Mitä mieltä olette siitä että venäläiset turistit poseeraavat sotaorpojen patsaalla ja ottavat valokuvia toisistaan matkamuistoiksi? Venäläisten takiahan niitä sotaorpoja on.. Minusta vaan se on hiukan irvokasta. ja olisi hyvä laittaa sinne venäjäksi kyltit että mitä muistomerkkejä ne on jos he eivät tiedä ja siksi näin tekevät. onhan venäjäksi opasteita muuallakin. Myös hyppivät sankarihautausmaalla ja muilla sotien ja muiden muistomerkeillä.
sotaorpopatsas+venäläiset
okvaiei
26391
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ne pitää hauskaa Suomalaisten kustannuksella, eikai ne ole tyhmiä.
Ottakoot vaan kuvia. Se on vaikuttava muistomerkki ja muistutus venäläisille historiasta.
Ottavat suomalaisetkin kuvia Venäjällä heidän sotamuistomerkeistään.
"muistutus venäläisille historiasta."
Enemmänkin käyvät siinä rehvastelemassa omia, meidän kannalta hirveitä tekojaan. Alusmaassa on kiva käydä hyödyntämässä sitä kaikin tavoin ja alistaa sen kansaa myös tällä tavalla.
Opastan venäjäksi. HelsYo 5 vuotta venäjää. Hienoa, että ovat kiinnostuneita. Kerron, että sotaorpoja oli alkuaan 50 000. Omassakin suvussa lukuisia. Olin patsaan paljastustilaisuudessa.
Olis paikallaan siihen viereen vaikka useammalla turistikielellä lyhyt selostus mikä muistomerkki kyseessä .Irvokasta mielestäni lähinaapurien kuvausinto em kohteessa.
Näemmä ottavat mielellään kuvia juuri patsaiden ym vierellä poseeraten,positiivisimpia tälläisiä kohteita on norppapatsas Oleksilla.
Mielestäni epäsopivaa venäläisten poseerata siinä ja napsia valokuvia, he aloittivat sodan ja siksi orpoja tuli. On kaupungissa muitakin nähtävyyksiä ja kaunista katseltavaa.
He tuovat hyvinvointia tähän maahan, joten pitääkö joka asiasta narista? Kummaa sakkia!!
Olet selvästikin trolli, tai sitten venäjän konsulaatin propagandatyöntekijä, kuten dui dui :) Otetaan kuitenkin kantaa tähän, koska kaikeksi suruksi Suomessa moni rahvaan edustaja todella luulee noin, kuten sinä trolli tuossa sanoit.
Eivät tuo venäläiset mitään hyvinvointia tänne muuta kuin parille kauppiaalle, jotka verosuunnittelevat rahansa ulkomaille.
Yhteiskunnallemme ja suomalaisille ne tuovat vain harmia ja tuhoa. Älykääpiöt, naivit pöllöt luulevat että venäläiset eivät muuta kuin tuo tänne rahaa ja näinhän ei tietenkään ole. Ne vievät täältä paljon enemmän kuin tuovat.
Vasta oli Hesarissa juttu venäläisistä täällä. Siinä mainittiin että Etelä-Karjalan ja Kymenlaakson käräjäoikeuksien kaikista jutuista jo 20% käsittelevät venäläisiä ja niiden tekemisiä. Noissa rosiksissa on jouduttu ottamaan jo pelkästään venäläispäiviä, kun keissien määrä vain kasvaa ja kasvaa. Jutussa mainittiin myös että venäläiset työllistävät todella paljon Suomen poliisia, tullia, rajaviranomaisia, ulosottomiehiä ja oikeusasteita (on pelkkää persnettoa, vaikka työllistääkin paljon!). Kun kaikki käydään tulkkien välityksellä, niin uskallatko edes arvata mitä pelkästään tämä ainut yksi ilmiö niistä sadoista venäläisten aiheuttamista negatiivisista ilmiöistä Suomen veronmaksajille oikein maksaa???? Tuodut hämäräbisnesten rahanpesurahat eivät kata edes alkuunkaan venäläisten aiheuttamia menoja!
"Enemmänkin käyvät siinä rehvastelemassa omia, meidän kannalta hirveitä tekojaan. Alusmaassa on kiva käydä hyödyntämässä sitä kaikin tavoin ja alistaa sen kansaa myös tällä tavalla."
Kummallinen asenne.
Venäläisturistit ottavat kaupupungista kuvia vain matkuistoiksi. He kuvaavat tietysti kaikkea erityistä mitä täällä on.
Venäjällä jos missä on vaikuttavia sotamuistomerkkejä, joilla käy turisteja eri maista ottamassa kuvia.
