Olen valitettavasti joutunut asumaan jonkin aikaa Joutsassa, tuossa vittumaisessa pikkukylässä jossa jokainen luulee olevansa joku kovis. Uskomattoman moni ikätoveri on sinne jäänyt, en minkäännäköistä kunnianhimoa elämässä. Jäädään vaan Joutsaan kun on asunnutkin niin halpoja.
Muuten kunnassa puhutaan paskaa kaikista selän takana, juoruilut ainoita huvituksia. Joku jaksaa vielä kirjoitella joutsan pommistakin, vaikka ei mitään saavutuksia ole enää. Kaikki liikkeet lopettaa.
Mitään en kaipaa
En kaipaa Joutsaan
12
1235
Vastaukset
- Muukalainen888
Hyvä kun pääsit täältä pois.Olen vuosikymmenen seurannut tätä muuttoaaltoa Joutsaan ja täältä pois.Moni perhe ja yksittäinen ihminen on aikanani tänne toiveikkaana muuttanut työtä tekemään,yrittämään ja perhettä kasvattamaan. Muutaman vuoden kuluttua liian moni uusista asukkaista on nopeasti lähtenyt pois juoruiluun,pahoihin katseisiin ja "oletkos edes Joutsalainen" kommentteihin kyllästyneenä.Nyt sitten kampanjoidaan,jotta saataisiin uusia asukkaita pitämään palveluja yllä!Mitä ihmettä,kun ette sydämessänne heitä tänne kuitenkaan tahdo.
- ...s
EN KAIPAA MINÄKÄÄN!
- trolol jee joutsa!!!
joutsa on kova mesta! jotka väittää ettei, ni ootte turusta tai hesasta tai ruotsista eli ootte homoja perseenreiästä. :D
- Anonyymi
No kauanhan se kestikin, ennen kuin paikallinen älymystö otti syvällisesti kantaa. Ainoa tuttu "sivistyssana" kannattaa aina läväyttää heti pöytään, se jos mikä tekee vaikutuksen. Isot alkukirjaimet olisivat jo hienostelua. Taisi sataa aloittajan laariin tämä purkaus.
- hilavidkutin
Jep Jep,eikait nyt muualta muuttaneita suvaita kun niihin pikku pikku piireihin ei pääse Joutsan sivukylillä asuvatkaan :DDDD se opetetaan jo pienestä pitäen.
- sfsgx
Onhan siitä Joutsasta aina mukava pyyhkäistä ohitse matkalla Hartola -Korpilahti.
- CBA6
Joutsa on nuhjuinen neuvostokylä, jonka kohdalla kannattaa painaa kaasua. Kirkonkylä on yhtä autio kuin kunnanjohtajan pääkoppa. Ainoastaan hautausmaalla on elämää. Suuressa viisaudessaan päättäjät ovat tuhonneet kylän, kun kuvittelevat, että nelostietä suihkivat pysähtyvät ostamaan tokmannista, ääsmarketista, k-marketista samaa kiinalaista roinaa mitä saa muistakin samanlaisista kyläpahasista.
- Tattarisuonkasvatti
Mutta mitä huomaammekaan näin kesäaikaan , puotiemme pihamaat täyttyvät ruuhkasuomen kurjuudesta paenneita entisiä maaseudun punaniskoja . Ihmeellisintä että tuo kaikkialla tarjottu roina löytää uudet omistajat , vaikkakin aloittaja perinjuurin junttinjuuriltaan uskaltaa epäillä etteivät he kaipaa mitään . Kuitenkin olet paljastellut itsesi vierailemalla näilläkin sivuilla , ehkäpä itsetuntosi akne paranee iän myötä . Aiankin siinävaiheessa kun äitylisi esiliinasta päästät irti .
- Anonyymi
Onko näin?
- Anonyymi
Joutsassa on Suomen komeimmat ja potenssiltaan kyvykkäimmät miehet.
- Anonyymi
Hienoa on ettei kukaan kaipaa sinuakaan kun poistumistasi raitilta ei ole huomioitu . Hyvä näin molemmille .
- Anonyymi
Kun lähdin kylän naisiin iski kova kaukokaipuu. Miehiä lähtöni ei ole haitannut, kuten edellinen viestikin osoittaa. Tältä osin tilanne on molemmille osapuolille hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin27810429IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3327352Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?861977Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1231731Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut771586Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61531- 1091191
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin48979Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26838MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312762