Korjataan levyvirhettä, 24 tuntia

Nainen-965

Puoli vuotta vanha Acer kaatui kesken käytön. Avatessa käynnisryi käynnistyksen korjaus ja vaihe "Korjataan levyvirhettä. Tämä voi kestää yli tunnin" jauhoi 24 tuntia paikallaan, kunnes pakkosammutin koneen.

Ilmeisesti kone on rikki. Vienkö korjaajalle (takuu) vai yritänkö hoitaa umpisolmua mukana tulleilla levykkeillä nopeammin?

Olen aloittelija näissä.

ps. katoavatko kaikki muistitiedostot korjatessa.

21

7134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikki omat ohjelmat ja tiedostot häviävät viimeistään huollon aikana. Kannattaa kuitenkin ennen sitä ottaa tiedostot talteen. Mutta käynnistyykö kone siis ollenkaan Windowsiin? Entä vikasietotilaan painamalla F8 painiketta monta kertaa ennen Windowsin latautumista?

    • (minä)

      Tietysti kannattaa ensin kokeilla sitä Windowsin korjauslevyä,
      Jonka tottakai olet tehnyt. XD.

      • Iglu-Ukko

        """ Tietysti kannattaa ensin kokeilla sitä Windowsin korjauslevyä,
        Jonka tottakai olet tehnyt. XD. """


        Minkä takia kannattaisi koittaa Windowsilla, eikä esimerkiksi Ubuntulla?


      • homo iglumieäs
        Iglu-Ukko kirjoitti:

        """ Tietysti kannattaa ensin kokeilla sitä Windowsin korjauslevyä,
        Jonka tottakai olet tehnyt. XD. """


        Minkä takia kannattaisi koittaa Windowsilla, eikä esimerkiksi Ubuntulla?

        Takuu menee kun alkaa leikkiä leluilla


      • Tyhmälle:::::::::::
        homo iglumieäs kirjoitti:

        Takuu menee kun alkaa leikkiä leluilla

        Ei mene takuu. Helppo homma pelastaa tiedostot esim. Ubuntun asennus-tikulla. Se toimii vain RAM-muistilta, joten ei tee muutoksia kiintolevylle tai mihinkään. Onnistuu samalla myös windowsin käynnistyksen korjaaminen ;)


    • 0hm0

      Miten vanha tämä aloittajan kone on ?
      Kiinnostaisi tietää, kun siihen on saanut mukaan jotain levykkeeitä....

      • h0m0 0hm0

        Puoli vuotta vanha Acer, ettekö vitun alaikäiset karvattomat pilin nylkyttäjät tajua lukemaanne.


    • antero_732

      On hyvin todennäköistä, että kaikki tiedostot katoavat jos viet koneen huoltoon tai asennat Windowsin uudestaan.

      Jos tiedostosi ovat arvokkaita, kannattaa ensin yrittää pelastaa ne talteen. Tämä onnistuu käynnistämällä kone joltain muulta levyltä (esim. Linux usb-tikku tai toinen kovalevy, jolla on Windows tai muu käyttöjärjestelmä), minkä jälkeen ne hajonneella levyllä olevat omat tiedstot hyvin todennäköisesti saa kopioitua vaikkapa ulkoiselle kovalevylle turvaan. Yleensä levyltä hajoaa tai sekoaa jotain käyttöjärjestelmään liittyvää, ja omat tiedostot on ihan kunnossa.

    • Imagella

      Kovo vaihtoon ja palauttaa uuteen imagen. Ei tarvii edes asennella mitään ohjelmia.

    • 16+6=?

      Mulla kävi kerran samanlainen juttu Win 7 läppärillä. Yhtenä aamuna laitoin koneen päälle ja menin keittämään Teetä. Koneelle palattuani kiintolevyn virhettä korjattiin tai jotakin sinne päin. 3 tuntia, eikä mitään tapahtunut.

      Sammutin koneen ja kokeilin laitaa pääle. Sama homma joka kerta. Koneella oli noin 3kk ikää, joten kiikutin sen takuu huoltoon. Noin viikonpäästä aloin kysellä koneen kohtaloa. Kiintolevy vaihdetaan, jos itse maksa noin 100€. Sanoin että ei kiitos ja otin koneen matkaa.

      Tarkistin kiintolevyn itse, Kubuntu live-CD:llä ja kiintolevy oli täysin virheetön. Kiintolevy on vieläkin käytössä ja toimii ongelmitta. Tosin käyttöjärjestelmä vaihtui samana päivänä.

    • Nainen-965

      Kiitos vastauksista!
      Tosiaan, kone menee avatessa heti siniharmaapohjaiseen "Korjataan levyvirhettä" -tilaan eikä anna tehdä muuta. Vain pakkosammutus käynnistysnapista onnistuu tämän jälkeen, vaikka korjausyritys kestäisi 24 tuntia.
      Tuo 16 6=?:n vastaus lienee minukin kohtaloni, kunhan jaksan alkaa etsiä apua, koneen myyjältä, ensin.
      Takuu tietenkin on vain puoli vuotta eikä vuosi, koska kone kesti runsaat puoli vuotta!
      Mutta mikä takuukorjaus se on, josta pitää maksaa, kuten 16 6:lle sanottiin.?

      • Minkään ,,

        kanettavan takuu ei ole puolta vuotta. Vuosi on eu:n alueella lyhin takuu esim kanettaville tietokoneille.


    • Ellei kyseessä ole käytettynä ostettu kone.

      • Kone on

        puoli vuotta vanha acer. Onko luetun ymmärtämisessä vaikeuksia?


    • 0hm0

      """Ellei kyseessä ole käytettynä ostettu kone. ""

      Kone on puoli vuotta vanha.

      Nyt jäi epäselväksi, että tuliko siihen mukana 8, 5 ¼ vai 3 ½ tuuman levykkeitä ja mitä nämä levykkeet sisältävät.

    • voi voi win...

      Live-linuxille olisi taas käyttöä.

    • 11002391

      Itselläni on kun aamulla tulin tietokoneelleni ja laitoin sen päälle niin se meni korjataan levyvirheitä kohtaan enkä voi tehdä yhtään mitään sillä kun yritin sammuttaa ja laittaa uudelleen sama juttu, windows 10 hp on kai tietokoneen merkki :/ on jokin 2-3 vuotta vanha

      • aslakkialatölviöstä

        Jos kovalevyvirheiden korjaaminen ei onnistu niin se on sökö.
        Hanki toinen kovalevy ja asenna W 10 uudelleen.


    • tarinaeikerro

      Ikäviä tälläiset ketjut jossa aloittaja ei viitsi kertoa miten tapaus päättyi. Aika turhauttavaa auttaakaan ketään jos eivät viitsi kertoa auttoiko ohje, mikä ohje auttoi tai auttoiko mikään.

    • EikösVaan

      Eikös siinä ole 10 sekuntia aikaa paina Enteriä ennenkuin alkaa Levyntarkistus?
      Pääsee sen ohi ottamaan talteen kaikki oleellinen.

      • EikösVaan

        ... ja onko muistitikku kiinni koneessa? Levyntarkistus voi kohdistua siihen. Sen voi tehdä sitten, kun on kone auki.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe