VVO Räkivä Isännöitsijä ja asunto tarkastus

Viime asukaskokouksessa Isännäitsijä riehaantui ja alkoi huutaa naama punaisena, Räkäkin siinä lensi oikein kunnolla.

Nyt samainen Isannöitsijä tekee asunto tarkastuksia. Pitäskö seinät ja
lattiat suojella muovikalvolla, Ettei tarviivi räkää siivota pois koko asunnosta?

Nyt tarvitaan hyviä ideoita ??
8656
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Isännöitsijä, joka ei tunne tehtäviensä lakisisältöä muine sääntöineen on vaihdettava ammattitaitoiseen toiseen isännöitsijään. Alla yksi kuuluisimmista isännöitsijämokista.

Oy ParkCom Ab huijasi KKO:ta maanomistajien / haltijoiden tekemäksi sopimukseksi. Helsingin kaupunkia maanomistajana ohjaa maanvuokralaki Jakomäen Kiinteistö Oy:ssä.

1 LUKU Yleiset säännökset
1 § Sopimukseen, jolla kiinteistö tai alue annetaan määräajaksi tai toistaiseksi vuokralle määräsuuruista maksua vastaan, on sovellettava, mitä tässä laissa säädetään.

3 § Kirjallisesti tehtävään vuokrasopimukseen on otettava kaikki sopimusehdot. Ehto, jota ei ole sopimukseen otettu, on mitätön. Sopimusehdon muutos tai lisäys ja vuokraoikeuden siirto on myös tehtävä kirjallisesti.

Jakomäen Kiinteistöt Oy:llä isännöitsijöineen ei ole maankäyttöoikedellisia oikeuksia maanomistajan (Helsingin kaupungin) nimissä muuttaa maanomistajan ja -haltijan välisiä sopimusehtoja järjestyssääntöineen. Ks. laki alla.

6 § Vuokra-alueen tai sen osan luovuttaminen toisen hallintaan on kielletty, jollei toisin ole sovittu. Vuokraoikeuden siirrosta eräissä tapauksissa säädetään jäljempänä.

20 d § (17.12.2010/1140)
Vuokralaiselle 19, 20, 20 a tai 20 c §:n mukaan kuuluvia oikeuksia rajoittava sopimusehto on mitätön.

5 LUKU Muu maanvuokra
72 § Milloin kiinteistö tai alue anetaan vuokralle käytettäväksi muuhun kuin 2–4 luvussa mainittuun tarkoitukseen, on sellaiseen maanvuokraan sovellettava tämän sekä 1, 6 ja 7 luvun säännöksiä.

I OSA
YLEISET PERIAATTEET, PERUSTAMINEN JA OSAKKEET
1 LUKU Osakeyhtiön toiminnan keskeiset periaatteet ja lain soveltaminen
7 § Yhdenvertaisuus
Kaikki osakkeet tuottavat yhtiössä yhtäläiset oikeudet, jollei yhtiöjärjestyksessä määrätä toisin. Yhtiökokous, hallitus, toimitusjohtaja tai hallintoneuvosto ei saa tehdä päätöstä tai ryhtyä muuhun toimenpiteeseen, joka on omiaan tuottamaan osakkeenomistajalle tai muulle epäoikeutettua etua yhtiön tai toisen osakkeenomistajan kustannuksella.

9 § Tahdonvaltaisuus
Osakkeenomistajat voivat yhtiöjärjestyksessä määrätä yhtiön toiminnasta. Yhtiöjärjestykseen ei voida ottaa määräystä, joka on tämän lain tai muun lain pakottavan säännöksen taikka hyvän tavan vastainen.

Myös perustuslain 1 luku, 2 §, jossa todetaan, että "kaikessa julkisessa toiminnassa on noudatettava tarkoin lakia". Suomen lain ulkopuoliset parkkifirmathan ovat sanan täydessä merkityksessä julkisia toimijoita yleisillä liikennealueilla. Samoin asukkaiden yksityisalueella olevat pihat kuuluvat kotirauhan suojaamiin paikkoihin.

