy ihan nettihaulla "GRT-trigger".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847132Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176215Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845318Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193555Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400