On suorastaan irvokasta, miten huonoon jamaan koko kuntanne on vuosien saatossa joutunut. Samalla kynsin ja hampain pidetään sitten omasta itsenäisyydestä kiinni, mikä ei voi millään muotoa olla enää kauaa järkevänä ja kannattavana vaihtoehtona. Te loisitte lahden infralla ja kustannuksella ja kuppaatte palveluita ja kulttuuria, jotka lahtelaiset välillisesti teille kustantavat.
Hävettääkö?
Hollolan säästöt
6
325
Vastaukset
- Nakke Sumatra
Nyt hiljaa. Lahti kuului aikoinaan Hollolaan joten pää kiinni. Huono talous, oudot investoinnit, "the business city" jne. Primitiivinen terveydenhuolto systeemi. Jos kerran on kokenut lahtelaisen terveysaseman, tietää mitä se on. Aina kun täältä Uptownnista täytyy laskeutua sinne Downtowniin, ei ikinä tiedä mitä tapahtuu.
- Nakke Sumatra
Aikoinaan Baltian jääjärvi peitti koko lahren kylän. Mutta Hollolassa, Tiirismaalla sytytettiin soihtu valaisten hienon Hollolan.
- JKaRa
laittakaa tietulli hollola/lahti rajalle vaikka vaan 10€/käynti, oletetut häviönne ehkä palautuvat.
- Pölja ei pyydä vaan
Juu, mut ei meidän viellä kannata liittyä Lahteen. Muistaakseni Lahdella on velkaa noin 3700€7asukas, kun Hollolanna se on noin 1900€/asukas. Kunnostellaan, nyt rauhassa koulut ja virastotalo. Ja katsotaan sitten asiaa uusiksi.
- Tollola pois
"Lahti kuului aikanaan Hollolaan" Mitä ihmettä menneellä on millään muotoa enään yhtään mitään merkitystä, kun nykypäivä osoittaa, että teistä ei tullut kuin velkainen ja persaukinen pikku loiskunta lahden kainalossa.
Lahdella ol satavuotta sitten ennakkoluuloton asenne lähteä kasvamaan ja kehittymään. Teillä ei.
Eli pitäkääpä TE se päänne kiinni ja homehtukaa niissä muutamissa kouluissanne, joiden korjauksia kallisti maksatte ainoastaan korkeina veroina, ilman kunnan omia tulonlähteitä (kuten Lahti-energia meillä) HAH! - hö .......
Mitä ihmettä, eikö persut laittaneetkaan asioita kuntoon?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1835037Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,204428Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993127Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2562997Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432912- 522521
- 271929
- 351770
- 221767
- 681761