24 LUKU (9.6.2000/531) Yksityisyyden, rauhan ja kunnian loukkaamisesta
11 § (9.6.2000/531) Määritelmä
Kotirauhan suojaamia paikkoja ovat asunnot, loma-asunnot ja muut asumiseen tarkoitetut tilat, kuten hotellihuoneet, teltat, asuntovaunut ja asuttavat alukset, sekä asuintalojen porraskäytävät ja asukkaiden yksityisaluetta olevat pihat niihin välittömästi liittyvine rakennuksineen.

Toisaalta parkkifirmojen yksipuolisesti itse asettamia ehtokylttien aitous mahdotonta tunnistaa, sillä maanomistajan logo tms. tunniste yhteystietoineen puuttuu.

Äänestä

Miten niin noudatettava lakia?
Ei rikkomisesta yleensä tule rangaistusta. 800 000 altistuu homeelle eikä ympäristöministeriötä ole rangaistu vaikka sillä on velvollisuus huolehtia rakennusten terveellisyydestä.
Paljon on lakeja, joiden rikkomisesta ei ole rangaistusta olemassakaan!!! Moniko tietää tämän? Minä en ainakaan tiennyt moneen vuosikymmeneen. Taidanpa harkita noiden joutavien lakiern rikkomista.

Äänestä

Ne on ihan HULLUJA varsinkin espoon puolella siel on yks isännöitsijä joka on vainonnut ja mustamaalannut yhtä naisasujaa monta vuotta.

Kannattaa ottaa riskinpuoleinen todistaja mukaan asunnontarkastukseen, tekevät kuulema sitä et uusi asukas muuttaa asuntoon ja väittää et mitä on itse rikkonut ja sotkenut et ne on ollu siellä.

Äänestä

Kyllä on paljon väärinkäytöksiä VVO taloissa. Osaa poliisi tutkii
ja osaa ei. Kyllä järjen käyttö pitäs olla sallittua.

Äänestä

Rasismi rehoittaa VVO taloissa, sitä isännöitsijä ihan haluaa.
Yllyttää ihan voiteleen muurinpohjapannun Sian rasvalla.
Arvatkaa syökö niitä lettuja islamilaiset ?????

Äänestä

VVO Pikkujoulu.
Kalkkunan päälle pitää laittaa muutama sianläskin siivu, että siitä tulee parempi, tämän talon puhj.joh. mukaan. Samalla tulee huomioitua se ettei Islamilaiset syö sitä. On helppo sen jälkeen todeta että ovat kummallisia nuo "eläimet" kun eivät syö edes kalkkunaa? ( Eläimiä, kun puh.joh, ei ymmärrä heidän äidin kieltään).
Mutta puh.joh. pitää olla LA maitoa.
Lopuksi Puh.joh vie kalkkunan itselleen.

Äänestä

Nyt odotellaan kuinka kauan VVO suosiii lasten seksuaalista
hyväksi käyttöä, antamalla huolto avaimen ko henkilölle.
Sillä pääsee sauna tiloihin ja siellä voi tehdä mitä vain.
Isännöitsijä päättää kelle avain annetaan.

Pitäkää lapsistanne huolta, ettei esinahkatäti tee pahohaan.

Äänestä

Povoossa kun asuin ,kaikki kääntyi minua vastaan vaikka tämä pilipoka sanoi olevansa minun puolella. Yläkerrassa kutovat Mummot olivat parempia antajia Tälle järvenpään Jounille kuin niila aslakille! aina tulee tarkastaa isännöitsijä ja asukkaat! Ehkä rannan kulkijat sen muistaa vvo:N RANT, pASKA MIKÄ DILLE! MINÄKIN OLIN ENNEN PAREMPI! tÄMÄ ON TÄMÄN PÄIVÄN VVO: VALTAKUNNALLINEN VUOKRATALO OSUUSKUNTA AMMATTITAIDOTTIMILLE jOUNILLE! kÄÄPIÖ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


asukas7 kirjoitti:

Viime asukaskokouksessa Isännäitsijä riehaantui ja alkoi huutaa naama punaisena, Räkäkin siinä lensi oikein kunnolla.

Nyt samainen Isannöitsijä tekee asunto tarkastuksia. Pitäskö seinät ja
lattiat suojella muovikalvolla, Ettei tarviivi räkää siivota pois koko asunnosta?

Nyt tarvitaan hyviä ideoita ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu