Kumpaan lentää? Dubliniin vai

Lontooseen?

Suunnitteilla ensi kesänä elokuun alussa vähän yli viikko Irlannissa ja muutama päivä Englannissa, Lontoossa.

Kumminpäin kannattaisi mennä: a) ensin lentää Irlantiin ja sitten Lontooseen ja Lontoosta Hesaa lentäen, vai b) ensin lentää Lontooseen, josta sitten viikoksi Irlantiin ja I:stä lentää kotiin. Molemminpäin olisi mahdollista periaatteessa. Irlannissa vaan on yksi tapahtuma viikko joka olisi oltava paikan päällä juuri sinä aikana. Mutta Lontoo tekisi mieli nähdä yhdistettynä reissuna.

Miten kannattaa siirtyä näiden kahden saaren välillä saarelta toiselle? Mikä on vaivattomin vaihtoehto. Kauhea kiire ei ole, onhan kesälomat pitkät!

4

1108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikausvaatimus

      Olipas sekava selostus. googlaa. "Saarten välillä".... on kyse kahdesta maasta, ei saarista.
      Paikkakuntaa nimeltä Hesa ei ole olemassa.

    • päättäkääte

      Jos olette helsinkiläisiä tai lähistöltä on aikalailla sama kumpaan lennätte ensin, ehkä kumpaan saa halvemmalla liput? Jos olette muualta niin Tampereelta tai Turusta lentää Ryanair Lontooseen halvalla...

    • london2

      Norwegianilla pääsee helsingistä suoraan Dubliiin, kuten myös Lontooseen.
      Juuri varailin tuossa lennot. Eka Dubliniin sieltä sitten lento Lontooseen. Sitten sieltä takaisin helsinkiin

    • turist-i

      Heip! Teimme kaverin kanssa samantyyppisen reissun viime vuonna. Mentiin laivalla Ruotsiin (ostettiin risteily, jäätiin pois Ruotsissa, tuli halvemmaksi), jossa mentiin Skavstan lentokentälle, josta lähtee Ryanair Irlantiin. Irlannista lennettiin Liverpooliin (Ryanairilla maksaa joku 15e käsimatkatavaroilla, Birminghamiin on aikalailla samanverran), josta mentiin junalla Birminghamiin, sieltä junalla Lontooseen ja Lontoosta Ryanairilla Tampereelle. Kaikenkaikkiaan majoituksineen noin 300 e per pää, sisältäen yöpymiset hostellissa, lennot, bussit ja risteilyn.

      Dublinissa suosittelen hostellia Jacob's Inn tai Isaac's Hostel. Jacobs on modernimpi, mutta Isaacs on tunnelmallisempi, sama firma kuitenkin. Paddy's Palace ei oo mikään laadultaan paras, mutta jos heillä yöpyy kaks yötä, saa ilmasen päiväreissun Glendaloughiin ja Kilkennyyn (erittäin kannattava reissu, oon ollu kaks kertaa). Mutta sen reissun saa ostettua ilmankin, maksaa 28e ja sen järjestää yritys Paddy Wagon. Tarinankertoja/bussikuski on hauska!

      Turusta ei Ryanair enää lennä Lontooseen. Mutta halvimmat liput Irlantiin Helsingistä olen löytänyt Aer Lingukselta, etenkin jos varaa ajoissa! Olisko ollu joku 50-90e, riippuen haluaako laukkuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. 155
      3921
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      91
      3316
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      91
      2694
    4. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      280
      2514
    5. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2276
    6. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      106
      1940
    7. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      42
      1039
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1008
    9. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      53
      889
    10. Haapaveille jotain uutta!

      Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.
      Haapavesi
      16
      840
    Aihe