En oikein ymmärrä aniskelupassin

alan vaihto haave

Trkoitusta.siinä siis tentitään ns.Alkoholi lakeja?
eli voi harjoitella netissä ja käydä kokeessa vaikka ei ole alalla työskennellytkään?
Olen etsimässä ja kiinnostunut pienehköön Pizza-Ravintolaan töihin.Näin vanhoilla päivillä :)Huomasin että joissakin on vaatimuksena tämä passi,mutta ei muuta työkokemusta-taitoa.Alkoholeista en kyllä tiedä oikeastaan mitään.

2

201

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Papereilla pärjää

      Anniskelupassia tarvitaan mm. jos haluaa työskennellä A-oikeuksin varustetussa ravintolassa vastaavana. Tämän lisäksi toki vaaditaan 2 vuoden työkokemus A-oikeuksin varustetusta paikasta. Joillakin on anniskelupassi vaatimuksena, että yleensä palkkaavat edes lisätöihin ravintolaan.

    • 0155

      "Tämän lisäksi toki vaaditaan 2 vuoden työkokemus A-oikeuksin varustetusta paikasta."
      Soita läänille ja tarkista tietosi. Ei tarvita enää 2v

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      77
      2356
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      935
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      786
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      46
      731
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      50
      714
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      644
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. 50
      595
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      584
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      566
    Aihe