On suorastaan irvokasta, miten huonoon jamaan koko kuntanne on vuosien saatossa joutunut. Samalla kynsin ja hampain pidetään sitten omasta itsenäisyydestä kiinni, mikä ei voi millään muotoa olla enää kauaa järkevänä ja kannattavana vaihtoehtona. Te loisitte lahden infralla ja kustannuksella ja kuppaatte palveluita ja kulttuuria, jotka lahtelaiset välillisesti teille kustantavat.
Hävettääkö?
Hollolan säästöt
6
259
Vastaukset
- Nakke Sumatra
Nyt hiljaa. Lahti kuului aikoinaan Hollolaan joten pää kiinni. Huono talous, oudot investoinnit, "the business city" jne. Primitiivinen terveydenhuolto systeemi. Jos kerran on kokenut lahtelaisen terveysaseman, tietää mitä se on. Aina kun täältä Uptownnista täytyy laskeutua sinne Downtowniin, ei ikinä tiedä mitä tapahtuu.
- Nakke Sumatra
Aikoinaan Baltian jääjärvi peitti koko lahren kylän. Mutta Hollolassa, Tiirismaalla sytytettiin soihtu valaisten hienon Hollolan.
- JKaRa
laittakaa tietulli hollola/lahti rajalle vaikka vaan 10€/käynti, oletetut häviönne ehkä palautuvat.
- Pölja ei pyydä vaan
Juu, mut ei meidän viellä kannata liittyä Lahteen. Muistaakseni Lahdella on velkaa noin 3700€7asukas, kun Hollolanna se on noin 1900€/asukas. Kunnostellaan, nyt rauhassa koulut ja virastotalo. Ja katsotaan sitten asiaa uusiksi.
- Tollola pois
"Lahti kuului aikanaan Hollolaan" Mitä ihmettä menneellä on millään muotoa enään yhtään mitään merkitystä, kun nykypäivä osoittaa, että teistä ei tullut kuin velkainen ja persaukinen pikku loiskunta lahden kainalossa.
Lahdella ol satavuotta sitten ennakkoluuloton asenne lähteä kasvamaan ja kehittymään. Teillä ei.
Eli pitäkääpä TE se päänne kiinni ja homehtukaa niissä muutamissa kouluissanne, joiden korjauksia kallisti maksatte ainoastaan korkeina veroina, ilman kunnan omia tulonlähteitä (kuten Lahti-energia meillä) HAH! - hö .......
Mitä ihmettä, eikö persut laittaneetkaan asioita kuntoon?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?722699Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,252448Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville402117Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.131986Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1081472- 1661339
- 511011
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa28954IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16768Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois99761