Viime asukaskokouksessa Isännäitsijä riehaantui ja alkoi huutaa naama punaisena, Räkäkin siinä lensi oikein kunnolla.
Nyt samainen Isannöitsijä tekee asunto tarkastuksia. Pitäskö seinät ja
lattiat suojella muovikalvolla, Ettei tarviivi räkää siivota pois koko asunnosta?
Nyt tarvitaan hyviä ideoita ??
VVO Räkivä Isännöitsijä ja asunto tarkastus
8
561
Vastaukset
- Isännöitsijämoka
Isännöitsijä, joka ei tunne tehtäviensä lakisisältöä muine sääntöineen on vaihdettava ammattitaitoiseen toiseen isännöitsijään. Alla yksi kuuluisimmista isännöitsijämokista.
Oy ParkCom Ab huijasi KKO:ta maanomistajien / haltijoiden tekemäksi sopimukseksi. Helsingin kaupunkia maanomistajana ohjaa maanvuokralaki Jakomäen Kiinteistö Oy:ssä.
1 LUKU Yleiset säännökset
1 § Sopimukseen, jolla kiinteistö tai alue annetaan määräajaksi tai toistaiseksi vuokralle määräsuuruista maksua vastaan, on sovellettava, mitä tässä laissa säädetään.
3 § Kirjallisesti tehtävään vuokrasopimukseen on otettava kaikki sopimusehdot. Ehto, jota ei ole sopimukseen otettu, on mitätön. Sopimusehdon muutos tai lisäys ja vuokraoikeuden siirto on myös tehtävä kirjallisesti.
Jakomäen Kiinteistöt Oy:llä isännöitsijöineen ei ole maankäyttöoikedellisia oikeuksia maanomistajan (Helsingin kaupungin) nimissä muuttaa maanomistajan ja -haltijan välisiä sopimusehtoja järjestyssääntöineen. Ks. laki alla.
6 § Vuokra-alueen tai sen osan luovuttaminen toisen hallintaan on kielletty, jollei toisin ole sovittu. Vuokraoikeuden siirrosta eräissä tapauksissa säädetään jäljempänä.
20 d § (17.12.2010/1140)
Vuokralaiselle 19, 20, 20 a tai 20 c §:n mukaan kuuluvia oikeuksia rajoittava sopimusehto on mitätön.
5 LUKU Muu maanvuokra
72 § Milloin kiinteistö tai alue anetaan vuokralle käytettäväksi muuhun kuin 2–4 luvussa mainittuun tarkoitukseen, on sellaiseen maanvuokraan sovellettava tämän sekä 1, 6 ja 7 luvun säännöksiä.
I OSA
YLEISET PERIAATTEET, PERUSTAMINEN JA OSAKKEET
1 LUKU Osakeyhtiön toiminnan keskeiset periaatteet ja lain soveltaminen
7 § Yhdenvertaisuus
Kaikki osakkeet tuottavat yhtiössä yhtäläiset oikeudet, jollei yhtiöjärjestyksessä määrätä toisin. Yhtiökokous, hallitus, toimitusjohtaja tai hallintoneuvosto ei saa tehdä päätöstä tai ryhtyä muuhun toimenpiteeseen, joka on omiaan tuottamaan osakkeenomistajalle tai muulle epäoikeutettua etua yhtiön tai toisen osakkeenomistajan kustannuksella.
9 § Tahdonvaltaisuus
Osakkeenomistajat voivat yhtiöjärjestyksessä määrätä yhtiön toiminnasta. Yhtiöjärjestykseen ei voida ottaa määräystä, joka on tämän lain tai muun lain pakottavan säännöksen taikka hyvän tavan vastainen.
Myös perustuslain 1 luku, 2 §, jossa todetaan, että "kaikessa julkisessa toiminnassa on noudatettava tarkoin lakia". Suomen lain ulkopuoliset parkkifirmathan ovat sanan täydessä merkityksessä julkisia toimijoita yleisillä liikennealueilla. Samoin asukkaiden yksityisalueella olevat pihat kuuluvat kotirauhan suojaamiin paikkoihin.
