Mistä käytetyt?

apuvvaaaaa

Mistä löytyy käytettyjä tripodeja? Miksi niitä niin harvoin tarjolla? Jopa huutonetissä, ei ole kuin pari jotain kiinalaista p*aaa...

6

221

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tripodit ovat aika halpoja ja kestäviä joten niitä ei myydä vaan säilytetään. Yhden olen jakanut alenevaan polveen ja nyt on parikin jotka voi ottaa mukaan. Toinen hieman hento jos on paljon raskasta kamamerakamaa mutta toinen tuhtimpi. Molemmat aion pitää toistaiseksi.

    • Harmaantunut

      Minulta löytyy käytetty Manfrotto #144. Ostin sen (uutena) noin 30 vuotta ja monta kameraa sitten.

      Jos minussa henki pihisee, niin sama jalusta löytyy minulta vielä 10 vuoden päästäkin – en siis meinaa myydä sitä sinulle enkä muillekaan. Ihan kevyt se ei ole, mutta ei se saa ollakaan jos meinaa kunnon jalustasta käydä.

      Jalusta ei tiedä, kannatteleeko se filmi- vai digikameraa eikä jalustatekniikka ole mennyt kovinkaan ratkaisevasti eteenpäin viime vuosikymmeninä.

      Voit siis ostaa kaikessa rauhassa ihka uuden tripodin ilman pelkoa siitä, että se olisi parin vuoden kuluttua vanhentunut.

    • exvallu

      Kameralaukku.comissa tein jalustakauppoja, mutta myyjä katosi , ja kun ilmaantui takaisin myöhemmin, niin en ollut enää ostotuulella. Jalusta olis ollut tukevammasta päästä oleva Manfrotto, olis välillä semmosen tarvetta tuon huteran 055:n kaveriksi.

      Kyseinen foorumi on hyvä osto/myyntipaikka, vaatii rekiseöröitymisen.

    • lkjkvhjs

      Jalusta ei vanhene, eikä juuri kulukaan, joten syytä vaihtoon ei ole, ellei ole hankkinut ihan huonoa "kiinalaista" rimpulaa. Tararaa vaihdetaan vain silloin, kun se ei enää täytä tarkoitustaan.
      Karkeasti ottaen kaikki käytetty on hylkytavaraa, vaikka joku onnekas joskus hyvää löytääkin.

    • kirppareilta joskus

      Kirpputoreilta löytyy joskus. Itse olen ostanut pari japanilaista, toinen maksoi 5 eur ja toinen 2 eur. Molemmat oli vähän rikki, mutta ei haittaa mitään koska ne pystyi korjaamaan, laadussa hakkaavat mennen tullen Anttilan kiinalaiset tarjousrimpulat.

    • Tripodit eivät ole

      'aika halpoja'. Rimpulat ovat, mutta oikea käyttökelpoinen tripodi maksaa alkaen 500€.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2196
    2. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      97
      1443
    3. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      342
      1436
    4. 171
      1308
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1081
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      978
    7. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      950
    8. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      939
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      872
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      849
    Aihe