Kuin jouhevasti tänä talvena on päässyt käymään Eilatista Jordanian ja Egyptin puolelle,onko rajalla jonotusta ja mitä maksaa retki niihin maihin?Kiinnostaisi käydä Eilatin ulkopuolella koska raja useaan maahan niin lähellä.Jos haluaa Hurghadaan tai Sharmiin tarvitaanko viisumi?
Vastaukset 3
- Akkadi
En suosittele Egyptin puolelle menemistä. Siinain alueelle on pesiytynyt erinäisiäkin terroristiryhmiä ja beduiinien touhuihin ei ole luottamista.
Arabikevään muuttuessä kesäksi on egyptin mursulla ilmeisesti vaikeuksia pitää hallinnassa erilaiset hihuliryhmät. Haluaako hän sitä, en tiedä. Ainakin gazan alueen hamasia muslimiveljeskunta kävi neivomassa, että mitään rauhaa ei pidä Israelin kanssa tehdä. Hamas ilmoitti, että palestiinan alueen jokainen hiekanjyvä on pyhää, eikä niitä koskaan tulla sionisteille luovuttamaan.
Jos siellä joudut vaikeuksiin olet omillasi. - Näin on
Jordanian puolelle pääsee kyllä suht' jouheasti. Molemmat valtiot ottaa erinäisinä maksuina 35 euroa (edestakainen matka). Taksit yksin maksaen 15 euroa, eli yhteensä 50 euroa.
Keskustasta keskustaan n. 1h, jos ei satu isoja ryhmiä samaan aikaan. Linnuntietä matkaa ei ole kuin 1-2 km.
Viisumia ei tarvita.- Joskus noin
Oman porukan sillä osalla joka suuntasi Jordaniaan oli viimeksi kolmen tunnin jonot. Riippuu näköjään aivan tuurista onko hiljaista vai mitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1182435Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401572Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6441028- 106993
- 71962
- 98916
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76710- 70706
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31706