24 LUKU (9.6.2000/531) Yksityisyyden, rauhan ja kunnian loukkaamisesta
11 § (9.6.2000/531) Määritelmä
Kotirauhan suojaamia paikkoja ovat asunnot, loma-asunnot ja muut asumiseen tarkoitetut tilat, kuten hotellihuoneet, teltat, asuntovaunut ja asuttavat alukset, sekä asuintalojen porraskäytävät ja asukkaiden yksityisaluetta olevat pihat niihin välittömästi liittyvine rakennuksineen.
Toisaalta parkkifirmojen yksipuolisesti itse asettamia ehtokylttien aitous mahdotonta tunnistaa, sillä maanomistajan logo tms. tunniste yhteystietoineen puuttuu. - Komistaas
Miten niin noudatettava lakia?
Ei rikkomisesta yleensä tule rangaistusta. 800 000 altistuu homeelle eikä ympäristöministeriötä ole rangaistu vaikka sillä on velvollisuus huolehtia rakennusten terveellisyydestä.
Paljon on lakeja, joiden rikkomisesta ei ole rangaistusta olemassakaan!!! Moniko tietää tämän? Minä en ainakaan tiennyt moneen vuosikymmeneen. Taidanpa harkita noiden joutavien lakiern rikkomista. - aimo 7
Ne on ihan HULLUJA varsinkin espoon puolella siel on yks isännöitsijä joka on vainonnut ja mustamaalannut yhtä naisasujaa monta vuotta.
Kannattaa ottaa riskinpuoleinen todistaja mukaan asunnontarkastukseen, tekevät kuulema sitä et uusi asukas muuttaa asuntoon ja väittää et mitä on itse rikkonut ja sotkenut et ne on ollu siellä. - asuja4
Kyllä on paljon väärinkäytöksiä VVO taloissa. Osaa poliisi tutkii
ja osaa ei. Kyllä järjen käyttö pitäs olla sallittua. - asukas8
Rasismi rehoittaa VVO taloissa, sitä isännöitsijä ihan haluaa.
Yllyttää ihan voiteleen muurinpohjapannun Sian rasvalla.
Arvatkaa syökö niitä lettuja islamilaiset ????? - asukas6
VVO Pikkujoulu.
Kalkkunan päälle pitää laittaa muutama sianläskin siivu, että siitä tulee parempi, tämän talon puhj.joh. mukaan. Samalla tulee huomioitua se ettei Islamilaiset syö sitä. On helppo sen jälkeen todeta että ovat kummallisia nuo "eläimet" kun eivät syö edes kalkkunaa? ( Eläimiä, kun puh.joh, ei ymmärrä heidän äidin kieltään).
Mutta puh.joh. pitää olla LA maitoa.
Lopuksi Puh.joh vie kalkkunan itselleen. - asukas6
Nyt odotellaan kuinka kauan VVO suosiii lasten seksuaalista
hyväksi käyttöä, antamalla huolto avaimen ko henkilölle.
Sillä pääsee sauna tiloihin ja siellä voi tehdä mitä vain.
Isännöitsijä päättää kelle avain annetaan.
Pitäkää lapsistanne huolta, ettei esinahkatäti tee pahohaan. - evp-VPE
Povoossa kun asuin ,kaikki kääntyi minua vastaan vaikka tämä pilipoka sanoi olevansa minun puolella. Yläkerrassa kutovat Mummot olivat parempia antajia Tälle järvenpään Jounille kuin niila aslakille! aina tulee tarkastaa isännöitsijä ja asukkaat! Ehkä rannan kulkijat sen muistaa vvo:N RANT, pASKA MIKÄ DILLE! MINÄKIN OLIN ENNEN PAREMPI! tÄMÄ ON TÄMÄN PÄIVÄN VVO: VALTAKUNNALLINEN VUOKRATALO OSUUSKUNTA AMMATTITAIDOTTIMILLE jOUNILLE! kÄÄPIÖ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2752470Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001324- 1081221
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831221Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581165Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811106- 44982
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67907Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22870- 33777