Itselläsi on kummallinen, suorastaan sairas asenne venäläisiin!
Harmi että kaltaisesi ovat myös pesiytyneet tämä maan johtoportaaseen ja kauppiaisiin ja tuhoavat ennätysajassa koko kotimaamme venäläisillä ja niiden ahterin nuolennalla!
"Vasta oli Hesarissa juttu venäläisistä täällä. Siinä mainittiin että Etelä-Karjalan ja Kymenlaakson käräjäoikeuksien kaikista jutuista jo 20% käsittelevät venäläisiä ja niiden tekemisiä."
Kerropa tarkemmin, milloin Hesarissa oli tuo juttu tai pistä tänne osoite. En ole nähnyt vaikka luen Hesarin joka päivä.
Kaupan tilastoto puhuvat kyllä puolestaan, kuinka paljon hyötyä venäläisten mnatkailusta on.
Siis oma asenteesi taitaa olla parannuksen tarpeessa.
Se tarkoittamasi HS:n juttu on kai tämä:
http://www.hs.fi/kotimaa/Venäläiset työllistävät kaakon viranomaisia/a1360552602648
Siinä kerrotaan myös, mitkä ovat tyypillisiä venäläisten rikkomuksia ja että he maksavat "kiltisti sakkonsa", koska uutta viisumia ei muuten saa.
Niin eli et tajua mitä tämä kaikki maksaa pelkästään yhtenä ilmiönä? Tai et halua ymmärtää, kun olet joko hyödyllinen idiootti, tai poropagandatyöntekijä joko ilmaiseksi tai palkkaa vastaan. Vai luuletko että tämä kaikki on ilmaista ja korvattavissa kaupassa käynnillä ja jonkun onnettoman sakon maksamisella?
Sitäpaitsi nämä sakkojutut ovat se pienin paha, joskin määrällisesti suurin. Ne suuremmat pahat maksavatkin sitten ihan oikeasti. Ja kuten sanottu tämä oli vain yksi niistä sadoista eri persnettoa tuovista ilmiöistä koskien venäläisten täällä parveilua.
Venäläisten matkailusta hyödyt ovat paljon suuremmat kuin haitat, sen kerrtovat luvut ja tilastot. Vain hyödyttömät idiootit jankuttavat muuta omien pelkojensa ja pahanolonsa pohjalta.
Kun paljon on kulkijoita, sattuu myös rikkeitä. Niitä vasta sattuikin suomalaisille votkaturisteille.
Ahaa. Anna linkki sivulle, johon on kerätty kaikki venäläisten aiheuttamat haitat ja kulut, niin päästään vertaamaan ns hyötyihin. Sinun väittämäsi ei kelpaa, koska se ei edes pidä paikkaansa!
Ilmeisesti hölmön ajatusmaailmasi mukaan tapahtuu vain hiukan pikku rikkeitä? Salli mun nauraa!!!
Nin tapahtuukin, pikkurikkeitä. Ja mun puolesta vaikka tikahdu typerään nauruusi.
Rakit räkyttää, mutta karavaani kulkee.
Paljonko saat tuosta palkkaa FSB:ltä?
Ketä vittu oikeasti kiinnostaa missä ryssä pasteeraa kameran kanssa?
Tulihan tota kerran käytyä kusella vanhaan aikaan "lenskissä" Auroran täkillä ja vartija ei edes huomannut...
itehä kusasin venäläisen joukkohaudan muistomerkille suomussalmella raatteentien museolla
Jopas pisti Vladimir mielipiteensä julki.... ketä vaan kiinnostaa... siinä se pointti
ruzkipazki herpaderpa kryzpi rumppadumppa!!!!! :@@@@
Hei älkää typerykset iniskö mitään noista sodista. Mennyt on mennyttä. Ja antaa niitten venäläisten ottaa ihan RAUHASSA kuvia patsaitten luona. Saavat ainakin näyttää muille miten hienoa lappeenrannssa on.
P.S: Hyvä, kun te jauhaatte sodista, vaikka ette tiedä niistä mitään. Suurin osa teistä ei ollut silloin edes syntynyt. Joten lopettakaa se KIITOS! Ollaan siis nykyhetkessä. Eikä kaukana menneisyydessä.
Maa joka unohtaa historiansa on pakotettu elämään se uudestaan. Vanha viisaus.
Peruskoulumme maailman kehnoin. Käytöstavat irvikuva. Lukutaito olematon. Alaluokka sen kun pullistuu. Yksityiskouluja tarvitaan. Olen säästänyt perillisille
100 000 euroa lukukausimaksuina. Amerikan highschoolit/yliopistot päälle.