DM23C USB2.0 Video Saver Grabber VHS->PC

susi jo syntyessään?

Fuj:tech Video Saver DM23C http://www.verkkokauppa.com/fi/product/40079/chndb/Fuj-tech-Video-Saver-videokaappari-USB-vaylaan käytössä.

Tuollaisen laitteen olen ostanut joitakin vuosia sitten, mutta otin sen vasta nyt käyttöön. No Windows 8 koneelle asentui 64-bit ajurit ja VHS to DVD 3.0 SE-ohjelma mukana tulleelta levyltä. Ongelma on vain se että kun laitan laitteen USB-porttiin ja S-Video sekä äänijohdot VHS-nauhuriin, joko omiin liitäntöihin(S-video, punainen, keltainen, valkoinen liitin) tai sitten SCART-sovittimeen ja VHS-nauhan pyörimään sekä valitsen PAL-B asetuksen niin ohjelma ei löydä videolaitetta, ainoastaan kannettavan Web-kameran. Mikä tuossa kusee?

7

2514

Äänestä

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • susi jo syntyessään?

      No nyt Windows 7 64-bit kannettavalla sain ohjelman/videokaapparin vihdoin toimimaan, mutta tietokoneelle siirrettävissä VHS-kaseteissa on monoääni, joka kuuluu välillä hetken, mutta häviää sitten täysin. Miten saisi nuo äänet tallennettua videotiedostoihin?

      • susi jo syntyessään?

        No tämä ääniongelma johtui taas uudemmasta 6HD Hi-Fi Stereo VHS-nauhurista, vanhalla nauhurilla ääni kuului ongelmitta, mutta kuvaan tuli enemmän häiriöitä.
        Eli pitää työpaikalta katsoa eri VHS-nauhureilla ja tallentaa sillä joka antaa parasta kuvaa ilman suurempia häiriöitä, ja äänellä. Ei kai sillä ollut merkitystä että toi ensimmäinen oli Hi-Fi Stereonauhuri, kai niilläkin pitäisi saada monoäänet tallennettua?

        Löytyykö ohjelmia jolla tuota kaapattua videokuvaa saisi paranneltua esim. terävöitystä tai värikylläisyyden säätöä? Entä, voiko ääntä käsitellä mitenkään?

        Millä seuraavista formaateista VHS-video kannattaa tallentaa jotta sen saa parhaalla laadulla:

        Format:
        VCD
        SVCD
        DVD
        Long DVD
        WMV

        Split Size:
        4.38 MB
        7.50 MB

        Tarkoitus olisi polttaa lopulta valmis tuotos DVD-levylle, niin että sen saisi tietokoneen mediaplayerien lisäksi toistumaan myös PlayStation 3:lla ja muilla DVD-laitteilla. Miten onnistuu?


    • Halvoilla videosieppareilla VHS videoiden siirto tietokoneelle on onnen kauppaa. Hommaa joku oikea videokonvertteri, tai konvertteriksi käy myös vanha DV kasettikamera, jossa on analogisen videon sisäänmeno, niitä on myynnissä muutamalla kympilla.
      Parhaalla laadulla saat VHS videot koneelle DV-AVI muodolla.

    • Kaappaaja

      Halvalla 3.99€ Videokaapparilla onnistuu mainiosti kopiointi, ei ole ollut mitään ongelmaa. Paras kuvanlaatu on DV-AVI ja on aivan riittävän hyvä. Olen kaapannut useita kasetteja ilman mitään ongelmaa.

      • Ei saa!

        Hommaa joku oikea videokonvertteri, tai konvertteriksi käy myös vanha DV kasettikamera, jossa on analogisen videon sisäänmeno, niitä on myynnissä muutamalla kympilla.

        Mistähän noita saa muutamalla kympillä, ei mistään!
        Kyllä niistä hintaa osataan pyytää, ainakin Huutonetissä.


      • digikummi
        Ei saa! kirjoitti:

        Hommaa joku oikea videokonvertteri, tai konvertteriksi käy myös vanha DV kasettikamera, jossa on analogisen videon sisäänmeno, niitä on myynnissä muutamalla kympilla.

        Mistähän noita saa muutamalla kympillä, ei mistään!
        Kyllä niistä hintaa osataan pyytää, ainakin Huutonetissä.

        Pikaisesti selasin tämänhetkistä Huutonetin videokameratarjontaa, aikin yksi kohtuuhintainen löytyi, jota voi käyttää VHS kasttien digitointiin tietokoneella.

        http://www.huuto.net/kohteet/canon-mv630i-digivideokamera/261377955

        On siellä kiskurihintojakin ainakin digital8 kamerolla.


    • Kehitys kehittyy

      Em. kamera Huutonetissä jäi huutamatta, hinta oli 48€ ja itselläni ei ole enää tarvetta, joten en huutanut, koska olen kopionut videot kaapparilla DVD-laadulla, jonka kuvanlaatu riittää.
      Jos Suomessa on vaikkapa miljoona kasettia ihmisillä, jotka pitäisi kopioida, ei yksi tai muutama tuollainen kamera riitä alkuunkaan, joten videokaappareille on käyttöä.
      Laitoinkin kasettikameran ja VHS videon ja nauhat pakettiin ja ullakolle.
      Uudet kamerat ovat kuvanlaadultaan aivan eri luokkaa, joten kasetit ja nauhat ovat jo historiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1271
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      888
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      632
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe