Koneeni on täynnä troijalaisia! VirusSCan Ei onnistu poistamaan. Mitä teen??? Onko kokemuksia, KIITOS.. jos onnistaa, voisin suudella vaikka varpaitasi..
ööh, taidan luvata liikaa, mutta nyt on hätä käsillä!
T:Tii
C:\_RESTORE\TEMP\A0229432.CPY ... Found the VBS/IEstart.gen.e trojan !!!
C:\_RESTORE\TEMP\A0229432.CPY ... Repair failed - write access denied.
C:\_RESTORE\TEMP\A0229435.CPY ... Found the Downloader-JH trojan !!!
C:\_RESTORE\TEMP\A0229435.CPY ... Repair failed - write access denied.
Downloader-JH trojan !!!
6
1062
Vastaukset
- misc
Näyttäisi olevan System Restore kansiossa, joten jos käännät väliaikaisesti tuon System Restoren pois päältä ja ajat virusskannauksen uudestaan niin pitäisi poistua.
Eli klikkaa hiiren oikealla oma tietokone ikonia. Sitten valitse ominaisuudet ja sieltä järjestelmän palautus välilehti. Välilehdeltä laita ruksi kohtaan ota järjestelmän palautus pois käytöstä ja lopuksi aja virusskannaus uudestaan.- Tii
Lueskelin viimeyönä tämän ensinmäisenä ja kokeilin. Tähän tapaan..
Windos ME:llä koko polku (jos joku muukin tarvitsee tietoa):
klikataan hiiren oikealla oma tietokone ikonia, valitaan Suorituskyky-välilehti ja Tiedostojärjestelmä-painike/ valitaan Vianmääritys-välilehti ja rasti: Poista järjestelmän palauttaminen käytöstä ja OK.
Koneen uudelleenkäynnistys ja Virus-scannaus päälle. Ensinmäinen raportti (harmi, en jättänyt muistiin) ilmoitti tuhonneesa Downloader-JH troijalaisen. Seuraavalla ajolla näytti puhdasta.JIPPPIIIIIIIII !!!!!!!!!
Summary report on C:\*.*
File(s)
Total files: ........... 85346
Clean: ................. 85345
Possibly Infected: ..... 0
Cleaned: ............... 0
Non-critical Error(s): 1
Master Boot Record(s): ......... 1
Possibly Infected: ..... 0
Boot Sector(s): ................ 1
Possibly Infected: ..... 0
ELI NÄYTTÄÄ IHAN HYVÄLTÄ! Toisaalta arveluttaa mihin toinen troijalainen katosi! Sitä varten täytyy käydä hakemassa netistä nuo muut virus-scannerit.. niille näyttää olevan tarvetta. KIITOKSET KAIKILLE.
hmmm... *pus-pus-pus...* huh-huh.. SADISTIT!!!kuka ei pessyt varpaita ;)))))
- Spy sweepr
Viruksen poisto ohjelmat ei poista downloaderia koneeltani mutta spy poisti sen onnistuneensti. Ilmainen ohjelma. Päivitä heti kun olet asentanut sillä 2 päivitystä et voi hakea.
- The Cleaner
Tällä ohjelmalla poistin koneestani koko joukon troijalaisia,Ad-Aware eikä Spypot löytänyt,eikä virustorjunta,mutta tämä 30 pv versio toimi.
Tätä 30 pv ilmaisversiota ei voi ladata uudestaan,mutta päivitettynä siitä on paljon hyötyä,tulee päivityksiä aika tiuhaan.
Siis tämä:
The Cleaner Professional 4.x30-Day Trial
http://www.moosoft.com/the cleaner - Hyvin helposti
Tässä ohje millä saat ne örkit poistettua Restore eli järjestelmän palautus kansioista:
http://support.f-secure.fi/fin/home/virusproblem/howtoclean/cleansystemrestore.shtml - Tii
Kiitos ohjeista ja hyvistä vinkeistä/linkeistä! Troijalaisia tuntuu liikkuvan tosi paljon tällä hetkellä verkossa joten lähettämistänne ohjeista on varmaan hyötyä muillekin. Enpä olisi yksin selvinnyt!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2672451Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762401- 1201578
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis451465Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331339
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711240Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821039Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731009Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999