Olemme suunnittelleet elokuussa matkaa Saksaan. Lähtijöinä olisi 6v poika, kummitäti ja mamma. Kaupunkiloma ehkä neljä päivää. Olisin kiitollinen jos saisin vinkkejä kivoista kohteista joihin voisimme mennä. Berliini olisi ehkä ykkössijalla, mutta muutkin kaupungit kiinnostavat. Myös hotelleista olisi kiva saada vinkkejä. Saksassa taitaa olla niin, ettei aamupala kuulu hotellihintaan vaan maksaa erikseen. Kiitos etukäteen mahdollisista vastauksista.
Lapsen kanssa Saksaan
4
388
Vastaukset
- 13+15
Me ollaan lapsen kanssa käyty Berliinissä ja Munchenissä. Jälkimmäinen on se josta tykättiin enemmän. Molemmissa kaupungeissa on hyviä museoita (tekniikanmuseossa kannattaa käyttää lasta), eläintarhat ja ostosmahdollisuudet.
Munchenistä tykättiin enemmän sen takia että se vaan on ihana kesäkaupunki. Englischer Garten ja Chinesischer Turm, aijai :D Hofbräuhaus, yleinen fiilis, musiikki, hyvä ruoka ja lederhosenit. Hofbräuhaus tosin on turistirysä, mutta ei se innokasta Munchenin kävijää haittaa. Viktualienmarkt herkkuineen. Munchenistä on junalla (Bayern-lippu) parin tunnin matka alpeille :) Jos halua riittää niin vierailu Itävallan puolella kauniissa Salzburgissa on mahdollinen.
Me ollaan lähes jokaisella reissulla varattu hotelli booking.comin kautta. Niiden palvelusta näkee selkeästi kuuluuko hintaan aamiainen vai ei ja paljonko se maksaa per naama jos se ei kuulu hintaan. Meille hotelliyöhön kuuluva aamiainen on ns. kynnyskysymys. Jos sitä ei ole tai sen hinta on -20 € per naama niin ollaan etsitty toinen hotelli. Berliini on hotellien suhteen miellyttävä kaupunki, sieltä saa melko varmasti laadukkaan hotellin hyvään hintaan jos vaan itsellä on halua etsiä sellaista. Elokuulle saattaa olla ihan kiva katsoa hotellia jossa on uima-allas ;) - Ervo A
Perheemme on nyt hieman erilaisilla kokoonpanoilla käynyt useita kertoja Stettinissä (Szczecin), siis vanhassa saksalaisessa hansakaupungissa, joka nykyään kuuluu Puolaan. Olemme menneet sekä autolla että lentäen Berliiniin ja sielä melko lyhyt junamatka. Kaupunki on sopivasti ihmisen kokoinen, pieni vanhakaupunki rantakahviloineen ja ostoskeskukset ydinkeskustassa, joka on samalla suuri keskuspuisto, liikenne ei siis häiritse ja julkinen toimii. Perheemme naisille kaupunki on ongelma, koska matkatavaroilla on rajansa ja sinne jää - aina - ihan liikaa ihania kenkiä ja putiikkivaatteita. Ibis oli viimeisin hotellimme.
- mamikka1
Kiitos täytyypä katsella netistä tuotakin kaupunkia.
- Losgehts
Ei kannata unohtaa Kölniä, jonne pääsee suoraan tai puolessa tunnissa esim. Düsseldorfin kautta. Kaupungilla on tosi paljon tarjottavaa matkailijoille
Mainittakoon henkeäsalpaavan tuomiokirkon (tornien huiput 157 m korkeita) lisäksi
suklaamuseo, suuri eläintarha ja köysirata Reinin yli. Kaupungissa on sadoittain hyviä ruokapaikkoja ja hurjan hyvät ostosmahdollisuudet.
Schwarzwaldin alue voisi olla myös yksi vaihtoehto, mahtavia maisemia ja Freiburgin kaupungissa riittää nähtävää. Pienemmistä kaupungeista Heidelberg on upea paikka muutaman päivän reissulle, sinne pääsee esim. Frankfurtin kautta.
Kannattaa harkita muitakin kohteita kuin Berliiniä ja Müncheniä. Ne ovat toki hienoja kohteita, mutta muutakin löytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 205044
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r22452Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361280- 1001247
Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121200- 931084
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17883viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168835En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61753- 35722