Aikoisin hakea ehkä Lahden AMKkiin tai muuhun vastaavaan taidealalle. Luultavasti kuvataiteilijaksi tai muotoilulinjalle.
Mitkä aineet kannattaisi kirjoittaa?
Äikän ja Enkun aijon kirjoittaa, olen miettinyt myös bilsan & hissan kirjoittamista.
Mitä suosittelette?
Kiitos!! :)
Mitkä aineet kannattaisi kirjoittaa?
Äikän ja Enkun aijon kirjoittaa, olen miettinyt myös bilsan & hissan kirjoittamista.
Mitä suosittelette?
Kiitos!! :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hmmm... Eipä kai sillä niin väliä oo. Suorita nyt ainaki sit kuvisdiplomi.
Taidealoille kutsutaan pääsykokeisiin yleensä ennakkotehtävien perusteella ja lopullinen valinta tehdään pääsykoetehtävien perusteella. Ei siis hirveästi ole väliä, että mitä kirjoitat, kunhan nyt pääset kirjoituksesta läpi. Kuvisdiplomi kannattaa tehdä, vaikkei siitäkään saa läheskään kaikkialla pisteitä.
Kaveri hei, se sun taidealas on nii perseduuni kyl et olla ja voi. Ei ihmekkää et tä Suomen maa o kauheis vaikeuksis ko tommoset idiootit koittaa mennä "sivistämää" itteää jonnekki vitu taidealal? Mikä vittu se ees on? Ei yhtää mittää, ainoostaa tekosyy ryyppäämisel. Esim. taitelija sanoo ammatiksee "olen taiteilija" se on vaa tekosyy et se pääsee juomaa koska sillo ne parhaimmat taideteokset syntyy. Vaihda alaa idiootti, tommost duunii arvosta kukaa, siit ei saa rahaa ja muutenki se on aivan perseest!
Öö tota joo. Taidealalta valmistuu ihan hyvin vaikka opettajaks, saa töitä ainaki. Ja jos taide on jonkun "kutsumus" niin mitä vitun väliä? Ei mitään. Eikä se sulle kuulu. Ei kaikista tuu duunareita, ei kaikista tuu liikemiehiä, ei kaikista tuu lääkäreitä, ei kaikista tuu taiteilijoita. Jos aloittajaa kiinnostaa kyseinen ala ja hän haluaa sinne hakea niin ei sulla varmaan pitäis olla siihen yhtään mitään sanottavaa. Onhan se totta,että taideala työllistää heikosti, mutta ei se oo sun ongelma. Ei Suomi oo vaikeuksissa sen takia, että jotkut opiskelee taidealaa.